سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
سوالات متداول از ساعت ساز
فیگورات
3/اردیبهشت/1398

قسمت اول

 

منظور از یک Atmosphere یا یک Bar چیست؟

بار یک واحد اندازه گیری فشار است ، که اساسا معادل ATM یا اتمسفر می باشد. اگر یک ساعت نشان می دهد که دارای مقاومت در برابر فشار ۳ بار است به این معناست که آن در برابر فشار آب تا ۹۹ فوت مقاوم خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر برگه مقاومت در برابر آب را در لغت نامه ساعتِ فیگورات مطالعه نمایید.

سرویس یک ساعت مچی شامل چه خدماتی است؟

سرویس کامل ساعت شامل چک کردن جز به جز کارکرد ساعت شما است.سرویس کامل زمانی ضروری است که ساعت شما برای چندین سال چک نشده باشد یا به درستی کار نمی کند ( مثلا به این دلیل که روغن آن خشک شده یا به قاب آن فشار وارد شده است )
این کار هر ۵ سال لازم است و موارد زیر را شامل می گردد :

 • باز کردن کامل ساعت
 • تمیز کردن قاب و دستبند فلزی ساعت توسط دستگاه اولتراسونیک
 • چک کردن خاصیت آهنربایی و مغناطیس زدایی ( برای ساعت های مکانیکی )
 • پلیش قاب
 • تنظیم عملکرد موتور
 • چک کردن تمامی واشر ها
 • تست کردن ضد آبی ساعت برای ساعت های ضد آب
 • بررسی عملکرد در ۴۸ ساعت
 • کنترل و تنظیم کردن دستبند و قلاب ها
 • در صورت نیاز تعویض بند ساعت

اگر قسمتی از ساعت خراب شده بود ( صفحه ، شیشه ، عقربه ، دستبند فلزی و ) و نیاز به جابه جایی داشت بعد از زمانی که شما اجازه دهید تعویض می شوند.
ضمانت سرویس هایی که انجام شده است ۲۴ ماه است.

کرنومتر - CHRONOMETER چیست؟

در واقع کرنومتر گواهی است که تحت آزمایش ها و تحقیقاتی دقیق ، در موسسه مطالعاتی COSC ، به برخی از سازندگان ساعت و موتورهای موجود در آن ها اعطا می شود. سپس نشانه CHRONOMETER بر روی صفحه ساعت ها درج می شود. بر اساس قوانین موسسه کاسک ، ساعت های دارای گواهی کرنومتر بایستی دارای عقربه ثانیه شمار باشند.

کرنومتر تضمین کننده یک ساعت مچی با دقتی بالا است که تحت استانداردهای فنی ، بایستی قادر به نمایش ثانیه باشد. ساعتی که دارای این استاندارد است در طی چندین روز مشخص در موقعیت های – Positions – مختلف و دما یا حرارت های مختلف توسط یک کمیته یا کارشناس در COSC ارزیابی شده است.

هر کرنومتر با یک عدد حکاکی شده بر روی بدنه موتور آن ساعت شناخته می شود. همچنین آن ساعت دارای یک شماره گواهی نیز هست که توسط این موسسه به آن داده شده است.

هر موتور ساعت باید در طی چند روز متوالی در ۵ جهت و ۳ حرارت متفاوت مورد آزمایش و اندازه گیری قرار گیرد.

 • بنابراین ، فقط موتورهای اتوماتیکی که دارای دقت معین شده در استاندارد ایزو ۳۱۵۹ هستند می توانند گواهی رسمی کرنومتر را دریافت کنند.

کرنوگراف چطور کار می کند؟

توضیحات کرنوگراف به صورت کامل در صفحه پیچیدگی های ساعت نوشته شده است. همچنین از آن جایی که این ویژگی بیشتر در بزل های TachyMeter وجود دارد ، جهت فراگیری روش اندازه گیری زمان با این نوع Bezel به توضیحات بزل تاچی متر مراجعه نمایید.

