سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
ساعت های اوریجینال ارزان
فیگورات
26/فروردین/1398

راهنمای خرید ساعت های اوریجینال ارزان قیمت

راهنمای خرید ساعت

راهنمای خرید ساعت در وب سایت فیگورات ، بسیار جامع و دقیق است. اما ممکن است شما پس از خواندن آن احساس کنید که هنوز به اطلاعات بیش تری درباره بازار نیاز دارید. در این صورت این مقاله مناسب شما است.

اجازه دهید ابتدا بگویم که این مقاله درباره کاربردهای ساعت بحث نمی کند. ممکن است شما به دنبال یک ساعت کرونومتر – Chronometer – هستید یا یک تقویم دائمی  ( Perpetual Date )  و GMT یا همان ساعت های دو زمانه باشید. آن چه که در این مقاله به آن می پردازیم درباره چنین جنبه هایی نیست.

در این مقاله ، درباره ویژگی هایی بحث خواهم کرد که باید در یک ساعت لوکس به دنبال آن باشید. قیمت یک چنین ساعتی در یکی از رده های قیمتی زیر است :

$۳۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار

$۱۰۰۰ تا $۲۰۰۰۰

$۲۰۰۰۰ تا $۲۰۰۰۰۰

برای ساعت های  ۳۰۰ دلار تا ۱۰۰۰ دلار 

در اینجا احتمالا متنوع ترین مجموعه ساعت ها قرار دارد. برای بعضی از شما  $ ۳۰۰ مبلغ خیلی زیادی برای یک ساعت است. درحالی که برای برخی دیگر، مبلغ ناچیزی به شمار می رود. اگر در دسته اول قرار دارید، با دقت بخوانید : زیرا نکات مهمی را نوشته ام که به دنبالش بوده اید. باز هم باید یادآور شوم که این فقط یک فهرست جزئی است و به طور حتم چیزهای دیگری هم هست که برای یک ساعت خوب ضروری می باشند.

کریستال سافایر

یک ساعت با شیشه کریستال ، صفحه شفافی دارد. کریستال ها با استفاده از مواد مختلف طی سالیان طولانی ساخته می شوند. اما چند ماده مهم هستند که امروزه در بازار بیش از بقیه مطرح می باشند. اکثر ساعت هایی که می بینید ، یک یا دو نوع کریستال در آن ها به کار رفته است : شیشه مینرال یا کریستال های یاقوت کبود مصنوعی. کریستال های مینرال ( معدنی ) ، ارزان تر بوده و یک مزیت بر یاقوت کبود دارند : اگر ضربه سختی بخورند ، خرد نمی شوند. یعنی ترک می خورند ، اما ریز ریز نمی شوند. کریستال های یاقوت کبود با ضربه خیلی محکم ، خرد می شوند. هرچه قدر کریستال یاقوت کبودِ ساعت ضخیم تر باشد ، آن ساعت بهتر است. به این دلیل که احتمال شکستن آن کم تر می شود. کریستال های یاقوت کبود ، به طور باورنکردنی ضدخش هستند. اغلب ، ساعت های شیک را می بینید که قابشان شکسته ، اما کریستال تکان نخورده است. از این رو ، کریستال های یاقوت کبود در مقایسه با کریستال های مینرال برتری دارند.

ساخت فلزی یک پارچه

برای بعضی از افراد ، ممکن است واضح باشد که یک ساعت با فلزی مشخص را بردارند ، اما همیشه این طور  نیست! شاید این یکی از علت های ارزان بودن برخی از ساعت ها نیز باشد. ساعت های فلزی باید از استیل مقاوم در برابر زنگ زدگی ۳۱۶L ساخته شده باشند. به اضافه اینکه ، قاب ساعت و اتصالات بند آن هم باید از فلز محکم تر باشد. فلز تا خورده یا هر چیز توخالی پیشنهاد نمی شود. اگر بند آن هم فلزی باشد ، با بررسی اطراف آن به آسانی می توان متوجه شد که از فلز مستحکم ساخته شده است. در ساعت های این رده ، بهترین قاب ها تا حد امکان از فلز بیشتر استفاده می کنند و کم تر از متریال دیگر ساخته می شوند. این بدان معناست که حداقل موادی همچون پلاستیک یا غیره در آن ها به کار رفته

موتور ساعت سوئیسی یا موتور ژاپنی؟!

