سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
راهنمای خرید ساعت
فیگورات
3/اردیبهشت/1398

قسمت اول

با تکیه بر تجربه‌ی کارشناسان فیگورات و نیز تعهد و هدف این مجموعه ، شرکت فیگورات دشواریِ روال تصمیم گیری در جهت خرید ساعت مچی را به خوبی درک می کند.

به طور حتم خرید یک ساعت اصیل می تواند به چالش بزرگی برای علاقه مندان به زیبایی و کارایی تبدیل شود. همچنین تشخیص اصالت ساعت کارِ آسانی نیست و مستلزم تجربه ، آگاهی و آشنایی با علامت های مندرج بر روی اجزای کالا است.

در راهنمای خرید ساعت مچی که کارشناسان فیگورات برای شما عزیزان گردآوری نموده اند تعدادی از معیارهایی که در هنگام خرید ساعت مچی بایستی مورد توجه قرار گیرد ، آمده است. امید است این راهنما انتخاب ساعت های مچی را به امری لذت بخش تبدیل نماید.

برند

اولین معیار خرید یک ساعت ، برند آن است.

هر یک از برندهای ساعت مچی شکل و شمایل منحصر به فرد و ماهیتی شخصی را دارا هستند. برند تنها یک عنوان نیست. بلکه مولفه‌ای است که احساسات گوناگون را برمی‌انگیزاند. همچنین بازتاب دهنده وضعیت فرد ، شیوه‌ی زندگی و سلیقه‌ هر انسانی است.

اولین پرسش این است که چه انتظاراتی از یک ساعت مچی دارید؟ برای استفاده‌ی هر چه مفیدتر ، ساعت های با قیمت معقول و کیفیت بالا را در نظر بگیرد که فاقد زرق و برق های معمول هستند. و یا اگر به دنبال سرمایه گذاری و فروش مجدد در بازه‌ ی دراز مدت هستید ، به دنبال ساعت هایی باشید که در گذر زمان قیمت شان افزایش می یابد. برای یک میراث خانوادگی که قصد دارید برای نسل های بعد به یادگار بگذارید به مدل های با طراحیِ فارغ از زمان و ساخت عالی توجه کنید.

 

اصالت ساعت

قبل از هرچیزی باید خیالتان را راحت کنیم که اگر یک ساعتِ لوکس از برندهایی مانند رولکس – Rolex – یا اُمگا – Omega – از فامیل ، همکار ، دوست و همسایه هدیه گرفتید که نه میلیونر هستند و نه تعلق خاطر خاصی بهتون دارند بایستی به اصالت ساعت خود شک کنید. البته توصیه ما به شما این هست که دندان اسب پیشکش رو نمیشمارند! همچنین پیشنهاد می کنیم که به جای خرید یک ساعت کپی از برندی لوکس ، سعی کنید که یک ساعت متوسط اصیل با قیمت مناسب را به عزیزان تان هدیه نمایید.

کار گاه های تولید ساعت های کپی یا به قول خارجی ها “فِیک” از فلز های نا مرغوب که برای سلامتی خطر دارند استفاده می کنند.

طراحی ظاهری ساعت

قاب ساعت از قسمتهای میانی ،گودی و قسمت های پشتی تشکیل می شود. از کوچک تا بزرگ ، از دایره‌وار تا مربعی و از سرامیک تا پلاتینیوم گستره‌ی انتخاب تان متنوع است. کارشناسان فیگورات پیشنهاد می کنند که به هر مقداری که می توانید ، ساعت های بیشتری را امتحان کنید و ببینید که کدام یک از آن ها روی مچ شما احساس بهتری را ایجاد می کنند.

در زمان خرید به نوشته های درج شده بر روی صفحه و یا قاب ساعت توجه داشته باشید.برای مثال مارک ساعت شبیه سازی نشده و یا نگاهی به پشت ساعت کنید که درگذشته باز نشده باشد برای مثال جای آچار ساعت ساز بر روی درب پشت خط و خش اضافه نکرده باشد.

بعد از گذشت مدتی از خرید ساعت ، درخشندگی و وضوح حکاکی روی آن کم می شود. زیر ذره بین ، هرگونه حکاکی باید واضح باشد و نامفهوم و بد شکل نشده باشد. همچنین حکاکی ها بایستی تیز و پر چین باشند. لوگو نیز می بایست درست ، در مرکزقرارگرفته باشد ، تا به سادگی بتوان آن را با سایر ساعت ها مقایسه کرد. بدیهی است ساعت نو زنگ زدگی و خراش ندارد.

اشتباه هجی شدن حروف روی صفحه یک سرنخ دیگر مبنی برغیر اصل بودن ساعت است.

پیچیدگی‌ها

در ساده ترین شکل ، ساعت زمان را به کاربرش نشان می دهد. هرکار اضافه تری را که انجام دهد ، گفته می شود که آن ساعت دارای پیچیدگی است.برای مثال زمان سنج و یا نشان دادن فواصل زمانی هرچند بعضی ازآن ها مانند توربیلون و یا حالت شب نما فقط هدفی رمانتیک دارند نوعی Complication هستند. نشان گر تاریخ ساده‌ترین نوع پیچیدگی ست. هرچه بیشتر بخواهید درباره‌ی تقویم بدانید به همان اندازه ساعت شما پیچیده‌تر می شود.

