سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
ساخت تمام و کمال یک ساعت گران
فیگورات
5/تیر/1398

چگونگی ساخت ساعت و قابAudemars Piguet

1. مرور کلی

ساعتهای مدل The Audemars Piguet Royal Oak نماد ساعت سازی هستند. این ساعت در سال 1972 معرفی شد و توسط جرالد گنتا طراحی شد که پیشگام در تعریف ژانر ساعتهایی است که اکنون آنها را ساعتهای اسپرت لوکس می شناسیم. مدل اصل Royal Oak به صورت استیل ضدزنگ با بند استیل ضدزنگ معرفی شد. و قیمت آن بیشتر از ساعتهای طلای آن روز بود. این ساعت حتی امروز هم بسیار مورد احترام است. اگرچه اصلاحات زیادی در آن انجام شده است، اما تا حد زیادی به مدل اصلش پایبند است. حتی مدل عجیب تر Royal Oak Offshore کد طراحی DNA دارد. همچنین مدلهای جدیدتر Concept و آخرین مدل اصلاح شده آن هم بسیار جالب می باشند. ما به له براسو رفتیم تا از کارخانه بازدید کنیم، و شما را به اینجا می آوریم تا از کارخانه قاب سازی و صفحه ساعت Royal Oak دیدن کنید.

Audemars Piguet قاب خوبی را برای زیبایی محیط اطراف جنگلهای له براسو می سازد، که سازنده آن در آنجا قرار دارد. در یک صبح دل انگیز ژانویه از آنجا بازدید کردیم و با شکوه و عظمت چشم اندازی از ما استقبال شد که برای ساعت سازان، بسیار الهام بخش بود. رودخانه له براسو درست از کنار کارخانه رد می شد.

یک ساخت تمام و کمال

Audemars Piguet یک عمارت بزرگ عالی رتبه است. این خانه همواره با اهمیت بوده است، که در سال 1875 بنیانگذاری شد و تحت مالکیت خانوادگی بوده و همواره از آن استفاده می شده است. آنها یک موزه، یک بخش مرمت داشتند که نه تنها روی ساعتهای Audemars Piguet کار می کردند، بلکه روی هر ساعت ساخته شده در دره جوکس توسط یک سازنده از دور خارج شده، کار می کردند. آنها یک بخش  پیچیدگی بزرگ دارند و ظرفیت تولیدشان کامل است، از موتور گرفته تا قاب، صفحه ساعت، و بند. و به عنوان بخشی از توسعه قابلیت های سازندگی شان، مالکیت رنود پاپی Audemars Piguet را هم به عهده دارند، که یک تفکر ارجمند و حل کننده مسائل صنعت می باشد.

https://deployant.com/wp-content/uploads/2018/05/ap-hq-810x1080.jpg

ساختمان مرکزی با ابهت ایستاده و در این صبح خنک و دل انگیز در ژانویه 2018، از بین ابرها می درخشد.

 

آنها تقریبا تمام اجزای به کار رفته در ساعت هایشان را طراحی کرده، نمونه سازی و تولید می کنند. در مورد اجزای مهم، از همان مواد خام خودشان می سازند. مانند شمش استیل نشان داده شده در شکل زیر

https://deployant.com/wp-content/uploads/2018/05/ap-raw-materials-800x551.jpg

برای مقاله امروز، روی ساخت صفحه ساعت و قاب تمرکز می کنیم. این بخش در ساختمانی قرار دارد که از ساختمان مرکزی دور نیست.

صفحه ساعت

صفحات اولیه مدرج ساعت در مدلهای AP Royal Oak به ملیله کوچک معروف هستند. اینها با موتور قدیمی رز ساخته می شوند تا گلوش را بسازند. ساخت دستی یک صفحه مدرج ساعت توسط یک هنرمند، فرایند نسبتا آهسته، پر زحمت و دقیقی است. با حجمی که مستلزم موفقیت Royal Oak است، اتکا به این فرایند دستی، بسیار وقت گیر بوده و برای نگه داشتن خط تولید، معضلی به شمار می رود.

AP این موتور را دوباره معرفی کرد و تولید صفحات ساعت ملیله ای را تسریع بخشید. فرایندی که در اینجا می خواهیم برایتان توضیح دهیم، نحوه ساخت این صفحات است.

برای حل این مشکل، AP سیستمی از موتورهای کامپیوتری رز را شبیه مدلهای قدیمی طراحی کرد، اما کارها به جای دستی به صورت کامپیوتری انجام می شد. این یک سیستم منحصربفرد است، زیرا این صنعت تنها یکی از این نمونه را ارائه می دهد، و هدف ماشین ها، ساخت یک نمونه خاص و منحصر توسط AP است.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، ماشین یک گودی در بستر صفحه برنجی ساعت می کند تا الگوی ملیله را ایجاد کند.

 

https://deployant.com/wp-content/uploads/2018/05/ap-tapisterie-dial-cutting-800x600.jpg

https://deployant.com/wp-content/uploads/2018/05/ap-tapisterie-dial-751x600.jpg

 

مانند موتورهای قدیمی رز، الگوی اینها هم با دیسکی با الگوی مساوی بزرگ کشیده می شود. درست مانند آقای مینوت که از کلید اصلی شما به عنوان قالبی برای کپی یک کلید استفاده می کند. با این تفاوت که قالب در اینجا بزرگتر بوده و درنتیجه وقتی که به صفحه مدرج کوچکتر تبدیل می شود، رزولوشن بسیار بالاتری دارد. هر مربع در صفحه ملیله، 0.49 mm2 است.

https://deployant.com/wp-content/uploads/2018/05/ap-petit-tapisserie-875x1080.jpg

الگوی ملیله ای در زیر میکروسکوپ (15X). به وضوح دیده می شود که الگوها به صورت گلوش ساخته شده اند.