ساعت من مکانیکی است یا کوارتز؟

این موضوع اغلب در بر روی خود ساعت قید می شود. اما اگر بخواهید با یک نگاه متوجه آن شوید ، باید بدانید که عقربه ثانیه شمار ساعت های مکانیکی یا اتوماتیک آرام گرد است. به این معنا که حرکت آن بر روی صفحه ساعت پیوسته است و پرش ندارد. اما در ساعت های کوارتز – Quartz – عقربه ثانیه شمار به صورت تیک تاک عمل می نماید. یعنی بعد از گذشت هر ثانیه ، یک پرش به اندازه یک ثانیه انجام می شود و به این صورت بر روی صفحه ساعت می گردد.

چطور می شود از اصالت یک ساعت اطمینان حاصل نمود؟

جهت یافتن پاسخ این موضوع در بخش راهنمای خرید ساعت های مچی اوراق و مدارک وب سایت فیگورات مطالب سودمندی را خواهید خواند.

ساعت من دارای مقاومت در برابر آب تا عمق ۱۰۰ متری است. آیا می توانم زمانی که آن را به مچم بسته ام در استخر شیرجه بزنم؟

بله. ساعتی که تا عمق صد متر مقاومت در برابر آب داشته باشد ، جهت ورزشِ شنا مناسب خواهد بود. جدول زیر توسط وب سایت فیگورات در این خصوص تهیه شده است. البته بهتر است جهت اطمینان بیش تر مطالب بخش راهنمای نگه داری از ساعت را نیز مطالعه نمایید.

نمایندگی های اصلی خدمات و فروش ساعت را از کجا بیابم؟

در صفحه برندهای ساعت وب سایت فیگورات نمایندگی های معتبر مشخص شده است.

آیا می توانم بند چرمی ساعتم را خیس کنم؟

همان طور که در بخش نگه داری از بندهای چرمی ساعت آمده است ، تماس آب با بند چرمی موجب خرابی آن می شود. بهتر است در زمان هایی که می دانید ساعت شما ممکن است با آب تماس پیدا کند ، بند چرمی آن را با مدل های پلاستیکی یا فلزی مناسب تعویض نمایید.

ساعتم ضربه خورده است و کار نمی کند.

یک ضربه­ موجب می شود ، محور چرخ دنده ها بشکند. قسمت تعادل یا بالانسیه نیز ، محوری ست که صدای تیک تاک ساعت را تولید می کند و در برابر ضربه حساس است. در این گونه موارد بایستی قسمت های آسیب دیده تعویض شوند.

ساعت من آرام کار می کند یا به کلی متوقف می شود.

ساعت یک ماشین کوچک تنظیم شده ، مشابه موتور یک خودرو است. روغن موتور آن باید به­ طور متناوب هر ۳ تا ۵ سال تعویض شود تا بتواند با توان بالا به کار خود ادامه دهد. یک سرویس کامل این مشکل را برطرف می­ نماید.

چرا ساعت اتوماتیک من سریع تر از حالت عادی کار می کند؟

در طول زمان روغن داخلی عقربه ­های ساعت ممکن است که به بالانسیه نفوذ کند و باعث خشک شدن و از کار افتادن آن شود. هم­چنین این مشکل ممکن است با افتادن ساعت از دست نیز اتفاق بیفتد که در این شرایط بالانسیه از حالت عادی خود جابه­ جا می­ شود. همچنین ممکن است به دلیل قرار گرفتن ساعت در میدان مغناطیسی ، این مشکل بروز کند

 

زمانی که ساعتم را به مچم می بندم ، آرام کار می کند.

ساعت­ های اتوماتیک نیاز به حرکت دارند تا ساعت بتواند کار کند.این حرکت به صورت دستی با چرخاندن دکمه کوک تامین می شود یا با در دست انداختن ساعت و جنبش به اندازه صاحب ساعت برای چرخاندن قوطی فنر باشد. اگر به اندازه کافی از ساعت استفاده می کنید ، اکثر ساعت­ های اتوماتیک تا ۳۶ ساعت بعد از خارج شدن از دست کار می­ کنند. با همه این تفاسیر اگر با وجود فعالیت منسب ساعت همچنان آرام کار می کند نیاز ساعت به سرویس می­ باشد. بیشتر تولیدکنندگان ساعت­ های اتوماتیک پیشنهاد می­ کنند که هر ۴ یا ۵ سال ، ساعت را برای سرویس به مرکز خدمات ارائه دهند. این زمان بسته به میزان استفاده ساعت­ ممکن است کم تر یا بیشتر بشود.

 

منبع