سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
اولتراسونیک ها
فیگورات
13/فروردین/1398

چگونه از یک پاک کننده اولتراسونیک جواهرات استفاده کنیم؟

اولتراسونیک

پاک کننده های اولتراسونیک ، کار حفظ درخشندگی جواهرات را تا حد زیادی آسان کرده اند. اما این دستگاه ها چگونه کار می کنند و برای استفاده صحیح از Ultrasonic Remover به چه چیزی نیاز دارید؟

پاک کننده های اولتراسونیک چگونه کار می کنند؟

یک پاک کننده اولتراسونیک، دستگاهی است که از اولتراسوند – ultraSound –  برای از بین بردن آلودگی از سطح جواهرات استفاده می کند.
قطعه های جواهر در مخزنی قرار داده می شوند که با یک محلول پاک کننده پر شده است.
پس از اینکه پاک کننده روشن شد ، موتور آن از طریق مایع ، لرزش های اولتراسونیک تولید می کند. این لرزش ها، ذرات آلودگی جمع شده روی سطح جواهرات را تجزیه می کنند.
نکته مثبت درباره پاک کننده اولتراسونیک این است که می تواند بخشهایی از جواهرات را پاک کند که با استفاده از روشهای مرسوم ، دور از دسترس هستند.

تمیزکننده اولتراسونیک جواهرات ، ساعت و عینک

از چه مایع پاک کننده ای باید در دستگاه های اولتراسونیک استفاده شود؟

اولین گزینه ، پاک کننده جواهرات است که می توانید از فروشگاه های ابزار جواهر سازی تهیه کنید. راه دیگر ، آماده سازی یک مایع پاک کننده توسط خودتان است.

اگر می خواهید یک محلول پاک کننده خانگی بسازید ، کافیست که مخزن پاک کننده را با آب پر کنید و سپس ، مقداری مایع ظرفشویی را به آن اضافه نمایید. اکنون مایع حاضر است. به همین سادگی ! ممکن است بخواهید دستگاه را روشن کنید و بدون اینکه چیزی داخل آن بگذارید ، به مدت پنج تا ده دقیقه کار کند ، تا اینکه محلول خوب مخلوط شود.

پاک کننده اولتراسوند جواهرات

استفاده از آب داغ در دستگاه اولتراسونیک

یکی از اشتباهات رایج افراد در هنگام استفاده از یک پاک کننده اولتراسونیک  این است که آب سرد در مخزن آن می ریزند. برای اینکه محلول پاک کننده بهترین نتیجه را به دست دهد ، لازم است که آب داغ باشد. ( آب جوش استفاده نکنید ).

البته ، یک سری پاک کننده های اولتراسونیک هستند که گرم کننده داخلی دارند تا اطمینان حاصل شود که محلول گرم شده است.  در این موارد نیازی به گرم کردن آب قبل از ریختن به داخل دستگاه نیست .

فرایند پاکیزگی جواهر با UltraSonic Remover

پس از اینکه مخزن را با آب داغ پر کردید و مایع پاک کننده را ریختید ، می توانید جواهرات را داخل آن قرار دهید. یک باره جواهرات زیادی را داخل آن نگذارید ، زیرا این کار موجب می شود که جواهرات به هم خراشیده شوند. دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید کار کند تا اینکه جواهرات کاملا تمیز شوند. ( بسته به اینکه جواهرات تان چقدر آلوده هستند ، این زمان از ۱ تا ۲۰ دقیقه متغیر است )

پس از پایان ، دستگاه را خاموش کنید و اجازه دهید که جواهرات برای ۵ تا ۱۰ دقیقه دیگر در داخل دستگاه بمانند تا اینکه ذرات کثیفی که با امواج صوتی از آن ها جدا شده اند، بتوانند به ته مخزن بروند.
وقتی که جواهرات را خارج می کنید ، آن ها را با یک برس نرم یا یک مسواک کهنه که دیگر لازم ندارید ، به آهستگی تمیز کنید تا مطمئن شوید که هیچ آلودگی روی آن باقی نمانده است. جواهرات را آبکشی کنید تا هر گونه ماده شوینده باقیمانده روی آن شسته شود و آن ها را با یک پارچه نرم خشک نمایید.

چطور جواهرات را پاک کنیم

هر چند وقت یکبار می توانید از یک پاک کننده اولتراسونیک استفاده کنید؟

تعداد بارهای استفاده از یک پاک کننده اولتراسونیک ، به این بستگی دارد که جواهرات تان چقدر زود آلوده می شوند. به طور کلی ، می توانید جواهرات تان را هر دو هفته با اولتراسوند تمیز کنید. اگر هرروز از جواهرات تان استفاده می کنید و خیلی زود کثیف می شوند ، می توانید هر هفته آن ها را تمیز کنید.
مادامی که جواهرات تان از موادی ساخته شده باشد که اولتراسوند برایشان مضر نباشد ، استفاده بیشتر از UltraSonic به آن ها آسیبی نمی زند.

چه چیزی را نباید داخل یک پاک کننده اولتراسونیک قرار دهید؟

همه جواهرات را نباید با یک دستگاه اولتراسونیک تمیز کرد. خیلی از سنگهای قیمتی به آسانی از اولتراسوند – UltraSound – آسیب می بینند. سنگ های قیمتی نرم تر همچون اپال ، لاجورد ، زمرد ، فیروزه و … را داخل آن قرار ندهید.
جواهرات ارگانیک همچون مروارید ، تکه های مرجانی ، یا کهربا هم ممکن است آسیب ببینند.
همچنین، سنگ های قیمتی که رنگشان با گرما جلا یافته است را نیز نمی توانید در پاک کننده اولتراسونیک قرار دهید. ساعت های که دارای قسمت های سرامیکی هستند را نباید در داخل اولترلسونیک گذاشت و  در مورد ساعت های بند فلزی و لاستیکی نیز فقط بایستی بند هایشان داخل آب داخل اولترا سونیک قرار دهید و نه قاب ساعت! حتی اگر واتر پروف یا ساعت های غواصی باشند.

در صورتی که سوالی درباره استفاده از اولتراسونیک دارید ، می توانید پرسش های خود را در قسمت نظرات همین مقاله یا در شبکه های اجتماعی فیگورات مطرح نمایید. کارشناسان ما خیلی زود به شما پاسخ خواهند داد.

این راهنما با استناد به وب سایت JewelryNotes و توسط فیگورات تهیه شده است.

منبع

دسته بندی : مقالات تخصصی