سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
نحوه فروش ساعت دست دوم
فیگورات
9/تیر/1398

راه صحیح فروش ساعت تان، طبق نظر یک کارشناس

راهنمای خرید ساعت

 

درست همانطور که خرید یک ساعت دست دوم و کارکرده می تواند بسیار دلهره آور باشد، فروش آن هم برای علاقمندان به ساعت که به دنبال تغییر شکل یا کوچک کردن کلکسیون شان هستند، به همان اندازه دشوار است. شیفتگان ساعت خیلی عجیب هستند، که این بدان معناست که ساعت تان قبل از فروخته شدن، به دقت مورد بررسی و موشکافی قرار می گیرد. عدم ارائه اطلاعات مهم، ارائه عکسهای نصفه و نیمه یا تنها ارائه فهرست به مخاطب اشتباه، به این معناست که ساعت تان را نخواهید فروخت، یا در بهترین حالت، به قیمتی بسیار پایینتر از ارزش واقعی اش به فروش خواهد رفت.

امین یک کارشناس خبره در رابطه با خرید و فروش ساعت است_ او یک متخصص باسابقه ساعت در تهران است که در فروش آنلاین ساعت تجربه قابل توجهی دارد و اکنون به عنوان یک فروشنده مستقل ساعت مشغول به کار است. ما از او خواستیم تا تجربیاتش درباره نحوه فروش یک ساعت دست دوم با بالاترین قیمت ممکن را در اختیارمان بگذارد. ممکن است نکاتی که وی به آنها اشاره کرد، ساده به نظر برسد، اما اغلب همین چیزهای پیش پا افتاده و جزئی هستند که فروشندگان از آنها غافل می شوند.

 

مرحله 1: پیدا کردن پلت فرم مناسب.

راههای متعددی وجود دارند که می توانید با استفاده از آنها ساعت تان را فروشید، راههایی همچون فروش مستقیم به دلال، فروختن به مشتریان خانگی یا پست کردن به شکل آگهی های آنلاین . هرکسی روی هر ساعتی کار نمی کند . امین می گوید: "وقتی به ساعتهایی فکر می کنم که در گذشته صرفا به عنوان یک کلکسیونر آنها را فروختم تا آن زمانی که در یک فروشگاه کار می کردم یا الان که به عنوان یک فروشنده مستقل مشغول به کارم، فکر می کنم مردم باید درباره هر ساعتی خوب فکر کنند و سپس بهترین راه فروش آن را پیدا کنند."

 

به طور ایده آل، باید اطلاع خوبی از ارزش ساعت مان داشته باشیم (مشاهده ساعتهای مشابه در مزایده ها یا در eBay یا سایت های مشابه خارجی و ایرانی دیگر و از آن به عنوان یک نقطه شروع استفاده کنیم. او می گوید: "برای ساعتهای با ارزش کمتر، مانند 1000$ یا کمتر، معنی ندارد که آنها را در یک فروشگاه یا جایی شبیه آن بگذاریم. آسانتر است که آنها را در سایت های اینترنتی بفروشیم اما وقتی که ساعتها نادر و منحصربفرد هستند، درآنصورت بهتر است که سراغ یک حراج تلگرامی ، زیرا " در آنجا بر سر قیمتش رقابت خواهد شد."

برای ساعتهایی که در حد متوسط قرار دارند _با ارزش هستند، اما نسبتا رایج می باشند_ ویند پیشنهاد می کند که آنها را به یک دلال بفروشیم. در اینجا مشکل این است که در ازای یک فروش آسان و سریع، احتمالا چیزی کمتر از ارزش واقعی ساعت دریافت می کنید. اگر بخواهید بیشترین پول ممکن را از آن به دست آورید، آن را به مناسب ترین انجمن علاقمندان، همچون انجمن رولکس، انجمن امگا، یا WatchUSeek ارائه دهید، یااینکه آن را در یک سایت طبقه بندی شده همچون Chrono24 بفروشید.

 

مرحله 2: فهرست خود را تهیه کنید.

اگر تصمیم گرفتید که فهرستی را به یک انجمن یا eBay ارائه دهید، نسخه شما اساسا باید شرایط ساعت را بیان کرده و جامع و ساده باشد. ویند می گوید: "ارائه اطلاعات واضح و نوعی روش گلوله-نقطه می تواند راه موثری در مقایسه با تنها نوشتن چند پاراگراف باشد." اطلاعات مهمی که باید در آن قرار بگیرد عبارت است از: "وقتی آن را می خرید، جایی که آن را می خرید، تعداد دفعاتی که از آن استفاده می کنید، اگر سرویس شده باشد، نحوه کار کردنش و اگر چیزی از آن اصل است یا اگر چیزی از آن عوض شده است"، همه را باید عنوان کنید."

مرحله 3: سوابق را نگه دارید.

درست مانند یک ماشین، ارزش ساعت تان تا حد زیادی تحت تاثیر سوابقی قرار دارد که آنها را نگه می دارید، همچون قبض ها، سابقه سرویس شدن، جعبه و غیره. اینها شاخص های صحت، و شرایط ساعت تان هستند، و اگر یک ساعت جدیدتری را می فروشید، اجازه دهید خریداران بدانند که چقدر برای آن پرداخت کرده اید، زیرا این مساله به بعضی ها اطمینان می دهد که قیمت تان عادلانه است. ویند پیشنهاد می کند که در هنگام تنظیم فهرست، این سوابق راهمراه با عکس در اختیار خریداران قرار دهید. "بعضی ها انها را گم می کنند، و دیده ام که بعضی ها ساعتی را فهرست کرده اند اما تمام سندهای آن را انتقال نداده اند. درنتیجه، قیمت ساعت، کمتر از ارزش واقعی آن تعیین شده است."

 

مرحله 4: عکسهای خوبی بگیرید.

ویند می گوید: "فکر می کنم نکته کلیدی این است که در واقع این عکسها هستند که آن را به فروش می رسانند." عکسها بهترین شاخص شرایط هستند، درحالیکه ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما متاسفانه عکس گرفتن از ساعتها کار بسیار دشواری است. "خیلیها را می بینم که زیر نور ضعیف عکس می گیرند، یا جایی که نور خیلی زیاد است _مخصوصا اگر ساعت تان یک کریستال یاقوت کبود داشته باشد_ خیلی درخشان به نظر می رسد، یا جایی عکس می گیرند که خیلی تاریک است، بنابراین همه چیز را واضح نمی بینید. همچنین عجیب است که چرا اینهمه مردم نمی دانند چگونه یک عکس با کیفیت خوب بگیرند _اینها چیزهای خیلی اساسی هستند، اما خیلیها آن را درک نمی کنند." به بیان ساده، برخی از بهترین شیوه های عکسبرداری از ساعت را به کار برید، درآنصورت خواهید دید که خریداران چقدر جذب عکسهای خوب و با کیفیت شما می شوند.

 

 

مرحله 5: آن را در اینستاگرام تبلیغ کنید.

فرض بر اینکه عکسهای خوبی برای فهرست ساعت تان گرفته اید، درآنصورت ایده خوبی است که آنها را در اینستاگرام تان هم قرار دهید، زیرا یک رسانه اجتماعی خوب است که نقش اساسی در شکل دهی و رشد بازار ساعتهای دست دوم و کارکرده ایفا می کند. بدین ترتیب، بسیاری از فروشندگان از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند تا کالاشان را بفروشند. به گفته ویند: " این رسانه ها، ابزار بسیار قدرتمندی هستند."

منبع