همانطور که دریافتیم، صفحات مگا ملیله ای در مدل Royal Oak Offshore طی فرایند متفاوتی، نقش می بندند.

قاب

تولید قاب یک کار نسبتا استاندارد ماشین های CNC است که یادآور تولید شکلهای پیچیده قاب است.

https://deployant.com/wp-content/uploads/2018/05/ap-machines-800x600.jpg  

در اینجا، نگاه دقیقتری می کنیم به فرایند تراش:

و قاب ها، یک لاک محافظ روی سطح شان اسپری می شود تا همانطور که قاب به مرحله دیگری می رود، از آن محافظت کند.

https://deployant.com/wp-content/uploads/2018/05/ap-concept-case-800x583.jpg 

 

این ساخت قاب، یک فرایند نسبتا استاندارد است، و خیلی از سازندگان از آن استفاده می کنند. ما این فرایند را نشان دادیم، زیرا خیلی از ساعت سازی ها قاب یا صفحه ساعت شان را خودشان تولید نمی کنند، اما از بیرون تهیه می شوند.

ما نگاه دقیقتری به آیتمی می اندازیم، که بخشی از قاب است، و منحصر به AP می باشد. بزل Royal Oak.

بزل

بزل متمایز Royal Oak برای ما که از کارخانه دیدن کردیم، جالب به نظر آمد. بزل توسط یک فرایند CNC شبیه فرایند به کاررفته برای قاب ها، برش خورده و ساخته می شود. سپس، یا یک پولیش بسیار براق می خورد یا یک روکش دانه دانه. لبه های هشت ضلعی بزل هم لازم است که یک لبه مشخصی داشته بوده، و کاملا در راستای لبه های بدنه قاب باشند.   

https://deployant.com/wp-content/uploads/2018/05/AP-bezel-738x600.jpg

لبه های پولیش خورده بزل، لبه ای دارند که باید در راستای لبه های وسط قاب باشند.

درحالیکه می توان هرگونه ناهنجاری را با چشم غیر مسلح دید و برطرف کرد، اما این امر مستلزم مهارت قابل توجه برای اطمینان از هم ترازی کامل است. کل فرایند پولیش و دانه دانه سازی، با دست انجام می شود. و این امر نیازمند سطح بسیار بالایی از هماهنگی اپراتور است، تا اطمینان حاصل شود که پرداخت به درستی انجام می شود، درحالیکه اطمینان می دهد که همترازی لبه ها به صورت بی نقص وکامل است. ممکن است این مساله بی اهمیت به نظر برسد، اما یک کار بسیار ماهرانه است، زیرا هر پولیش و دانه دانه سازی، تاثیر مطلوب براقی بالا و درخشش را به ساعت می دهد، ماده پاک می شود، و ممکن است لبه در هر جهتی حرکت کند.

پولیش بسیار براق، از طریق یک سری پولیش کاری ها با کاغذ کاهش دهنده دانه دانه ها حاصل می شود. این کار ممکن است 4 تا 5 مرحله طول بکشید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

سپس، سطح جلا داده می شود تا اثر براقی بالایی به دست آید.

 

https://deployant.com/wp-content/uploads/2018/05/ap-bezel-polishing-800x600.jpg

بزل پایان یافته.

https://deployant.com/wp-content/uploads/2018/05/ap-bezel-800x600.jpg

و همانطور که روی ساعت نصب می شود، و در اینجا نشان داده شده، مدل AP Royal Oak RD#2 Ultra Thin Perpetual Calendar از جنس پلاتین است. فرایند ساخت همانند بزل های طلا، پلاتین یا تیتانیوم است.

 

https://deployant.com/wp-content/uploads/2018/01/ap-ro-ultrathin-pc-800x576.jpg

ساعت مدل Audemars Piguet Royal Oak Ultra Thin Perpetual Calendar RD-2

ایده های پایانی

ما مقدار زیادی از بعداز ظهر را هم در کارخانه ساخت قاب و صفحه مدرج سپری کردیم. و در پایان، درک بهتری از آن چیزی داشتیم که سازنده قاب و صفحه نمادین AP Royal Oak در ذهن داشت. استقلال تقریبا کامل خانواده مالک عمارت، تحسین برانگیز بود. به نظر می رسید که وابستگی آنها به پیمانکاران خارجی بسیار کم است. به غیر از قاب و صفحه ساعت، آنها طرح های روی نشانگرها و عقربه ها را هم خودشان می ساختند. البته، این عمارت به خاطر توانایی اش در طراحی، نمونه سازی و ساخت موتورها از پایه هم معروف است. حتی جزئیات بسیار زیاد هم در داخل ساخته می شوند. ما از آتلیه بخش پیچیدگی های بزرگ و بخش ترمیم هم بازدید کردیم، که بعدا در گزارش دیگری به ان هم می پردازیم.

https://deployant.com/wp-content/uploads/2018/05/restoration-tray-800x477.jpg

دو صفحه ساعت از مدلهای مختلف تعمیر شده توسط بخش ترمیم.

منبع

دسته بندی : مقالات تخصصی