سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
درباره ساعت پیچیده شما
فیگورات
12/فروردین/1398

چه توقعاتی میتوانیم از یک ساعت مچی داشته باشیم

پیچیدگی های ساعت - Watch Complications

یک دستگاه ساعتِ آنالوگ  فقط نشانگر زمان یعنی ساعت ، دقیقه و ثانیه است. به هر کارکردی که یک ساعت به غیر از نشان دادن زمان انجام دهد، پیچیدگی های آن ساعت گفته می شود. این ویژگی ها می توانند شامل موارد بسیار ساده و معمولی ، یا کار هایی بسیار نادر باشند. ساخت چنین پیچیدگی هایی ممکن است به سال ها زمان نیاز داشته باشد. سه پیچیدگی مشهور عبارتند از تاریخ ، کرنوگراف و بِزِل.

در ادامه لیستی از سایر پیچیدگی ها را از نظر می گذرانید

ویژگی تاریخ

ساده ترین ویژگی که به ساعت اضافه شده است ، قابلیت نمایش تاریخ است.

چهار نوع رایج نمایش تاریخ وجود دارد.

پنجره نمایش تاریخ

در بعضی از ساعت ها، رنگ اعداد نشان دهنده قرمز و سیاه است که به آن نمایش دهنده تاریخِ کازینو  گفته می شود.

تاریخ بزرگ

این حالت ، نمایش  طولانی تری از تاریخ را فراهم می کند. بنابراین بسیار راحت تر از پنجره تاریخ سنتی قابل خواندن است. در این حالت دو پنجره نمایش عدد وجود دارد. یکی از این صفحه های نمایش ، عددهای بین ۰ تا ۳ را نشان می دهد و دیگری که در سمت راست قرار دارد عددهای بین ۰  تا ۹ را نمایش می دهد.

ویژگی نمایش تاریخ در ساعت های مچی

اشاره گر تاریخ

یک عقربه مرکزی با یک فلش یا اشاره گر هلالی ، که به تاریخ در پیرامون صفحه نمایش اشاره می کند. این نوع نمایش صفحه را بعضی اوقات بانکر – Banker – نیز می نامند.

صفحه ساعت بانکر

صفحه دوم

تارخ در یک صفحه نمایش فرعی کوچک نشان داده می شود و معمولا با دیگر ویژگی ها استفاده نمی شود.

صفحه دوم ساعت برای نمایش تاریخ

تاریخ – روز یا Day-Date

روز های هفته را به تاریخ روز اضافه می کند. با استفاده از دکمه کوک یا Crown تنظیم می شود که با حرکت آن در یک جهت ، روز تغییر می کند ، در حالی که جهت دیگر تاریخ را تغییر می دهد. همچنین می توان آن را با استفاده از یک دکمه کوچک در قسمت کناری یا یک ابزار خاص به نام Stylus تنظیم کرد.

پنجره نمایش تاریخ در صفحه ساعت

 

تقویم سه گانه
تقویم سه گانه یا تقویم کامل جزئیات دقیق تری از تاریخ را نمایش می دهد به این صورت که نه تنها روز های هفته ،  بلکه ماه های سال را نیز نشان می دهد.

تقویم سه گانه ساعت

 

تقویم دائمی یا Perpetual
تقویم دائمی پیچیده ترین نوع تقویم است که در ساعت دیده می شود و ساعت را بسیار گران و نادر می کند. این نوع ساعت تاریخ ، روز ، ماه و سال را به درستی نمایش می دهد. Perpetual Date حتی سال کبیسه را نیز در نظر می گیرد. این تقویم در سال ۲۱۰۰ به اصلاح نیاز دارد.

تقویم ابدی ساعت

تقویم سالانه

در نوع  سالانه  یک موتور پیچیده واسط بین تقویم دائمی و تقویم سه گانه است. این نوع ساعت ها طوری برنامه ریزی شده است که سال های کبیسه را در نظر بگیرد و تا ۳۱ ماه مارس پیش می رود قبل از این که وارد اول فوریه شود.

معادله زمان

مدل معادله زمانِ – EOT –  تقویم دائمی ، کامل ترین نوع تقویم است که شامل تمام ویژگی های یک تقویم استاندارد دائمی به علاوه ویژگی های دیگر می شود. مانند اندازه گیری تفاوت بین تقویم ما و زمان خورشیدی واقعی است.

