سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
اصول نگه داری ساعت
فیگورات
3/اردیبهشت/1398

چگونه از ساعت خود مراقبت کنیم؟ 

 

در این بخش از وب سایت فیگورات توصیه هایی درباره نگه داری از ساعت های مچی را خواهید خواند که به عمر بیشتر آن کمک بسیاری می کند.

  •  برای حفظ درخشندگی قاب ساعت خود زیورآلاتی از قبیل دستبند و النگو را در دست دیگر حود استفاده کنید. چرا که این کار باعث می شود از تماس قاب با جواهرات دیگر و  تاثیر آن ها بر روی یکدیگر کاسته شود.
  • ساعت خود را از عوامل پنهان که در ادامه ، توضیح آن آمده حفظ کنید.
دَما

ساعت را در معرض دماهای بالای ۶۰ درجه سانتی گراد و یا در زیر دمای ۰ درجه سانتی گراد قرار ندهید.این هم جواری عمر باتری را می کاهد و بر سیالیت و چسبندگی روان کننده ها تاثیر می گذارد.

ساعت های مکانیکی و  ساعت های کوارتز ،  نسبت به تغییرات شدید دما حساس هستند ، بنابراین ساعت را از  تغییرات دمایی دور نگه دارید.

لرزش های ناشی از ورزش

به شما توصیه میکنیم اگر ساعت شما ضد شوک Anti Shock نیست ، هنگام فعالیت های ورزشی مانند تنیس ، گلف یا کوهنوردی از ساعت استفاده نکنید. چرا که موتور ساعت از تکان خوردن و لرزش زیاد حفظ می شود.

محصولات شیمیایی

تا حد امکان از تماس مستقیم ساعت با مواد شیمیایی نظیر حلال ها ، پاک کننده ها ، شوینده ها و همچنین لوازم آرایشی و عطرها بپرهیزید. این دسته از مواد باعث خراب شدن واشرها و تغییر ظاهر بند و قاب ساعت می شوند.

آهنربایی شدن

قرار گرفتن ساعت در نزدیکی وسایل الکتریکی منجر به تولید میدان مغناطیسی می شود. این موضوع بر عملکرد ساعت تاثیر می گذارد. تاثیرات میدان های مغناطیسی بر ساعت های کوارتز کوتاه مدت هستند. در صورتی که ساعت های مکانیکی چه دستی و چه اتوماتیک در مقابل این تاثیرات حساس ترند.ساعت ها به گونه ای طراحی می شوند که میدان های مغناطیسی ای که روزانه با آن ها سروکار داریم در کارکرد شان خللی وارد نکند. اما میدان های مغناطیسی قوی می توانند اجزای فلزی موتور به خصوص فنرها را تحت تاثیر قرار دهند. درموارد نادری آهنربایی شدن اجزا ، تحت تاثیر میدان مغناطیسی باعث به هم چسبیدن اجزا و همچنین حرکت سریع و یا متوقف شدن ساعت می شود.

در این گونه موارد یابد به مراکز معتبر سرویس دهی مراجعه کنید.

مقاومت در برابرآب

مزیت مقاومت در برابر آب ، موتور را در برابر گرد و غبار ، رطوبت و حتی فرورفتن در آب و … محافظت می کند. با مرور زمان که از سردسته ها استفاده می شود ، واشرها کهنه می شوند و یا تمام اتقاقات احتمالی نیز می تواند بر قابلیت Water Resistance ساعت تاثیر گذار باشد. لذا لازم است هر ۱۲ ماه ترجیحا قبل از فعالیت های تابستانی مقاومت ساعت در برابر آب ، بررسی شود.

یک نکته :

هنگامیکه ساعت در آب فرو می رود ، تحت هیچ شرایطی دکمه ی کوک را بیرون نکشید. همچنین  برای تغییر تاریخ یا شروع کرنوگراف دکمه ای را فشار ندهید. این کار باعث ورود آب به قاب و خراب کردن موتور می شود که در این مواقع باید به مراکز معتبر مراجعه شود.

دسته کوک در زمان استفاده

به منظور حفاظت ساعت خود در برابر رطوبت و جلوگیری از ورود آب به قاب ، لازم است به طور کامل دکمه ی کوک را به سمت داخل قراردهید. بعد از استفاده از دکمه کوک به منظور تنظیم ساعت ، سردسته را برای شروع کار به حالت اولیه بازگردانید.

مراقبت های دوره ای

ساعت کالای حساسی است که به مراقبت و توجه احتیاج دارد. برای حفظ درخشندگی ساعت به شما توصیه می کنیم به موارد زیر توجه کنید :

حتی اگر ساعت شما ضد آب است برای تمیز کردن از پارچه ی نرم و خشک بهره ببرید. فقط برای تمیز کردن دستبند فلزی و قاب پشت در صورت لزوم ، استفاده از یک مسواک خشک بلامانع است.

اگر ساعت شما حتی با قابیلیت مقاومت در برابر آب ، در آب فرو رفت ، به منظور تنظیف ساعت ، از عواملی مثل  نمک موجود در آب دریا ، شما باید با پارچه ای نرم آغشته به آب ولرم آن را پاک کنید. در این زمان دکمه ی کوک را بپیچانید ، یا به داخل فشار دهید.

