سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
ناسا و اسکار
فیگورات
27/فروردین/1398

ناسا در مراسم اسکار و صنعت طلا و جواهر

طلا در فضا مفید است ، به دلیل بازتاب طول موج های مادون قرمز نور، که به کمک آن می توان اجسام آسمانی در مسافت های بسیار طولانی را کشف کرد. “جیم تاتل” فیزیکدان مرکز پرواز هوایی می گوید : طلا واقعا بی عیب است ، چرا که به هیچ وجه اکسید نمی شود و به این معناست که کدر نخواهد شد.
به دلیل این دو ویژگی ، طلا یک راه حل خوب برای جلوگیری از جذب حرارت تابشی محسوب می شود. به همین دلیل تیم تلسکوپ فضایی “جیمز وب” طلا را برای پوشاندن یک لوله سرد کننده ۳۲ پایی در تلسکوپ MIRI انتخاب کرده اند.

رایج ترین روش برای پوشش طلا از طریق فرایند رسوب بخار می باشد. در این روش فلز در فضای خلا تا جایی حرارت داده می شود که به گاز تبدیل گردد که پس از آن یک لایه نازک در سراسر سطح متراکم می شود.

این فرایند موثر است ، اما دارای اشکالاتی نیز می باشد. برای مثال : طلا مقداری از قابلیت بازتاب پذیری اش را از دست می دهد و فراتر از آن، طلا طی این فرایند بسیار نازک و ظریف می شود.

همه ما در بسیاری از مواقع شاهد آن بوده ایم که ، شخصی پوشش خوبی از طلا را  بر روی چیزی قرار داده است ، اما به مجرد آن که آن را خم کنید، ناگهان تمام لایه های پوشیده شده از طلا  به حالت پوسته پوسته در آمده و کنده می شوند.

John Gygax در این باره می گوید : نه تنها این اتفاق باعث کاهش قابلیت انعکاس طلا می شود ، بلکه این لایه های کنده شده می توانند در دستگاه های حساس نیز تداخل ایجاد کنند.

برای مریخ کافی است!

طراحان تلسکوپ به دنبال یک روش آب کاری ای از طلا می گردند، که علاوه بر حفظ قابلیت بالای انعکاس از طلای جامد ، از دوام بالایی نیز برخوردار باشد. به همین منظور آن ها به اپنرتکنولوژی Epner Technology رجوع کرده اند که مقر آن در بروکلین قرار دارد، و از دهه ۱۹۷۰ مشغول به همکاری با ناسا می باشد. اپنر ، تکنولوژی آبکاری الکتریکی در زمینه هوا فضا را در دهه ۱۹۹۰ تکمیل کرده است.

اپنرتکنولوژی ، ادعا کرده بود که طلای آن هرگز پوسته پوسته و جدا نخواهد شد ، اما #جیگاکس می گوید: ما در مورد این ادعا تردید داشتیم به همین خاطر ما از آن ها خواستیم این ادعا را ثابت کنند و آن ها نیز این را به ما اثبات کردند.

همچنین آبکاری طلا این شرکت توانسته بود انعکاس قابل ملاحظه تری نسبت به “سطح پوشیده شده از طریق بخار  طلا” را از خود نشان دهد. اما باز تیم “گودارد” می خواست مطمئن شود، بنابراین این بار به تاتل یک محقق کرایوجنیکس مراجعه کردند، که آزمایشی را طراحی کرده بود که نشان داد عملکرد و قابلیت بازتاب سطح آبکاری شده توسط شرکت اپنر  حتی در دمای بسیار پایین آزمایش او نیز به درستی عمل می کند.

اپنر برای آبکاری الکتریکی از فرایندی به نام Laser Gold  استفاده می کند.