کرنوگراف

برای یک ساعت کرنوگراف این ویژگی ضروری است که  توانایی نگه داشتن دقت در حد اقل ۵ جهت را دارا باشد. البته هدف اصلی این اختراع اندازه گیری مسافت ، سرعت و … است . نمونه بارز کاربرد این ویژگی اغلب در مسابقات المپیک مانند رالی، دومیدانی ، دوچرخه سواری و … می باشد. از مزیت های این ساعت ثبت رکورد یا اندازه گیری یک بازه زمانی برای یک هدف مشخص است. این نوع از ویژگی که بسیار مورد توجه دوست داران ساعت است برای بسیاری هم فقط  یک زیبایی در ساعت های گران قیمت به حساب می آید و کاربرد خاصی را برای آن نمی یابند.

ساعت کرنوگراف تگ هیوئر کالیبر 16

بزل های ساعت - Bezels

Diver – غواصی 
Diver معمول ترین نوع بزل است ، که معمولا آن را در رشته غواصی مورد استفاده قرار می دهند. اگر نقطه شروع به درستی با عقربه دقیقه در زمان آغاز حرکت غواص به درون آب هماهنگ شده باشد ، به راحتی قادر خواهید بود زمان آغاز و زمان سپری شده را ثبت و اندازه گیری کنید. امگا سیمستر – Omega Seamaster –  و رولکس ساب مارینر – Rolex SubMariner – مشهور ترین ساعت هایی هستند که از بزل غواصی بهره می برند.

بزل دایور یا غواصی

بزل تاچیمتر – TachyMeter

تاچی متر ، دارنده را قادر به اندازه گیری سرعت در حال حرکت می کند. در واقع این عنوان را به  یک  خط مقیاس نسبت می دهند که بر روی لایه ی بیرونی یا داخلی بزل ساعت قرار دارد. Tachymeter حرکت جسم  را بر اساس ساعت اندازه گیری می کند. به این منظور بایستی هدف با یک سرعت ثابت در مسافت معین حرکت کند. (  برای مثال یک مایل یا یک کیلومتر )

این مزیت برای اندازه گیری سرعت در محدوده یک کیلومتر طراحی شده است. جهت نمایش این سرعت از ثانیه شمار کرنومتر استفاده می گردد و کسری از ثانیه نیز قابل محاسبه است. در ادامه دو روش متفاوت استفاده از TachyMeter آورده شده است.

برای اندازه گیری سرعت با توجه به مسافت دقیق ( ۱ کیلومتر )

ابتدا دو نقطه در فاصله یک کیلومتر را از هم مشخص کرده زمان ورود و خروج سوژه را در با استفاده از کرنوگراف ساعت مچی اندازه گیری کنید. عقربه کرنومتر شما بر روی هر رقمی از اعداد تاچیمتر که قرارگیرد میانگین سرعت جسم در حال حرکت را نمایش می دهد.

  • محدوده نمایش سرعت این ساعت ها بین ۶۰ کیلومتر تا ۴۰۰ کیلومتر در ساعت می باشد.

برای اندازه گیری مسافت با سرعت ثابت ( ۱ کیلومتر )

وسیله ای با سرعت ثابت ( مثلا ۱۲۰ کیلومتر ) در حال حرکت است. هرگاه کرنو متر شروع به حرکت کند زمانی که به عدد سرعت مورد نظر برسد (برای مثال : ۳۰ ثانیه) این جسم یک کیلومتر را طی کرده است.

این ویژگی که بیشتر در مسابقات موتور سواری بخصوص فرمول یک استفاده می شود ، در مدل ساعت های معروف و خوشنامی مانند رولکس دی تونا – Rolex Daytona – ، امگا اسپیدمستر – Omega SpeedMaster  و تگ هویر فرمول ۱ – Tag Heuer Formula 1  به چشم می خورد. این ویژگی در نیروی هوایی نیز کاربرد دارد.

بزل تاچی متر ساعت

بزل دوزمانه – GMT Bezel

بزل دوزمانه یا Traveler امکان  تشخیص دو زمان  در دو منطقه زمانی متفاوت را برای دارنده ساعت فراهم می آورد. البته زمان دوم به وسیله  عقربه ی اضافه ای که در درون این نوع از ساعت ها قرار می گیرد نشان داده می شود. Traveller Bezel  برای آن دسته از مصرف کنندگانی که دائم در مسافرت های بین کشوری هستند ، بسیار جالب و سودمند است.

بزل دوزمانه مناسب برای مسافرت

بزل قطب نما – Compass Bezel
همان طور که از نام این بزل پیدا است ،  نشان گر موقعیت مکانی دارنده است. این ویژگی به وسیله عقربه ای در درون صفحه ساعت ، چهار جهت اصلی جغرافییای را به کاربر نشان می دهد. به عنوان مثال می توانید عقربه ساعت شمار را به سمت خورشید نگه دارید تا به راحتی جهت جغرافیایی مورد نظر را مشخص کنید.
بنابراین بزل Explorer یا قطب نما برای کوهنوردان بسیار جذاب است.

