سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
سوالات متداول از ساعت ساز
فیگورات
3/اردیبهشت/1398

قسمت دوم

 

شیشه روی ساعت من بخار می کند و امکان مشاهده زمان غیر ممکن می شود ، چگونه این مشکل برطرف می شود؟

چند احتمال مختلف برای ممکن است باعث این مشکل شده باشند :

  • واشر داخلی که باعث ضدآب شدن ساعت­ می­ شود نیاز به تعویض دارد.
  • زمانی که دکمه کوک کاملا به داخل فرو نرفته است ساعت در مجاورت رطوبت قرار گرفته است.
  • دکمه کوک ، شیشه و واشر پشتی می­ بایستی تعویض و یا مورد سرویس کامل قرار بگیرند.

در صورت عدم تعمیر ساعت در این وضعیت ممکن است اجزای داخلی دیگر نیز آسیب ببینند. برای کسانی ­که از مزیت مقاومت در برابر آب ساعت­ زیاد استفاده می­ کنند مهم است که بدانند این قابلیت دائمی نیست و نیاز به سرویس مرتب برای کارکرد مناسب دارد.

روز تقویم ساعت به جای نیمه شب ، ظهر ها تغییر می کند. چگونه آن را اصلاح نمایم ؟

عقربه­ ها ۱۲ ساعت از زمان عقب هستند. به وسیله دکمه کوک ۱۲ ساعت آن­ ها را جلو ببرید.

عقربه کرنوگراف ساعت به صفر بازنمی گردد!

این مشکل با یک­ بار ریست کرنوگراف حل می­ شود. همچنین بهتر است بدانید : در طول زمان عقربه­ های کرنوگراف یکیار به تنظیم دارند. اگر عقربه­ های کرنوگراف به ۱۲ یا ۰ ریست نمی­ شوند ، ساعت مچی نیاز به سرویس دوره ای دارد.

زمانی که ساعت کوارتز از کار می افتد چه کاری باید انجام دهم ؟

به احتمال زیاد باطری نیاز به تعویض دارد. اکثر باطری­ ها طوری طراحی شده ­اند که حدود ۲ تا ۳ سال دوام بیاورند. اگر باطری را به تازگی تعویض نموده اید ساعت شما نیاز به سرویس کامل دارد ! به مراکز معتبر خدمات پس از فروش مراجعه نمایید.

ثانیه شمار درجا به عقب و جلو می رود. چه اتفاقی برای ساعت مچی من افتاده است؟

این ایراد نشان گر این است که ساعت از لحاظ الکتریکی مشکلی دارد ، البته این مشکل در کارکرد ممکن است به خاطر چرخ دنده های داخلی ساعت نیز باشد. ساعت های کوارتز مانند ساعت های مکانیکی نیروی کافی برای رد کردن موانعی مانند کثیفی یا گرد و غبار وارد شده به چرخ دنده های خود را ندارند. اگرچه این مشکل دلایل متعددی دارد. اما در این صورت بهترین کار این است که ساعت مورد سرویس دوره ای قرار بگیرد.

ساعت من همیشه در نیمه شب متوقف می شود. ایراد چیست؟

احتمالا ساعت­ شما به­ خاطر مشکلی در مکانیزم تقویم متوقف می شود. لازم است آن را به مرکز خدمات ارسال نمایید.

ثانیه شمار تعدادی از ثانیه ها را در لحظه رد می کند. چه مشکلی به وجود آمده است؟

این موضوع نشانگر پایان عمر باتری است که توسط EOL انجام می شود. مکانیزم End of Life در ساعت زمانی­ که ولتاژ عبوری کم شود آن را تشخیص می­ دهد. مدار این ساعت­ ها ثانیه­ شمار را به صورت نامنظم به جلو می­ برد تا به صاحب ساعت­ اطلاع دهد که زمان تعویض باتری ساعت­ فرا رسیده است. نصب باتری جدید باعث می­شود که ثانیه­ شمار به صورت عادی به عملکرد خود ادامه دهد.

آیا استفاده زیاد از کرنوگراف بر روی مصرف باتری ساعت تاثیر دارد؟

استفاده­ ی دائم از کورنوگراف و کرنومتر عمر باتری را کاهش می­ دهد و به صورت مداوم توصیه نمی­ شود. به همین دلیل در بعضی از ساعت ها سیستمی تعبیه شده است که اگر کرنومتر برای مدت طولانی کار کند ، آن را متوقف می نماید.

