سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
هر انچه که باید درباره قاب و بند ساعت بدانید
فیگورات
12/فروردین/1398

فلز سال هاست که در ساعت های لوکس استفاده می شود و استفاده از طلا در صنعت ساعت سازی کاملا استاندارد است. با گذشت زمان شاهد استفاده از تنوع وسیعی از فلزها هستیم که دنیای ساعت را متحول کرده اند

راهنمای خرید ساعت

قاب و بند ساعت مچی

جنس قاب ساعت

فلز سال هاست که در ساعت های لوکس استفاده می شود و استفاده از طلا در صنعت ساعت سازی کاملا استاندارد است. با گذشت زمان شاهد استفاده از تنوع وسیعی از فلزها هستیم که دنیای ساعت را متحول کرده اند. در زمانی که طلای ۱۸ عیار هنوز در صدر استفاده به عنوان متریال ساعت های لوکس است ، ورود استیل , تیتانیوم , پلاتینیوم و سرامیک به این صنعت دست دوستداران ساعت را در انتخاب باز می کند.

هر فلز خاصیت خاص خود را در دوام , قیمت و ظرافت دارد و تصمیم گیری و انتخاب به سلیقه شخصی برمی گردد.

طلا :

طلا برای ساختن قاب ساعت , بند ساعت و قسمت های ارزشمند موتور ساعت استفاده می شود. طلا در حالت خالص خود چکش خوار است. بنابراین فلزات دیگر مانند نقره , مس و پلاتینیوم با آن آلیاژ می شوند. تا به آن سختی و مقاومت مورد نیاز را بدهیم. باتوجه به این آلیاژها رنگ طلای ما می تواند زرد , سفید , قرمز یا صورتی شود.

برای ساخت طلای ۱۸ عیارِ استاندارد در ساعت های لوکس ۷۵% طلای خالص با تنوع وسیعی از فلزات برای رنگ بهتر ترکیب می شود.

 

رز گُلد

بند ساعت رُزگلد

برای ساختن طلای صورتی یا قرمز , طلای خالص با ترکیب مس و نقره آلیاژ می شود. ساعت های رزگلد رولکس در ترکیب خود پلاتینیوم نیز دارند.

طلای سفید

بند طلای سفید

برای ساختن رنگ خیره کننده ای از طلای سفید ، طلای خالص با ترکیب نیکل ، مس ، زینک و پلاتینیوم آلیاژ می شود. یک رنگ رایج در انتخاب ساعت طلای سفید است.

طلای زرد :بند ساعت طلا

برای ساختن رنگ از طلای زرد ، طلای خالص با ترکیب نقره و مس ، آلیاژ و تبدیل به رنگی می شود که هیچگاه از مد نمی افتد. طلای زرد شناخته شده ترین نوع در دنیا است.

 

پلاتینیوم :

پلاتینیوم به عنوان فلزی محکم برای ساعت های لوکس محبوب است. معمولا ۹۵% خالص و به طور طبیعی سفید است. بنابراین کدر نمی شود. مانند تیتانیوم ، پلاتینیوم نیز ضدحساسیت است. بنابراین برای افرادی با پوست حساس مناسب است. این فلز ۳۰ برابر بیشتر از طلا کمیاب است. چگالی آن باعث این دوام باورنکردنی اش می شود. هنگامی که این فلز خراشیده شود از فلز آن کاسته نمی شود. سایر فلزات نفیس با گذشت زمان جرم خود را از دست می دهند اما در مورد پلاتینیوم این مشکل وجود ندارد.

قاب ساعت استیل

 

استیل :

استیل LS 316 محک فلزات با کیفیت بالا برای تولید کنندگان ساعت است. این فلز آلیاژی از آهن ، کرومیوم و نیکل است که آن را مقاوم و انعطاف پذیر می کند. استیل در برابر گرما نیز مقاوم بوده و به راحتی صیقل داده می شود. مقدار نیکل استفاده شده در Steel ، آن را ضد حساسیت می کند. سازندگان مختلف ساعت از مقدارهای متفاوتی استیل ، برای ساخت ساعت های خود استفاده می کنند. برای مثال رولکس از استیلِ عیار ۹۰۴ که یک سوپر آلیاژ منحصربه فرد است استفاده می کند.

 

قاب ساعت از جنس تیتانیومتیتانیوم:

تیتانیوم فلزی طوسی است که به اندازه ی استیل مقاوم است اما ۴۵% سبک تر می باشد. به دلیل بادوام بودن شناخته شده است و بالاترین سختی به نسبت وزن اش را دارد. این فلز ضد حساسیت به ۲۸ نوع تقسیم می شود. دسته ی اول تا چهارم تیتانیوم خالص است که به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی استفاده می شود. دسته ی باقی مانده آلیاژهای تیتانیوم اند که به نسبت وزنشان مقاومت و سختی بالایی دارند. Titanium معمولا با آلومینیوم , نیکل , پلاتینیوم یا سایر فلزها آلیاژ می شود.

