سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
کالیبر 01 بریتلینگ
فیگورات
12/فروردین/1398

آشنایی با کالیبر 01 بریتلینگ

 یک موتور کرونوگراف اتوماتیک برای تولید صنعتی

اگرچه برایتلینگ تنها شرکت ساعت سازی است که تمام موتورهایش گواهی COSC دارد، اما تا سه سال قبل، هرگز یک کالیبر کاملا ساخت داخل نداشته است. قبل از ساخت اولین موتور B 01، برندی از شهر گرنچن تمایل داشت از ETA و و VALIJUX استفاده کند. که در کارگاههای کرونومتری بریتلینگ پیشرفت کرده بود تا خودش را با استانداردهای بالای کیفیت شرکت تطبیق دهد. بااین حال، در سال 2004، پس از تصمیم گیری برای تولید موتورهای کالیبر این شرکت توسط خودش، خصوصا موتورهایی با عملکرد کرونوگراف، همه چیز تغییر کرد. سوا از اشتیاق برای استقلال بیشتر در تولید ساعتهای بزرگ، میل شدیدی هم به ساخت موتوری وجود داشت که اطمینان، عملکرد و کاربرد بهتری داشته باشد. بریتلینگ پس از ساخت اولین کالیبرش، بعدا B 04 و اخیرا موتور B 05 را معرفی کرده است که هردوی آنها بر مبنای موتور اول ساخته شده اند.

پنج سال توسعه

هشت سال قبل، بریتلینگ تصمیمی گرفت که نقطه عطفی در تاریخ ساعت سازی شد. از انجاییکه یک موتور ساعت تنها درصورتی به صورت یک موتور تولیدی درنظر گرفته می شود که کاملا در داخل ساخته شده باشد، لذا این کاری است که نیازمند مهارت، پول و وقت زیادی است. ایده اصلی، ساخت کالیبری با ویژگیهای اصلی مذکور همچون کاربرپسند بودند و اعتبار بود. به ویژه، مفروض بود که یک موتور کرونوگراف خود کوک با یک نشانگر تاریخ باشد. بریتلینگ پس از بسیج کردن بخشهای مختلف تولیدی، یک تیم R&D را گردهم آورد. در ادامه ماجرا، به منظور افشا نکردن کار تیم، برندی از گرنچن این بخش را PFI (ابزارهای حرفه ای پرواز) نامید و آن را به سه بخش تقسیم کرد که هرکدام اهداف متفاوتی داشتند (تخصص کار، محرمانه نبود، اما با اشتیاق برای افزایش کارایی همراه بود). از آنجاییکه بریتلینگ می خواست که این کالیبر را در مقیاس بزرگتری از حالت اولیه بسازد، لذا به هر کدام از تامین کنندگان قطعات دستور داد تا از تجهیزات مناسبی استفاده کنند که اجازه این کار را بدهند. تامین کنندگان موافقت کرده و شروع به تحویل قطعات ضروری تا پایان سال 2005 و آغاز سال 2006 کردند.

تولد کرونومتر 2 و آغاز تولید انبوه آن

برای آزمایش امکان تولید انبوه و توانایی برند برای ساخت آن، بریتلینگ تولید یک یا دو نمونه را انتخاب نکرد، بلکه تصمیم گرفت چند نمونه بسازد. سپس این نمونه ها به طور کامل آزمایش شدند و در پایان سال، هر کدام از آنها یک گواهی COSC با رنگ های پرواز گرفت. بزودی، این برند، مرکز کرونومتر 2 را ساخت، که ساختمان جدیدی بود که به ساخت موتورهای داخلی اختصاص یافته بود و تمام متخصصان دخیل در این فرایند را گرد هم اورده بود. سال بعد را صرف راه اندازی تجهیزات ضروری برای تولید در مقیاس بزرگ کرد. در سال 2009، سرانجام این برند اولین موتور اختصاصی خودش را رونمایی کرده و آن را بریتلینگ B01 نامید. موفقیت کل سازمان را می توان با این واقعیت نشان داد که در سال 2011، بریتلینگ قادر بود 40000 موتور تولید کند.