پوشش حاصل از این روش ، سخت تر و همچنین دارای قابلیت بازتاب بیشتری نسبت به روش بخار طلا بود. اما هر دو این ویژگی ها از طریق تلاش شرکت “ناسا” بهبود یافته است. پیشرفت کلیدی زمانی اتفاق افتاد که ناسا به Epner Technology اعلام کرد به دنبال آینه ی آبکاری شده از طلا، برای مدارپیمای مریخی خود می گردد که داری قابلیت بازتاب بهتر  بوده و استحکام خود را نیز از دست ندهد.

تقریبا در همین زمان ، تیمی که وظیفه ساخت تلسکوپ های رصد خانه #کک – Keck – را بر عهده داشت ، نیازمند سختی بیشتری بر روی سطح آینه مادون قرمز ثانویه خود می گشت ، که به وسیله طلا آبکاری شده بود ، تا بتواند اطمینان حاصل کند که این آینه را می توان بدون هیچ گونه خراشیدگی تمیز نمود.  #کک جز ماموریت ناسا نبود ، گرچه آژانس هوایی بعد ها به عنوان شریک به آن ماموریت ملحق گردید.

اِپنر برای پاسخگویی به نیاز های هر دو پروژه هوافضایی ، رویکرد فرایند های اختصاصی خود را به منظور تضمین بالاترین قابلیت بازتاب و همچنین دست یابی به سختی سه برابر نسبت به طلای خالص تغییر داد.

جایزه اسکار تعلق می گیرد به …

از آن زمان تاکنون اپنر، از تکنیک بهبود دهنده برای مشتریان تجاری خود بهره برده است. این استفاده از آشکارسازهای دی اکسید کربن قرمز تا دماسنج های پزشکی براون و صنعت طلا و جواهر را شامل می شود.

در سال ۲۰۱۶ ، شهرت اپنر به دلیل ساخت پوشش های بادوام و درخشان و سال ها همکاری با ناسا ، یک مشتری جدید را به ارمغان آورد : آکادمی علوم و هنر های تجسمی که همان آکادمی مجری مراسم اسکار است.

” دیوید اپنر” رئیس شرکت اپنر یاد آور شد ، آکادمی ، هیجان زده بود. چرا که تکنولوژی تکنیک آب کاری طلا ای را که در فضا به مدت ۳۰ یا ۳۵ سال از آن استفاده می شده است ، اکنون در اختیار آن ها قرار گرفته بود.

برای بیش از سه دهه ، سازنده جایزه های اسکار، اسکار ها را در قالب ریخته گری از آلیاژ قلع تولید می نمود و سپس آن ها را با طلا اندود می کرد. آن ها درخشان بودند، اما پوشش طلا روی آن ها جدا می شد.

اپنر می گوید: “ما تضمین کرده ایم که پوشش طلایی ما هرگز جدا نمی شود” در حقیقت ، اپنر برای تکمیل این ادعا یک گارانتی مادام العمر رایگان را برای اسکار هایی که در معرض نمایش قرار می گیرند ، ارائه کرده بود. او می گوید: “این چیزی است که من هرگز مجبور به اثبات آن نخواهم شد”

ناسا سابقه طولانی در انتقال تکنولوژی به بخش خصوصی دارد. هر ساله ، آژانس نشریه #اسپینوف در حدود ۵۰ فناوری ناسا که به محصولات و خدمات تجاری تبدیل شده اند را منتشر می کند. که نشان دهنده مزایای گسترده سرمایه گذاری امریکا در برنامه فضایی خود است. فیگورات مفتخر است که پیشرفته ترین تکنولوژی های صنعت جواهر و ساعت را به خواننده فارسی زبان معرفی می نماید.

اسپینف یک نشریه، برنامه انتقال تکنولوژی در اداره ماموریت فناوری فضایی ناسا است. NASA Technology Transfer Program

مقاله ای که از نظر گذراندید برداشتی بود از مقاله Gold Coating Keeps Oscars Bright در وب سایت ناسا که توسط تیم فیگورات در جهت اعتلای صنعت طلا و جواهر بازنویسی گردیده است.

منبع

دسته بندی : سبک زندگی