 

ساعت با قاب سرامیک

سرامیک :

سرامیک های پیشرفته از اکسید زیرکونیوم بیش تر از یک ایده  طراحی مشکی جذاب اند. استفاده از این ماده ی ضد خراش برای ساعت هایی که در معرض شوک ، فشار یا خراش اند بسیار مناسب است. این ماده ی غیرفلزی در فرآیند گرم شونده / سردشونده به طور قابل ملاحظه ای بادوام و سبک وزن می شود. اخیرا بدلیل دوام و ظاهر مدرن در ساعت سازی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

روکش  PVD :

Image result for pvd coating gold

 

فرایندی است که در آن یک لایه از مواد بر روی فلز پایه قرار می گیرد.

سختی و مقاومت در برابر آب را بهبود می بخشد. حال این روکش می تواند استیل ، طلا و یا کربن باشد. مخفف انگلیسی حروف بر گرفته از Physical Vapor Deposition است.

 

انواع قاب

ساعت با قاب بیضی مایل به گرد

گرد مایل به بیضی

قاب ساعت مخزنی

مخزنی

قاب ساعت آسیمتریکال نامتقاررن

نامتقارن

قاب ساعت تونو

Tonneau

قاب ساعت گرد

گرد

قاب ساعت چهارگوش چارگوش

چهارگوش

مستطیل

 

دکمه کوک ها  - Crowns

یک دستگیره گرد در کنار ساعت که از آن برای تنظیم زمان ، تاریخ و کوکِ موتور و همچنین جهت ایجاد نیروی حرکت در موتورهای مکانیکی استفاده می شود. دسته کوک ها نیز بر اساس ویژگی هایی مانند مقاومت دربرابر گرد و غبار و آب قابل طبقه بندی هستند.

شیشه یا کریستال ساعت

شیشه یا کریستال – Crystal –  قسمت روی ساعت را پوشش می دهد و از آن در مقابل کثیف شدن و آب محافظت می کند . از سه نوع کریستال در ساخت ساعت بهره برده می شود.

شیشه ساعت

آکرلیک

کریستال ساعت آکریلیک

آکرلیک شبیه به پلاستیک و مقرون به صرفه ترین نوع شیشه است. همچنین نسبت به خراش مستعد تر می باشد و ممکن است در اثر فشار ترک بردارد. گرچه خراش های کوچک قابل از بین رفتن هستند. شیشه اکلریک را می توان به شکل های متفاوت تبدیل کرد. در صورتی که کریستال یاقوت کبود و مینرال فاقد این ویژگی هستند.

یاقوت کبود مصنوعی

کریستال ساعت یاقوت کبود

این نوع عنصر شفاف آزمایشگاهی دقیقا دارای همان ترکیب شیمیایی یاقوت کبود طبیعی است. اما در قیمت متفاوت است. یاقوت کبود دومین عنصر سخت بعد از الماس شناخته می شود. این قابلیت آن یک کریستال مقاوم در برابر خراش می کند و در نتیجه برای شیشه ساعت مناسب است. نقطه ضعف این شیشه این است که میتواند در اثر فشار لب پر یا خُرد شود. اگر این اتفاق بیفتد ذرات میکروسکوپی سافایر – یاقوت کبود-  ممکن است به داخل موتور بروند و به عنوان ساینده عمل کنند و باعث آسیب شوند. همچنین Sapphire ، گران ترین نوع کریستال است و برای تعویض آن به صد ها دلار نیاز است. اکثر ساعت هایی که از سوئیس وارد میشوند دارای شیشه های سافایر هستند.

کریستالِ مینرال

کریستال ساعت مینرال

کریستال های مینرال از شیشه تهیه شده اند و از آن ها برای ساخت ساعت در طول صد ها سال استفاده شده است. کریستال های مینرال به نسبت آسان خراشیده می شوند و این خراش ها را نمی توان از بین برد. همچنین نسبت به سافایر ارزانتر هستند. به طور معمول کم تر از یک صد دلار برای تعویض آن خرج می شود.

قفل و سگک ساعت

سگک  تاشو – Deployant

بند به یک سگک تاشو وصل می شود که نسبت به یک سگک آردیلون معمولی امن تر است. زیرا زمانی که سگک باز می شود ، ساعت همچنان بر روی مچ دست قرار دارد. این نوع سگک در ابتدای قرن ۲۰ اختراع شد.

سگک تاشو قفل ساعت

سگک زبانه دار –  Ardillon Buckle 

مدل سنتی سگک است که در آن انتهای یک طرف بند ، به داخل سگک وارد می شود و از یک میخ برای محکم کردن بند استفاده می شود.

سگک زبانه دار قفل ساعت

منبع