سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
صفحه و عقربه یک ساعت
فیگورات
12/فروردین/1398

حقایقی جالب درباره صفحه و عقربه های ساعت

صفحه ساعت

صفحه ی ساعت قسمت مندرج و دارای عقربه است تا زمان را نشان دهد.به صفحه ساعت به گونه ای توجه می شود که گویی صورتِ ساعت است. طراحی آن طوری است که بر لوازم جانبی نیز تاثیرمی گذارد. به همین دلیل است که تنوع بسیاری در رنگ ، متعلقات ، علامت ها و … داریم. شما به مطالعه این راهنما در فیگورات تمام آن چه را که باید درباره صفحه ساعت – Watch Dial – بدانید ، فرا خواهید گرفت. همچنین دانش نامه Figorat پیوسته به روز می شود و پویاست.

Image result for van cleef & arpels lovers bridge watch

به عنوان مواد سازندهِ صفحه ساعت از فلزها یا ترکیبات ارزشمند مانند نیکل ، نقره یا طلا استفاده می شود. چندین راه برای رنگی کردن صفحه ساعت وجود دارد. برای مثال جلا ، آب کاری ، میناکاری و تزئین با مروارید و الماس از شناخته شده ترین راه های نقاشی صفحه ساعت است.

بسته به پیچیدگی ، صفحه ساعت می تواند شامل عقربه اضافه ، روزنه ، علامت ها و … باشد.

Image result for van cleef & arpels night's dream WAtch

 

صفحه های رایج در ساعت سازی 

Image result for rolex datejust 41

یکپارچه

صفحه های یک تکه ی غیرشفافِ کلاسیک ، به طوری که موتور را به طور کامل می پوشانند به مدل یکپارچه مشهور هستند. در تصویر یک ساعت Datejust رولکس با صفحه یکپارچه نشان داده شده است.

Image result for panerai luminor

مدل ساندویچی یا دوبل

صفحه ساعتی که از دو صفحه ، یکی روی دیگری تشکیل شده است. به گونه ای که صفحه زیرین از مواد شب نما و صفحه ی رویی شماره های برش زده شده می باشد و به این ترتیب در تاریکی زمان قابل تشخیص است. این نوع صفحه در ساعت های پنرای مدل لومینور بیشتر دیده می شود.

 

Related image

اسکلتی

صفحه شفاف یا غیر متقارن دارند و بخشی از کالیبر یا تمام آن قابل مشاهده است. مدلی که در تصویر مشاهده می نمایید Zenith است. اما در بین ساعت های برند ریچارد میل نیزنمونه های بسیار گران قیمت زیبایی از این نوع یافت می شود.

صفحه های مدرج ساعت و علامت ها

ساعت ها با پیچیدگی هایی مثل تقویم , کرونوگراف , زمانِ گرینویج و … توسط عقربه هایی خاص اطلاعات گسترده ای به ما می دهند. مقیاس های اضافی نیز برای عملکردهای دیگر مانند مسافت یاب استفاده می شوند.

صفحه های کوچک جهت کابردهایی مانند کرونوگراف کاربرد دارند که در صفحه ی اصلی به تناسب پیچیدگی تا چهار عدد از آن ها نیز قابل استفاده است.

روشنایی یا Luminosity در صفحه ساعت

بسیاری از ساعت ها دارای شماره ها و عقربه هایی هستند که در شب می درخشند. ماده ای که به این منظور استفاده می شود در طول سال ها تکامل یافته است. در اصل رادیوم در دهه ی ۱۹۵۰ مورد استفاده قرار می گرفت ، اما دارای رادیو اکتیو بالا بود و با ماده ای به نام تیریتیوم –  Tritium جایگزین شد. تیریتیوم دارای رادیو اکتیو کم تری بود و نسبت به رادیوم امن تر محسوب می شد. جالب است بدانید که به راحتی می توان تشخیص داد که ساعت دارای نشانگر رادیوم است یا تیریتیوم؟ حرف R یا T بر روی صفحه ی برخی از ساعت ها نشانه استفاده از Radium یا Tritium است و به طور معمول در کنار نام کشور سازنده ی ساعت قرار دارد. در صورتی که این موضوع برای شما جذاب است این پست را در اینستاگرام فیگورات درباره روح ابدی دختران رادیومی بخوانید.

Image result for panerai luminor light

از دیگر علامت های اختصاری مربوط به روشنایی همان T-Swiss Made –T یا  R-Swiss Made-R هستند. همچنین به تازگی یک ماده ی جدید به نام Super Luminava  معرفی شده است که هیچ اشعه ی رادیو اکتیوی ندارد. سوپر لومیناوا سه برابر روشن تر از  تیریتیوم است. برتری دیگر اینکه رنگ خود را مانند تیریتیوم بعد از مدتی از دست نمی دهد.

منبع