بزل جهان نما – World Time Zone Bezel

امروزه به لطف گوشی های هوشمند و اینترنت پر سرعت می توانید از زمان دقیق در تمام نقاط جهان مطلع شوید. اما ساعت های دارای World Time Zone Bezel  بدون بهره گیری از اینترنت و سیستم عامل و  تنها به کمک دیگر نشانه های داخل صفحه و بر اساس نیروی مکانیکی پیچیده در درون خود ، بیانگر زمان در دیگر نقاط جهان است. بر روی بزل جهان نما ، نام ۲۶ شهر مختلف در جهان به چشم می خورد.
ویژگی ماه نما –  MoonPhase 
یک ویژگی سنتی شناختی است که نشان دهنده ی ماه کامل ، نیمه و یک چهارم ماه  است. بنابراین می شود گفت که نشان دهنده ماه قمری بر روی ساعت است.
ملوان ها در قدیم از MoonPhase جهت سنجش جذر و مد بهره می بردند.

Power Reserve Indicator – شاخص نشان دهنده ذخیره قدرت 

عقربه نشان دهنده ذخیره قدرت است که شارژ باقی مانده در قوطی فنر – MainSpring –  را در صفحه ساعت نشان می دهد.

بعضی از ساعت ها دارای قدرت ذخیره انرژی تا ۱۰ روز هستند.  بنا براین عقربه ذخیره قدرت – Power Reserve – در برخی ساعت های مچی نشان دهنده تعداد روزهای باقی مانده است. این ویژگی مفید تنها در ساعت های مکانیکی یافت می شود. برای مثال صفحه کوچک تحتانی ساعت Omega De Ville در تصویر زیر یک Power Reserve Indicator است که البته مدرج نیست.

ساعت اُمگات دوویل با شاخص میزان انرژی شاه فنرتکرار کننده دقیقه – Minute Repeater

ساعت های دارای Minute Repeater با صدا و نتی خاص در هر ۱۵ دقیقه ،صدایی متفاوت از نت دقیقه ربع را پخش می کنند. البته این بازه زمان در چنین ساعت هایی قابل تنظیبم است و صداهای مختلفی مانند صدای زنگ کلیسا از محبوب ترین نت های Minute Repeater ها است. بدون شک مشهور ترین مدل های دارای این ویژگی مربوط به کمپانی ساعت سازی Patek Philippe – پاتک فیلیپ – هستند که در تصویر زیر یک نمونه از مدل های ساعت دارای این ویژگی را مشاهده می نمایید.

Alarm – Reveille 

قابلیت هشدار در تمام موتورهای کوکی ، اتوماتیک و کوارتز وجود دارد. در این ساعت ها زمان آلارم – Reveille – به صورت مستقل از زمان اصلی تنظیم می شود تا به صاحب ساعت ، رویداد خاصی یادآوری گردد.

در بعضی از مدل ها ، ساعت ، به صورت دستی کوک می شود. گاهی نیز با استفاده از مکانیزم اتوماتیک و جا به جایی دکمه کوک امکان پذیر است. ساعت های کوارتزی هم به راحتی قابل تنظیم هستند.

Jump Hour – جامپ هاوِر
در ساعت های دارای ویژگی ساعت پرش یا Jump Hour یک پنجره برای نمایش ساعت وجود دارد که هر شصت دقیقه یکبار به یکباره تغییر می کند و ساعت بعد را نشان می دهد. بسیاری از این نوع ساعت ها طوری طراحی می شوند که عقربه ساعت شمار نداشته باشند. مدل TWELVE CITIES AVENTURINE  از کمپانی Jaquet Droz که در تصویر زیر مشاهده می کنید یک نمونه زیبا و گران قیمت از ساعت های دارای این ویژگی است.

ژکه دروز یا ویژگی ساعت پرش یا جامپ هاور

توربیلون – Tourbillon

توربیلیون توسط A.L. Breguet  اختراع شد. این رقاصک تعادل ساعت را بهبود می بخشد و به اعتقاد برخی از ساعت سازان اشتباهات زمان بندی ناشی از گرانش و تغییر موقعیت ساعت را نیز کاهش می دهد. اگر چه امروزه این دقت مورد نیاز نیست ، اما به عنوان  ویژگی در ساعت های با کیفیت بالا متداول است. رقاصک توربیلیون بسیار نادر است و برای ساخت آن به زمان و مهارت بسیار زیادی نیاز است که این را می توان هنر نمایی سازنده دانست. امکان ساخت ساعت دقیق بدون Tourbillon هم وجود دارد اما خرید ساعتی با چنین ویژگی ای ، حسی ارزشمند و متفاوت از دیدگاه مصرف کننده ایجاد می نماید.

ساعت بغژه همراه با توربیلون برگت

 

منبع