عمر مفید باطری ساعت چه قدر است؟ آیا بعد از گذشت یک سال از خرید ساعت نیاز به تعویض باتری وجود دارد؟

این میزان بستگی به عمر ساعت­ و نوع یا تعداد قابلیت­ هایی مانند کورنوگراف ، زنگ ساعت ، ثانیه ­شمار و دارد. یک باتری باید حداقل ۱ سال در ساعت­ های آنالوگ و دیجیتال کار کند. البته میزان سلامت و تمیزی موتور ساعت نیز در این موضوع بی تاثیر نیست.

تعدادی زیادی از ساعت­ های کوارتز از قابلیت پایان نشان گر پایان عمر باتری – EOL – بهره می­ برند. بنابراین ما پیشنهاد نمی ­کنیم که تعویض باتری قبل از زمانی که لازم است انجام شود. چرا که باز شدن پشت ساعت­ ممکن است منجر به باز شدن درزهای ساعت­ شود و در نتیجه نیاز به بررسی ساعت­ در مقابل آب در خارج از موعد مقرر باشد.

عدد ها در صفحه دیجیتالی ساعتم ، ناقص نمایش داده می شوند!

ارتباط میان صفحه­ ی دیجیتال و مدار ساعت­ به شدت آسیب دیده ، یا نقاط اتصال فرسوده شده است. این اتفاق از روشن شدن بخش­ هایی که باید روشن شود جلوگیری می­ کند. در ساعت­ های نه چندان گران هزینه تعمیر این مشکل می­تواند هم قیمت خود ساعت­ باشد. اگر مشتری درخواست تعمیر داشته باشد ، ساعت­ باید به مرکز خدمات سازنده­ ساعت­ ارسال شود. تعمیر تنها برای ساعت های بسیار گران قیمت از این نوع به صرفه است.

صفحه دیجیتالی ساعتم سیاه شده است. چه کاری باید انجام دهم؟

این اتفاق زمانی رخ می دهد که به ساعت­ دیجیتال ضربه یا شوک وارد شده باشد. صفحه دیجیتال از تعدادی شیشه روی هم که با مایع هدایت ­کننده پر شده است تشکیل می شود. پس از ضربه و ترک برداشتن ، ورود هوا مایع داخل آن را خراب می کند. در این چنین وضعیتی با توجه به قیمت ساعت گاهی تعمیر آن مقرون به صرفه نیست و بهتر است ساعت دیگری تهیه نمایید. اگر ساعت دیجیتالی شما گران قیمت است ، بایستی برای تعمیر به کارخانه ارسال شود.

عقربه ها کار می کنند ، اما صفحه دیجیتال ساعت نمایش داده نمی شود. ( پاسخ وضعیت بالعکس این موضوع نیز در این قسمت وجود دارد )

در مورد ساعت­ هایی که به صورت تلفیقی ترکیب ۲ ساعت­ آنالوگ و دیجیتال هستند که باهم کار می­کنند ، این امکان وجود دارد که یکی از آن­ ها کار کند و دیگری از کار افتاده باشد. برای رفع این مشکل بایستی ساعت­ را به مرکز خدمات سازنده­ ارسال نمایید.

دکمه های فشاری به داخل فشار داده نمی شوند و یا وقتی به داخل فشار داده می شوند، به بیرون بازنمی گردند.

دکمه­ های فشاری به یک میله­ ی ریز متصل هستند ، که در داخل یک لوله­ در داخل ساعت­ قرار دارد. زمانی که دکمه فشار داده می ­شود این میله به داخل حرکت می ­کند. منفذ کوچکی نیز وظیفه­ ی برگرداندن دکمه به بیرون را وقتی که دکمه ­ها رها می­ شوند ، بر عهده دارد. در طول زمان نیز ممکن است که فنر موجود در ساعت دچار خوردگی یا خاک ­گرفتگی شود. در نتیجه منفذ نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد و دکمه به سرجای خودش برمی گردد. با تغییر فنر و یک سرویس کامل این ایراد برطرف خواهد شد.

آیا اصطلاح ساعت نبضی درست است؟ منظور از آن چیست؟

خیر. این واژه به اشتباه استفاده می شود و معنایی ندارد. البته در Smart Watch ها ویژگی وجود دارد که نبض صاحب ساعت را توسط یک حسگر – Sensor – اندازه می گیرد. اما از این قابلیت به هیچ عنوان با اصطلاح “ساعت نبضی” یاد نمی شود! بلکه این تنها یک ویژگی رایج در ساعت هوشمند است.

همچنین در سایر مدل های ساعت ، هیچ نمونه ای وجود ندارد که انرژی خود را از نبض کاربر تامین نماید! حتی ساعت های با موتور اتوماتیک نیز انرژی خود را نه از نبض بلکه از حرکت کامل دست تامین می کنند.

 

منبع