سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
طلای 18 عیار
فیگورات
27/فروردین/1398

همه آن چیزی که باید درباره طلای ۱۸ عیار بدانیم

نقد وبررسی

 

یک جواهر ۱۸ عیار چه قدر طلا دارد؟

عیار طلا، مقیاسی از مقدار فلز گران بهایی است که در یک تکه از آن وجود دارد.

اگر یک جواهر ۱۸ عیار باشد، بدان معناست که از مقدار کل ۲۴ بخش ، ۱۸ بخش آن طلاست و ۶ بخش از فلزات دیگر تشکیل شده است.

طلا

۱۸ عیار  با ۷۵% مقدار طلا  ( ۱۸ تقسیم بر ۲۴ ) معادل است. معمولا ۲۵% دیگر متشکل از فلزاتی همچون مس ، روی ، نیکل و غیره است.

فلزات اضافی در طلای ۱۸عیار ، موجب می شوند که این آلیاژ سفت تر و پایدارتر از طلای خالص یعنی ۲۴ عیار شود. طلای ۲۴ عیار  آن قدر نرم است که نمی توان از آن برای ساخت جواهر استفاده کرد.

طلای ۱۸ عیار دربرابر طلای ۱۰ و ۱۴ عیار

طلای ۱۸ عیار در مقایسه با طلای با عیار پایین تر، از یک سری مزایا برخوردار است. برای مثال از آنجایی که این طلا خالص تر است ، لذا کم تر احتمال دارد که موجب یک واکنش آلرژیک در افراد حساس به نیکل شود. یک مزیت دیگر خرید طلای ۱۸ عیار این است که رنگ آن به طلای خالص نزدیک تر است ، درحالیکه رنگ زرد در طلای ۱۰ یا ۱۴ عیار ، نمی تواند به آن شدت باشد.

به هر حال ، خرید طلای ۱۰ عیار، که دارای ۴۱.۷% طلا است ، به معنای داشتن یک قطعه طلاست که نیمی از آن تشکیل شده از آلیاژهای دیگر است.

اما طلای ۱۸ عیار دارای ایراداتی نیز هست. این نوع طلا نرم تر بوده و پایداری کم تری از آلیاژ خالص دارد. به عنوان نمونه ، یک حلقه طلای ۱۰ یا ۱۴ عیار ، آهسته تر از یک حلقه ۱۸ عیار  که خراشیده شده  از بین می رود.

طلای ۱۸ عیار در برابر طلای ۲۲ عیار

طلا با عیار بالاتر از ۱۸ ، خالص تر بوده و پررنگ تر است. اما این مساله روی قیمت آن هم تاثیر می گذارد. بنابراین ، قبل از انتخاب عیار بالاتر ، مخصوصا اگر قصد دارید همیشه آن را بپوشید ، در تصمیم گیری تان دقت نمایید.

چگونه می توانیم طلای ۱۸ عیار را تشخیص بدهیم؟

تشخیص طلای ۱۸ عیار ، خیلی ساده است به راحتی شماره عیار حک شده روی قطعه طلا را نگاه کنید. علامت حک شده به صورت روبه رو مختصر شده است : ۱۸K، ۱۸kt ، ۱۸ct ، ۱۸k

گاهی اوقات روی یک قطعه طلای ۱۸ عیار، شماره ای همچون ۷۵۰ و ۰.۷۵ یا امثال آن حک شده است ، که نشان می دهد آن جواهر شامل ۷۵% طلا است. در پست بدنه ساعت کارتیر زیر که از طلای ۱۸ عیار ساخته شده است و در زیر کلمه Quartz این مورد را مشاهده می نمایید.

ساعت کارتیر ساخته شده از طلای 18 عیار ساخت سوئیس

چه هنگام طلای ۱۸ عیار بخریم؟

اگر می خواهید قطعه طلایی بخرید که از خلوص معقولی برخوردار باشد و در عین حال خیلی هم نرم نباشد این درصد ، انتخاب خوبی است. این آلیاژ ، همراه با طلای ۱۴ عیار ، سازش خوبی با پایداری و خلوص دارد.

مطمئنا ، طلای ۱۴ عیار سخت تر و پایدارتر است. بااین حال ، اگر حساسیت زیادی به نیکل دارید ، ممکن است با این عیار پوستتان حساسیت نشان دهد ، درحالیکه طلای ۱۸ عیار موجب واکنش آلرژیک نمی شود.

ایده خوبی نیست که یک طلای ۱۸ عیار را برای چیزی انتخاب کنید که هرروز می خواهید آن را بپوشید ، مخصوصا حلقه یا دستبند  که به احتمال زیاد، ضربه می خورند یا خراشیده می شوند. در چنین مواردی ، طلای ۱۴ یا ۱۰ عیار می تواند گزینه بهتری باشد.  چرا که نه تنها خم نمی شود بلکه نمی شکند و به آسانی خراشیده نمی شود.

طلای ۱۸ عیار را برای جواهراتی انتخاب کنید که هر روز آنها را نمی پوشید. همچنین برای زیورآلات مانند گردنبند و گوشواره ، که کم تر در معرض ضربات غیرعمدی قرار دارند.

منبع

دسته بندی : نقد وبررسی