سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
واقعیتی تلخ در تاریخ و صنعت ساعت سازی
فیگورات
12/فروردین/1398

تاکتیک نظامی که به قیمت جان کارگران جوان انجامید!


در سال ۱۹۱۷ وقتی ارتش آمریکا وارد جنگ جهانی اول شده بود برای انجام عملیات های شبانه خود به ساعت هایی با اعداد و عقربه هایی شب نما نیاز داشت. بنابراین کارخانه های ساعت سازی در سراسر کشور آغاز به ساخت این ساعت ها در تعداد گسترده کردند. برای درج جزئیات بر صفحات این ساعت ها زنان جوانی استخدام میشدند.

نکته عجیب این بود که زنان جوان باید از دهان ولب هایشان برای نقاشی و درج اعداد وجزئیات استفاده میکردند، و از آن عجیب تر نیز این بود که ماده تشکیل دهنده رنگ ها ماده سمی و کشنده "رادیوم" (رادیو اکتیو) بود! اتفاق دردناک این بود که هربار مقداری از آن ماده خطرناک "رادیوم" به صورت اتفاقی وارد بدن آن کارگران بی گناه میشد. صاحبان کارخانه به کارگران اطمینان داده بودند که این فرایند هیچ زیانی برای آنها نخواهد داشت، ولی دروغ بود!

بعد از مدتی کوتاه تعدادی از دختران جوان به بیماری های لاعلاج و عجیبی دچار شدند. انها بعد از مراجعه به دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان های فاسد خود میشدند! و یا حتی درطول فرایند دندانپزشکی فک هایشان از هم می پاشید. برخی از آنها نیز به سرطان و یا پوکی استخوان گرفتار شدند. در ابتدا نشانه‌ها و علائم این بیماری #سفلیس تشخیص داده میشد! اولین زن قربانی زنی ۲۴ ساله به نام "مولی مگیا" بود که با گذشت کمتر از یکسال از تماس با رادیوم درگذشت.

بعد از این اتفاق ناگوار دیگر همکاران مولی با همبستگی و اتحاد اقدام به دریافت غرامت از کارفرمایان خود کردند. و واقعیت غم انگیز این بود که در اغلب موارد تمام غرامت دریافتی خرج مراسم تدفین شان قرار میگرفت. ادامه پیگیری فعالان و وکلا باعث شد تا سال ۱۹۶۰ تا با اتخاذ استاندارد های جدید رادیوم ایمن تری برای ساخت ساعت ها تولید و استفاده شود‌. و هنوز هم بعد از گذشت حدوا یک قرن به دلیل باقی ماندن آثار رادیو اکتیو تا ۱۶۰۰ سال بقایا واستخوانهای مدفون این دختران را "روح ابدی دختران رادیومی" مینامند.

 

منبع: history.com

 

منبع

دسته بندی : سبک زندگی