مراقبت از بند ساعت 
بندهای فلزی

بندهای فلزی جدا از پولیش بایستی به منظور درخشندگی ، ترجیحا در انتهای تابستان ،  از  گرد و غباری که در میان اتصالات بند جاگرفته است ، پاک شوند.  به این منظور ، می توانید از برس های نرم ، مانند مسواکی که نرم است بهره ببرید.

بند های چرمی

طول عمر بندهای چرمی به مدت استفاده و اینکه تحت چه شرایطی استفاده شده اند ، وابسته است. برای باقی ماندن در بهترین وضعیت و حداکثر استفاده باید از تماس بند با آب , روغن , اسید , جوهر و لوازم آرایش جلوگیری کنید. همچنین نور آفتاب و اشعه UV نیز بر رنگ بند ساعت تاثیر سو می گذارند. در تابستان بند های چرمی آسیب پذیر ترند. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که بند چرمی ساعت خود را با بندهای پلاستیکی یا فلزی مناسب موقتا تعویض نمایید.

پیشنهاد می شود ، جهت تعویض بند ساعت ، به مراکز معتبر مراجعه شود.

بندهای پلاستیکی

مدت ماندگاری این دسته از بندهای ساعت نیز به اینکه در چه شرایطی و چقدر مورد استفاده قرار می گیرند بستگی دارد. بند های پلاستیکی را نیز باید از اسیدها , روغن , جوهر و لوازم آرایش در امان نگه داشت. همچنین آن ها را از گرما و اشعه UV دور نگه دارید. بندهای پلاستیکی طبیعی با استفاده از مایع آب و صابون قابل شست و شو هستند.

نگه داری از ساعت های اتومانیک

این دسته از ساعت ها مکانیزم منحصر به خود را دارند بگونه ای که انرژی مورد نیازشان از طریق حرکت مچ دست تامین می شود. در نتیجه بهره وری آن ها وابسته به حرکت بازوی فرد است. هنگامی که بطور کامل ساعت شما کوک شود ساعت بطور مستقل می تواند برای ۴۰ تا ۶۰ ساعت بسته به مدل خود ، کار کند و مازاد این انرژی تامین شده برای کارکردن در شب و بی تحرکی استفاده می شود. اگر ساعت شما برای چند روز بدون استفاده بماند متوقف می شود یا ذخیره انرژی خود را برای کارکرد مطلوب از دست خواهد داد. در این صورت قبل از استفاده ی مجدد  دکمه ی کوک را به طور دستی ۲۰ دور در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا از کارکرد صحیح ساعت خود اطمینان حاصل کنید. همچنین مجددا  تاریخ و ساعت صفحه نمایش را تنظیم نمایید.

نگه داری از ساعت های مکانیکی یا کوکی

مدل های مشخصی در برند های ساعت قابلیت کوک شدن دستی را دارند. این دسته از ساعت ها هرروز با پیجاندن دکمه کوک تا انتهای آن کوک می شوند. هنگامی که کوک را تا انتهای آن می چرخانید از پیچاندن بیشتر خودداری کنید. چرا که باعث آسیب های جدی به موتور خواهد شد. قابلیت ذخیره انرژی ساعت های مکانیکی حدود ۴۰ ساعت است و بعد از آن ساعت متوقف می شود. پس لازم است آن را دوباره به صورت دستی کوک نمایید. توصیه عمومی بر این است که ساعت خود را هر روز و ترجیحا صبح ها قبل از پوشیدن ، کوک کنید.

اگر قصد استفاده نکردن از ساعت خود را به مدت چندین ماه دارید به شما توصیه می کنیم برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موتور به طور مرتب ساعت خود را کوک نمایید. همچنین ساعت خود را در جای ایمن ، خشک و تمیز نگه داری کنید و قبل از کوک کردن حتما ساعت را از مچ خود باز نمایید. دیگر اینکه اطمینان حاصل نمایید میله ی دکمه کوک کاملا صاف باشد تا بدین ترتیب موتور آسیب نبیند.

نگه داری از ساعت های کوارتز

در ساعت های کوارتز زمان و تاریخ توسط دکمه ی کوک تنظیم می شوند. عمر سرویس باتری بسته به مدل ساعت بین ۲ تا ۳ سال است. در اکثر ساعت های کوارتز یک عقربه ی ثانیه شمار مرکزی موجود است که بعضی از این ثانیه شمارها ،  نشانگر باتری ساعت یا EOL دارند. دو هفته قبل از به اتمام رسیدن باتری ثانیه شمار هر ۴ ثانیه می پرد. هیچگاه نباید بگذارید باطری فرسوده در ساعت بماند. این کار از آسیب رسیدن به موتور جلوگیری می نماید.

توصیه می شود باتری ساعت را در مراکز معتبر خدمات پس از فروش تعویض نمایید. تعویض باتری معمولا همراه با چک کردن عملکرد موتور و تعویض مقاومت در برابر آبِ قاب پشتی است.

منبع