چند نکته برای تولید و بهبود عملکرد

کالیبر بریتلینگ B01 یک کرونوگراف ستون-چرخ است که قدیمی بوده و راه حل ارزشمندی است. همچنین از یک سیستم کوپلینگ عمودی (مکانیسم های کرونوگراف و زمان بندی) استفاده می کند که وقتی ویژگی کرونومتر آن فعال می شود، عقربه هایش نمی پرد و پتانسیل تفاوتها در صفحه نمایشش را کاهش می دهد. بااین حال، نمی توان گفت که این یک راه حل عالی است، زیرا نظرات درباره این موضوع نسبتا مخالف هستند، حتی در بین روسای برخی از معروف ترین برندهای ساعت سازی.

به علاوه، B01 مجهز به یک سیستم ثبت شده خودکار مرکزی برای تنظیم چکش های ویژگی کرونومتری اش است، که بسیار مطابق با هدف کلی تولید در مقیاس بزرگ است، زیرا بدین معناست که هیچ نیازی به تنظیم شخصی هر کالیبر نیست. علاوه بر این، اولین کالیبر بریتلینگ مجهز به یک سیستم خاص تنظیم نمایه با نمایه های مرجع بصری خیلی ریز است که به تنظیم سرعت ساعت کمک زیادی می کنند.

مابقی ویژگیهای قابل تحسین این کالیبر 47 جواهری عبارت است از: یک ذخیره قدرت گسترش یافته 70 ساعته که از یک بشکه به دست امده است، یک طراحی مدولار که به طور قابل ملاحظه ای نگهداری آن را تسهیل می بخشد، و همچنین توانایی تغییر لحظه ای زمان (صرفنظر از زمان روز). B01 با فرکانس 4 Hz نوسان می کند و دقت کرونومتر آن یک چهارم ثانیه است. اگر از ویژگیهای کرونومتر این کالیبر بگوییم، امکان سه طرح رجیستر (با شمارنده هایی در موقعیت های ساعت 3، 6 و 9 ) برای کرونومترش با صفحات کوچکی برای ثانیه ها، 30 دقیقه و 12 ساعت می دهد. مادامیکه اتمام کار مدنظر است، به خاطر مقیاس بزرگ تولید، محدد می باشد. باین حال، کالیبر شامل الگوی Côtes de Genève، دانه بندی دایره ای، الماس پولیش خورده دندانه دار، و حلزونی می شود.

مدلهای بریتلینگ با کالیبر B 01

چند مدل ساعت از برند گرنچن وجود دارد که با اولین کالیبر ساخت بریتلینگ ساخته شده اند، به رغم اینکه مقدار کمی از آن وجود دارد. لیست نسبتا بلندی از مدلها شامل کرونومات 01، کرونومات 01 محدود، کرونومات 41، کرونومات 44، کرونومات 44 محدود، کرونومات 44 تاپ گان، مونت برلانت 01، مونت بریلانت 01 محدود، ناویتیمر 01، ناویتیمر 01 محدود، ناویتیمر بلو اسکای، ترانس اوشن کرونوگراف، و سرانجام ترانس اوشن کرونو محدود می شود.

مدلهای بعدی: موتورهای B04 و B05

بریتلینگ اولین کالیبر داخلی است که بعدا به عنوان مبنایی برای دو کالیبر تولیدی دیگر به کار رفت. اولین آنها، موتور بریتلینگ B04 بود که تمام ویزگیهای نمونه اولش را داشت به اضافه یک ویژگی جانبی GMT. B04 در کرونومات GMT تعبیه شده است، که نسخه محدود این مدل می باشد، و کمی کوچکتر از مدل کرونومات GMT 44 است. اخرین کالیبر، ساخت خرس های بریتلینگ است که بریتلینگ B05 نام دارد. تمایز این کالیبر 56 جواهری، در وجود سیستم اختصاصی دو دیسک تاریخ جهانی است. لذا تنها در مدل یونی تایم کرونوگراف ترانس اوشن به کار رفته است

منبع

دسته بندی : نقد وبررسی