سوئیس به خاطر موتورهای ساعت باکیفیت معروف است  و حتما شما هم این را می دانید. ژاپن هم موتورهای خوبی می سازد ، اما تمام موتورها از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند. اغلب اوقات ، موتورهای سوئیسی ازسازندگان ETA  یا RONDA می آیند ، خصوصا اگر موتورهای کوارتز باشند ( البته همیشه هم اینطور نیست ) موتورهای کوارتز ژاپنی معمولا از ساعت سازانی همچون سیکو ، سیتیزن و کاسیو هستند. درحالی که این کشورها تنها سازندگان موتورهای ساعت نیستند. اما کارخانه های ساعت سازی در این رده قیمت سعی می کنند تا حد امکان موتورها را از این کارخانه ها بگیرد. اگر ساعت مورد نظر شما ژاپنی نباشد ، سعی کنید ساعتی با موتور سوئیسی پیدا کنید. به طور کلی ، باید سعی کنید موتور چینی نخرید. اگرچه که این مساله همیشه دلیل بر کیفیت پایین نیست. ساعت های ژاپنی به احتمال زیاد از بهترین موتورهای ژاپنی استفاده می کنند، اگرچه موتورهای ژاپنی ( اغلب میوتا، که بخشی از سیتیزن است ) در ساعت های سراسر دنیا یافت می شوند. در پایان ، در این رده قیمت ، خیلی به دنبال پیدا کردن ساعت مکانیکی نباشید. یک ساعت با موتور کوارتز – Quartz – گزینه ای مناسب است. حتی اگر موتورهای مکانیکی زیادی با این قیمت وجود داشته باشند.

Image result for casio watches

ساخت محکم

اگر می خواهید که ساعت تان محکم و خوب باشد. ببینید که بند آن چه قدر خوب به قاب وصل شده است. نباید لق بزند. ساعت را روی مچ دستتان قرار دهید و ببینید که چه قدر خوب بسته می شود؟ سگک آن باید نرم و اندازه باشد و محکم قفل شود.  اگر ساعت یک پیچ چرخان دارد ، آن را بپیچید و ببینید که وقتی در حالت ایستاده است ، چقدر حرکت می کند؟ وقتی که یک ساعت خوب را دور دستتان می چرخانید، نباید خیلی سرو صدا داشته باشد و باید به نحوی باشد که نشان دهد به خوبی مونتاژ شده است. این موردی است که اغلب اوقات شرکت های سوئیسی ( حتی در این رده قیمت پایین ) بندهای فلزی بهتری از سایر کشورها تولید می کنند. ( آن ها در این زمینه هم از ژاپن جلوتر هستند ) درست است که یک بند با طراحی سوئیسی ( مثل بند باندا ) ممکن است در جای دیگری ساخته شده باشد، اما آن ها این مناطق را با افتخار انتخاب کرده اند.