اگر مسافری آزموده هستید و یا فردی با برنامه‌ی روزانه‌ی شلوغ ، پیچیدگی های سفر و تاریخ بهترین پیچیدگی هایی هستند که صنعت ساعت سازی در اختیارتان قرار می دهد.

 

مدارک و اوراق ساعت

مشخص است که ساعت های معتبرهمواره گواهی اعتبار دارند. در موارد بسیاری خود گواهینامه ی ساعت منحصربفرد است. حتی نگه داری از گواهینامه ساعت های لوکس به اندازه نگه داری از خود ساعت مهم محسوب می شود.

 

شماره سریال ، رفرانس و کالیبر

ساعت به عنوان کالایی که در گستردگی و انوع مختلف یافت می شود ، بایستی برای جلوگیری از مورد سوء استفاده قرا گرفتن و یا فروش پس از سرقت دارای شناسنامه باشد. در این بخش با قسمت های اصلی شناسنامه ساعت آشنا می شوید.

کالیبر – Watch Calibre

کالیبر ساعت متشکل از عددها و حروفی ست که کارخانه های سازنده موتورهای ساعت از آن ها برای دسته بندی و مشخص کردن نوع و کاربرد موتورهای تولید شده شان بهره می برند. برای مثال یک کالیبر از موتور می تواند در مدل ها و حتی برند های مختلف ساعت یکسان باشد. برند های معروف ساعت سازی برای کنترل قیمت ساعت یا هزینه های تمام شده ترجیح به سفارش موتورهای ساعت شان از کارخانه های بزرگ موتور سازی دارند.

رفرانس ساعت


 

کارخانه های ساعت سازی برای تفکیک مدل های شان از رنگ دکمه تنظیم گرفته تا نوع بند و یا صفحه های استفاده شده در ساعت ها ، شماره و حروفی تحت عنوان رفرانس – Reference – را هم بر روی ساعت و هم بر روی کارت گارانتی درج می کنند. داتنستن این شماره برای فردی که به دنبال مدلی مشخص از یک برند می گردد ، بسیار حائز اهمیت است. به این خاطر که متقاضی در صورت داشتن رفرانس چه در سایت و چه در کاتالوگ های شرکت سازنده می تواند به اطلاعات کامل ساعت مورد نظر خود دست یابد. حتما دراینستاگرام فیگورات این موضوع را مشاهده کرده اید که بیشتر ساعت ها به همراه Reference No معرفی شده اند.

شماره سریال

هر ساعت با اصالتی که درهر کارخانه ای تولید می شود ، دارای یک شماره سریال منحصر به فرد است. این شماره ماننده شماره کارت شناسایی برای ما انسان هاست. شماره سریال را هم در کارت گارانتی ساعت و هم در قسمت پشت هر ساعت می توانید بیابید. البته درباره ساعت های اورجینال رولکس نکته قابل توجه این است که شماره سریال به علاوه کارت گارانتی اش در کنار قاب ساعت میان دو بازوی سمت عدد ۶ زیر قسمتی که بند به قاب متصل می شود درج می شود.

عملکرد ساعت

یک ساعت لوکس اغلب ، بیشتر از یک وسیله زمان سنجی صرف است. واضح است که باید تمام عملکردی که ساعت دارد را چک کنید ، صفحه ی کوچک و خروجی های هلیوم و همچنین کرونوگراف و بخش تنظیمات زمان را نیزباید در زمان خرید بررسی نمایید. اگر دکمه های فشاری دارید که به کرونوگراف متعلق است اما شما عملکرد کرونوگراف ندارید نشانه یک ساعت تقلبی است.

موتور ساعت

موتور ساعت عاملی است که ساعت را به کار می اندازد. در هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع موتورساعت برای شما مناسب است ، بعضی از فاکتورها مانند دقت و هزینه‌های نگه داری تاثیر گذارند. انتخاب های پیش رو جهت انتخاب در بازار ساعت های مچی مکانیکی و کوآرتز هستند.

ساعت های کوکی و اتوماتیک هردو زیر شاخه‌ی موتورهای مکانیکی هسنتند. که فقط از اجزای مکانیکی مانند عقربه‌ها و چرخ دنده‌ها تشکیل می شود.بسیاری از مجموعه داران ساعت های اتوماتیک و یا مکانیکی را ترجیح میدهند. زیرا این مکانیزم ها حاصل بیش از ۶۰۰ سال تجربه ، تحقیق و صنعت کاری میباشند.

کوآرتز دقیق ترین نوع موتور ساعت است. این ساعت ها از یک باتری به عنوان منبع تغذیه استفاده می کنند و هزینه‌ی نگه داری اندکی دارند. ساعت های با موتور کوارتز فقط به تعویض دوره‌ای باتری نیاز دارند

منبع