سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
جواهری به نام مروارید
فیگورات
28/فروردین/1398

انواع مروارید

اگر جز علاقه مندان به مروارید به عنوان جواهر هستید ، حتما برای شما بسیار جذاب خواهد بود که درباره معیارهای رده بندی مروارید ها مطالب بیشتری بدانید. در این مقاله کوتاه شما را با مهم ترین معیارهای تقسیم بندی مروارید آشنا خواهیم کرد. اما چرا باید مروارید ها را درجه بندی نماییم؟

درجه بندی مروارید ، تعیین کننده کیفیت آن است

 ارزش مرواریدها براساس پنج ویژگی مروارید به طور قابل ملاحظه ای تغییر می کند. این ویژگی ها عبارتند از : درخشندگی ، رنگ ، شکل ، سطح و اندازه. کیفیت مرواریدها باید دسته بندی و درجه بندی شود تا ارزش آن مورد ارزیابی قرار گیرد. از آنجایی که هیچ دو مرواریدی وجود ندارد که دقیقا شبیه هم باشند ، لذا دسته بندی آن ها یک فرایند بسیار طولانی و دشوار است.

مروارید ملکه جواهرات

درخشندگی مروارید

مهمترین شاخص کیفیت یک مروارید، درخشندگی آن است. درخشندگی مروارید، به ظاهرِ درخشان سطح آن اشاره دارد و با درخشش و توانایی انعکاس نور آن قضاوت می شود. مرواریدی با درخشش زیاد، انعکاسی مانند آینه دارد. درحالی که یک مروارید با درخشندگی ضعیف، شیری رنگ و کدر به نظر می رسد. درخشندگی با کیفیت صدف مروارید، شفافیت، صافی و ضخامت کلی آن تعیین می شود. عوامل موثر بر کیفیت صدف، عبارتند از: محل کشت، سلامت صدف مادر، طول مدت زمان سپری شده در صدف، آلودگی و نوع صدف به کاررفته. تنها لایه های قوی صدف می توانند درخشندگی مناسب را ایجاد نمایند.

درخشندگی مرواریدرنگ مروارید

مرواریدها، پالت کاملی از رنگ ها را ارائه می دهند که می توان از بین آنها یکی را انتخاب کرد. مرواریدهای با رنگ روشن، در سایه ای از رنگهای سفید، صورتی، نقره ای، طلایی و آبی تولید می شوند، درحالیکه مرواریدهای با رنگ تیره، از سبز طاووسی، بنفش بادمجانی و شکلاتی گرفته تا تمام سایه های رنگ خاکستری ادامه دارند. به علاوه، رنگ مروارید به سلیقه شخصی مربوط می شود. برخی رنگ ها برای بعضی از رنگ پوست ها، مناسب تر هستند. اگرچه برخی سایه ها مثل سفید گلگون، سفید نقره ای و طلایی کم رنگ بسیار نادر یا معروف و درنتیجه بسیار با ارزش هستند.  اما رنگ مروارید نشان دهنده کیفیت آن نیست.

رنگ مرواریدشکل مروارید

شکل مروارید، نقش عمده ای را در تعیین ارزش آن ایفا می کند. مرواریدها را می توان به چهار دسته اصلی از نظر شکل تقسیم کرد: گرد، گرد شده، نیمه باروک و باروک. شکل گرد، از همه با ارزش تر بوده و با کاهش گردی ، از ارزش هم کاسته می شود. یک مروارید باروک، شکل بسیار بی نظمی داشته و سطح آن هم اغلب بسیار ناهموار است.

شکل مرواریدسطح مروارید

هرچقدر که مروارید بی نقص تر باشد، ارزش آن هم بیشتر می شود. بااین حال، از آنجاییکه مرواریدها در اقیانوس و توسط یک صدف وحشی تولید می شوند. طبیعت تقریبا همیشه اثری از خودش به جا می گذارد. لذا به ندرت می توان مروارید بی عیب و نقصی را پیدا کرد. نقایص می توانند یک ویژگی مثبت محسوب شوند، زیرا ویژگی را افزوده و ثابت می کنند که نشان می دهد مروارید تقلبی نیست. بسیاری از افراد، این علائم را ویژگی های منحصربه فرد یک مروارید می دانند.

سطح مرواریداندازه مروارید

اندازه مروارید مهم است، زیرا مرواریدهای بزرگ همچون الماس ها، به سختی یافت می شوند. همچنین این معیار تاثیر قابل ملاحظه ای بر قیمت دارد. اندازه مروارید، بر اساس اندازه قطر و بر حسب میلی متر بیان می شود.  یک میلی متر اختلاف در اندازه، قیمت آن را تا ۲۰۰ درصد بالا می برد!

اندازه مروارید

شما می توانید مشاوره تکمیلی درباره جواهرات را در بخش نظرات همین مقاله پیگیری نمایید.

منبع

دسته بندی : نقد وبررسی