طراحی شده توسط ساعت سازان معتبر

توجه کنید که دو نوع سازنده هستند که ساعت ها را طراحی می کنند. یکی آن هایی که مراقب هستند یک ساعت خوب کار کند و دیگری آن هایی که فقط به ظاهر ساعت توجه می کنند. بهترین ساعت ها با استفاده از اصول اساسی ، طراحی می شوند که هم برای عملکرد و هم برای شکل ظاهری ساعت ارزش قائل است. گزینه دیگر ، ساعت های مد هستند که ممکن است خوب به نظر برسند ، اما درواقع طراحی سطحی و ظاهری دارند. مثال هایی از این قبیل ، صفحه های کوچک Chronograph پنهان شده ، علائم اشتباه روی صفحه ، مقیاس اندازه گیری غیرقابل استفاده که فقط جنبه نمایشی دارد و عقربه های خیلی کوتاه یا با اندازه نامناسب است . آخرین چیزی که می خواهید  ، این است که ساعت زیبای شما خوب کار کند. بنابراین یک لطفی به خودتان بکنید و یک صفحه نمایش واقعا خوب انتخاب کنید و تمام کاربردهایش را بفهمید و تصمیم بگیرید که آیا با توجه به معیارهای شما، این ویژگی ها مفید هستند یا خیر. این یکی از بزرگ ترین چالش ها در بازار ساعت امروزی است. شما افتخار خواهید کرد که ساعتی را پیدا کرده اید که واقعا به صورت کاربردی طراحی شده است.

قفل کردن سگک ساعت در صورت فلزی بودن بند

ساعت های ارزان تر با بند فلزی ، یک سگک قفل تکی – Single Locking Clasp – دارند. در این نوع بند ساعت تنها قفل ساعت در جای خود قرار می گیرد. بهترین بندهای فلزی ، سگک قفل دوتایی یا سه تایی دارند. تصویر زیر ، بند ساعتی با یک سگک قفل دوتایی را نشان می دهد. قسمت سمت چپ با چفت شدن روی قسمت پایینی ، قفل می شود. این قفل اول است. بخش دوم ، زبانه فلزی کوچکی است که دوباره روی قسمت اول قفل می شود تا اطمینان دهد که بسته است. یک قفل سه تایی ، اغلب یک دگمه دارد که باید فشار داده شود ، یا اینکه یک سگک قفل دوتایی با یک دگمه اضافی به جای زبانه است. خط پایین ، جایی است که بند ساعت به آن محکم می شود و روی مچ دست تان ثابت می شود و در صورت ضربه تصادفی هم خیال تان راحت باشد که مشکلی برایش پیش نمی آید.

وزن ساعت بسیار سلیقه ای است. برخی افراد عاشق ساعت های سنگین هستند. برخی دیگر یک ساعت مچی خیلی سبک می خواهند. در ساعت های گران تر ، موادی همچون تیتانیوم می بینید ، که سبک تر از فولاد هستند.  اما در این رده قیمت ، وزن اغلب نشانه کیفیت است. حتی اگر تیتانیوم هم در این ساعت ها به کار رود ، باز هم به احتمال زیاد تیتانیوم با کیفیت درجه بالا نیست. در این رده قیمت ، فقط یک ساعت با کیفیت خوب فولادی می توانید بخرید. همانطور که گفته شد وزن ، اغلب نشان دهنده ساختار مستحکمی است که از فولاد با کیفیت استفاده کرده است. بنابراین وزن قاب و بند ساعت این اطمینان را می دهند که ساعت ارزشمند است یا نه.

SIGNED CROWN AND BUCKLE OR CLASP – دسته کوک ، باکل یا کلسپ ( قلاب ساعت ) امضا شده ( نشان دار )

یک ساعت ساز خوب  در هر ساعتی که طراحی کند ، به این امر مفتخر خواهد بود. درج نام و نشان برند بر روی اجزای ساعت برای سازند بسیار حائز اهمیت است. معمولا چهار جز وجود دارد که می توانید نام ساعت ساز را در آن جا مشاهده کنید. یکی روی صفحه ساعت است، یکی پشت قاب، یکی روی تاج و یکی هم سگک قفل. این ها به تاج های امضا شده یا سگک های قفل هم معروف هستند. شیوه امضا کردن می تواند متفاوت باشد ، اما در این محدوده قیمتی ، معمولا از نوعی حکاکی با لیزر استفاده می شود. ساعت های گرانتر، لوگو دارند و گرافیک آن به صورت برجسته انجام می شود. ساعت های ارزان تر ، یک دسته کوک و سگک با لوگوی چاپ شده و یا خالی دارند که نشان می دهد این قطعات از جای دیگر برداشته شده اند.

