سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
رابطه اینستاگرام و دنیای ساعت
فیگورات
9/تیر/1398

چرا اینستاگرام هنوز هم برای صنعت ساعتهای لوکس اینقدر مهم است

 

اینستاگرام تقریبا 50% اشارات مربوط به ساعتهای لوکس را کنترل می کند، که پس از آن توئیتر با 18% قرار دارد. چرا اینستاگرام در مقایسه با سایر کانالهای رسانه های اجتماعی اینقدر برای برندها مهم است؟

اینستاگرام یک ابزار قدرتمند است. در انجا آخرین اخبار صنعت لوکس از جمله Dolce & Gabbana ارائه می شود. پس از انتشار تبلیغات بحث برانگیز، کاربر @michaelatranova با استفانو گابانا درباره عدم حساسیت و نژادپرستی کمپین بحث کرد. Diet Prada یک نگهبان مد، اسکرین شات هایی از بحث و ماجرای ویروسی شدن در WeChat  و Weibo را پست کرد.

این مساله نشان می دهد که اینستاگرام بیش از نمایش محصولات، سیستم پیروی از ارزشها و سیاستهای یک برند است. این امر برای صنعت ساعت سازی خوب، بسیار حائز اهمیت است، چرا که می دانند اکتساب یک ساعت بسیار فراتر از خرید یک محصول است. یک حس تعلق به برند، ارزشها و دانش آن وجود دارد که یک عنصر اساسی در تصمیم گیری نهایی و خرید است. به این دلیل است که ساعتها اغلب از نسلی به نسل دیگر می روند.

یک واقعیت وجود دارد که بیش از یک بیلیون کاربر فعال، تنها چیزی نیست که اینستاگرام را به چنین ابزار مهمی تبدیل می کند. برندی که می خواهد همواره مطرح باقی بماند، باید بداند که چگونه از پلت فرم اجتماعی درست استفاده کند، و چه چیزی برایش به ارمغان می آرود. آن چیست؟

 

اینستاگرام به عنوان درکی از واقعیت

این ایده ساده، موفقیت اینستاگرام را به اختصار بیان می کند. اینستاگرام از طریق پست یک عکس، یک لحظه را بیان می کند، از طریق کپشن هایش، یک احساس را انتقال می دهد. این مساله برای ارتباطات لوکس، بسیار حائز اهمیت است: اینستاگرام راهی برای گردهم آوردن مطلوبیت یک پست، و اقعیت یک شیء، کارکردهای فنی آن و مکانیک به کاررفته در آن می باشد. صفحه اینستاگرام A.Lange & Sohne دقیقا همین کار را انجام می دهد. از طریق تصاویر ساعتهای زیبا، یا بخشهایی از آنها، ان مطلوبیت موردنظر را ایجاد می کند، درحالیکه کپی روی جنبه های فنی تمرکز می کند، همچون نمایش تاریخ ساعت، اجزای جانبی آن، صفحات نمایش فرعی و غیره. برای اطمینان از اینکه اینستاگرام جزئیات یک ساعت را هم پوشش می دهد، پست ها به سریهایی تقسیم می شوند که هر بخش انها روی یک جنبه ساعت تمرکز می کند.

حساب کاربردی Audemars Piguet Savoir-Faire یک مثال خوب دیگر است. این حساب ایجاد شد تا ورودیها و خروجی های ساعت سازی، پشت صحنه تولید، و تصویر زیبای جریان های کاری یا طراحی ساعت های جدید را نشان دهد. کپشن ها توضیحات متنی بیشتری درباره تصویر، محصول و مشخصاتش ارائه می دهند. Audemars Piguet در یک روند فزاینده #watchporn گیر افتاده است، که در آن افراد از دیدن محصول موردنظر لذت برده و اطلاعاتی درباره آن به دست می آورند. استراتژی پرداخته شده است: صفحه Savoir-Faire 6/1 میلیون فالوور دارد؛ که 3.1 میلیون بیشتر از حساب برند است.

 

یک پلت فرم فراگیر

بیایید یک ثانیه به دنیای واقعی برویم و سری به پاریس و خیابان مونتین بزنیم که مغازه های لوکس آن از جذابیت ویژه ای برای پاریسیها و توریست ها برخوردار است_ و اکثر آنها از پشت شیشه مغازه ها محصولات را نگاه می کنند، اما هرگز به داخل مغازه نمی روند. یک عامل انحصاری برای این مغازه ها وجود دارد، و آن این است که از اینستاگرام استفاده نمی کنند. در حقیقت، فراگیری اینستاگرام یکی از دلایلی است که خیلی طول می کشد تا برندهای لوکس ساعت به آن ملحق شوند. Rolex و Patek Philippe به ترتیب تا سالهای 2017 و 2018 منتظر ماندند و بعد به اینستاگرام آمدند. Richard Mille، نامگذار برند، بیان می کند که "عجیب است می بینیم که رسانه های اجتماعی چه تاثیری بر کالاهای لوکس دارند و طی چند سال گذشته تا چه اندازه افزایش یافته است."

هرکسی که یک ساعت هوشمند، تبلت، یا کامپیوتر دارد، می تواند وارد اینستاگرام شود. پلت فرم اجتماعی، لایه های جوامع را می سازد، از مهمترین اشخاص مهم با حساب های کاربری تایید شده گرفته تا مصرف کنندگان یا هواداران مشتاق و رهگذران. اینستاگرام می تواند صف های عظیم مجازی از فالوورها تولید کند بدون اینکه به تجربه مشتریان VIP آسیبی وارد نماید. اینستاگرام به برند اجازه خودنمایی می دهد، آن را معرفی کرده و بدون تخریب تصویر آن، مطلوبیتی را ایجاد می کند. Panerai نمونه خوبی از برندی است که با موفقیت یک جامعه انلاین عظیم را حول صفحه اینستاگرامش ساخته است، که از هوادارانی که هرگز مشتریان آنها نشده اند، گرفته تا مصرف کنندگان مشتاقی که علاقه شان را نشان می دهند، تا خریداران Panerai که خواستار اطلاعاتی درباره محصول و اغلب قیمت آن هستند، ادامه دارد. این لایه های جامعه ادامه پیدا می کنند تا نیازهای خارج از صفحه رسمی Panerai را در صفحات اداره شده توسط هوادارن، همچون Panerai Central تامین کنند.

 

اینستاگرام که 24 ساعته فعال است، جریان پیوسته ای از ارتباطات را به کاربرانش ارائه می دهد، که در دنیای واقعی نمی توانند آن را به دست آورند. اینستاگرام به صورت یک فروشگاه مجازی عمل می کند که درآن لایه های مختلف جامعه می توانند با محتوا و برند تعامل داشته باشند، بدون اینکه چیزی از ارزشهای آن کم شود. اینستاگرام می تواند برندی را بسازد که موجب سقوط آنن برند شود_ درست مانند کاری که تا حدودی با Dolce & Gabbana کرد. گذشته از اینها، ویژگیهای گروه خصوصی جدید همچون دایره های تازه شکل گرفته دوستان صمیمی، این توانایی را به هواداران ساعت می دهد تا درباره ساعت نظر بدهند، بحث کنند و گفتگو کنند. و اینجا، در این گروههای خصوصی است که شهرت عمومی برند ایجاد می شود. 

https://journal.hautehorlogerie.org/en

 

منبع

دسته بندی : سبک زندگی