درخشش مناسب صفحه ساعت


انتظار نمی رود که تمام ساعت ها صفحه نمایشی داشته باشند که در تاریکی بدرخشد. این نوع صفحات معمولا مختص ساعت های رسمی تر و کلاسیک است. بااین حال ، تقریبا تمام ساعت های اسپرت و غیررسمی ، نوعی درخشندگی دارند که روی عقربه ها و همچنین جایی روی صفحه دیده می شود. کیفیت درخشندگی ، تا حد زیادی متغیر است. برخی آن قدر غیرعملی هستند که حتی نباید وجود داشته باشند. یک مثال این است که نیاز دارید نور درخشانی به مدت یک دقیقه یا بیشتر از صفحه ساعت بتابد و سپس برای چند دقیقه سوسو بزند. همچنین ، درخشندگی وجود دارد که وقتی در معرض نور اتاق یا نور خورشید قرار می گیرد ، برای چند ساعت می تابد. ژاپنی ها دوست دارند بیشترین درخشندگی را بسازند. درخشش ژاپنی را می توانید در تمام ساعت های ساخت آن ها ببینید ( کمپانی های ساخت ساعت ها  منبع درخشش را معمولا ذکر نمی کنند! اما ممکن است کلمه LumiNova یا بهتر از آن SuperLumiNova و مانند آن ها در جایی ذکر شده باشد ) یک جایگزین درخشش ، ساعت هایی هستند که در آنها از لوله های گاز تریتیوم استفاده می شود. این لوله ها فقط توسط یک شرکت در سوئیس ساخته می شوند و برای تقریبا ۳۰-۲۵ سال می درخشند. البته لوله های گاز تریتیوم نادر هستند ، زیرا چند برند ساعت بسیار انحصاری از آن ها استفاده می کنند و می توان آنها را به قیمت معقولی خریداری کرد. بااین حال ، اکثر ساعت ها ، درخشندگی دارند.

Image result for seiko watches

قیمت های یکسان

قیمتی که بیشتر اوقات برای ساعت تان می پردازید ، قیمت خرده فروشی آن است. قیمت های خرده فروشی تنها یک رقم هستند که تعیین می شوند تا خرده فروشان مجاز بتوانند به مصرف کننده نشان دهند که دارند به شما تخفیف می دهند. درست است که بعضی از ساعت ها فقط کمی تخفیف می خورند یا اصلا تخفیف نمی خورند، اما اکثر آن ها ، به خصوص در این رده قیمتی ، زیر قیمت تعیین شده فروخته می شوند. اما نکته پایانی که می خواهم به آن اشاره کنم ، این نیست. به خاطر این واقعیت که قیمت ها اغلب زیر قیمت خرده فروشی هستند ، لذا مایلید که نرخ واقعی آن را بپردازید. برای مثال یک ساعت به قیمت $۵۰۰ است ، اما اکثر خرده فروشان واقعا آن را به قیمت $۴۰۰ می فروشند. پس بیشتر می گردید تا $۴۰۰ پرداخت کنید نه $۴۵۰.  اگر یک ساعت توسط دلالان مجاز به قیمت $۴۰۰ فروخته شود ، اما هرکس دیگری آن را به قیمت $۲۵۰ بدهد ، درآن صورت به ارزش ساعت شک می کنید. این چیزی است که من آن را قیمت گذاری متناقض ( ناسازگار ) می نامم. آن چه که به دنبال آن هستید، ثبات در بین خرده فروشان است تا اینکه قیمت ها بین فروشندگان مختلف ، تغییر زیادی داشته باشد.

در پایان توصیه فیگورات این است که جهت مشاوره خرید ساعت با استفاده از قسمت نظرات همین مقاله یا در شبکه های اجتماعی با کارشناسان ما مشورت نمایید

منبع