سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
برند های خود کفای ساعت
فیگورات
15/تیر/1398

11 برند ساعتی که فلزات شان را خودشان می سازند

همه ما با معروف ترین مواد به کار رفته برای قاب ساعت آشنا هستیم- استیل، طلای رز، تیتانیوم، و غیره. اما با رولیسیم ، سراگلد و پاور لایت چطور؟ درحالیکه بسیاری از برندهای ساعت مفتخرند که قاب، موتور و صفحات نمایش ساعتهایشان را خودشان می سازند، تنها چند تا از آنها فراتر رفته و واقعا موادشان را خودشان اختراع کرده و از آنها در قاب ها، و حتی گاهی اوقات برای اجزای داخل ساعت هم استفاده می کنند. خیلی از این ها، برندهای ساعتی هستند که در توسعه آلیاژهای جدید سرمایه گذاری می کنند تا مواد محکم تر، سبک تر، و مقاوم تر در برابر خراش را بسازند. در ادامه، نگاهی می کنیم بر 11 برندی که با ترکیب فلزات مختلف، آلیاژهایشان را خودشان اختراع کرده اند.

 1. رولکس

 Rolex Yacht Master with Rolesium case

ساعت رولکس مدل Yacht Master با قاب رولیسیم

یکی از فلزات ساخته شده توسط رولکس، ماده ای به نام رولیسیم است، که ترکیبی از استیل ضدزنگ 904L  و پلاتین 950 می باشد. رولیسیم در قاب مدل Oyster با قطر 40 میلیمتر در مدل Yacht Master رولکس به کاررفته است.همچنین رولکس سراکروم را ساخته است، که در صفحات ساعتهای غواصی رولکس و 50 مین سالگرد مدل کیهانی دیتونا رولکس استفاده شده است، که در سال 2013 در بازل وورد معرفی شد. سراکروم یک سرامیک بسیار سخت مقاوم در برابر خوردگی است؛ در صفحات سراکروم اعداد و درجه بندیها به صورت حک شده هستند و از طریق یک فرایند PVD (رسوب فیزیکی بخار)  با لایه نازکی از پلاتین پوشیده می شود. همچنین رولکس از سراکروم برای صفحات مدل طراحی شده دیتونا استفاده می کند، که سال گذشته عرضه شد.

 50th Anniversary Rolex Cosmograph Dayton with Cerachrom bezel

50 مین سالگرد مدل کیهانی دیتونا رولکس با صفحه سراکرومی

موتور این مدل ساعت هم یک فنر رقاصک دارد که از پاراکروم آبی ساخته شده است. که یک ماده انحصاری دیگر رولکس است که به طور غیر عادی در برابر میدان مغناطیسی مقاوم است. فنر رقاصک ساخته شده از پاراکروم، آلیاژی از نیوبیوم، زیرکونیم، و اکسیژن است که گفته می شود در دماهای متغیر، ثابت باقی می ماند و نسبت به ضربه بسیار کمتر آسیب پذیر است، و طبق ادعای رولکس، در برابر ضربه ها، 10 برابر دقیقتر از یک فنر رقاصک عادی است.

 1. امگا

Omega Planet Ocean with Ceragold bezel.  

ساعت امگا مدل Planet Ocean با صفحه سراگلد.

امگا سالها وقت گذاشته تا ماده ای را بسازد که ترکیبی از سرامیک و طلای 18k باشد، که به سراگلد معروف است. تکنیک به کاررفته برای ساخت سراگلد، اجازه رشد و پیوند طلای 18k در سرامیک را می دهد، و برای ایجاد صفحات سرامیکی با اعداد طلا به کار می رود که نرم هستند، مانند سراگلد به کاررفته در مدل Seamaster Planet Ocean امگا.

Omega Constellation Sedna 

امگا مدل Constellation Sedna

ساعت امگا مدل Constellation Sedna قابی دارد که با طلای 18k سدنا ساخته شده است، که آلیاژی است که کاملا در داخل شرکت توسط گروه سواچ توسعه یافته است، و طلا، مس و پالادیوم را با هم ترکیب می کند، و طبق ادعای امگا، یک رنگ قرمز با ماندگاری غیرعادی را به دست می دهد. این آلیاژ به حداقل 75 درصد طلا، همراه با مقدار دقیقی مس نیاز دارد تا یک رنگ قرمز خاصی را ایجاد کند، درحالیکه پالادیوم موجب درخشش بیشتر ماده شده و آن را ماندگار می سازد. سدنا نام یک شیء فرانپتونی است- یعنی جسمی در فضا که با میانگین فاصله کمتر از سیاره نپتون، به دور خورشید می چرخد و سطح آن به عنوان یکی از قرمزترین مواد در سیستم خورشیدی توصیف می شود.

 1. هوبلو

Hublot Big Bang Ferrari Magic Gold 

ساعت هابلوت مدل Big Bang Ferrari Magic Gold

هابلوت به عنوان بخشی از فلسفه ترکیبش، چندین ماده را خودش ساخته است. در بین این مواد، سرمت وجود دارد، که سرامیک و فلز، و هوبلونیم را با هم ترکیب می کند، که آلیاژی متشکل از منیزیم و آلومینیوم است. همچنین این برند یک آلیاژ طلای سخت و مقاوم در برابر خراش به نام مجیک گلد را ساخته است. این ماده از 75% طلای خالص بوده و طی فرایندی ساخته شده است که در آن، طلا ذوب شده و با سرامیک ترکیب می شود (که متخلخل بوده و سخت تر از طلا است)، و منجر به طلای سخت تری می گردد.

 1. لیند وردلین

Linde Werdelin SpidoLite II پ

ساعت لیند وردلین مدل SpidoLite II

ویژگیهای فنی ساعت لیند وردلین مدل SpidoLite II که در نمایشگاه بازل وورد در سال 2013 معرفی شد، یک ماده اختصاصی ALW یا آلیاژ لیند وردلین است. لیند وردلین برای ساخت یک ساعت سبکتر، قاب بیرونی کربنی و یک قاب داخلی ALW را با هم ترکیب کرد، که آلیاژی 50% سبکتر از تیتانیوم است. قاب داخلی ALW که به اندازه استیل مقاوم است، 25 میکرون ماده اصلاحی دریافت می کند تا سطحش سخت تر شود، درحالیکه به یک رنگ قرمز یا سبز درخشان می رسد که از زوایای داخل قاب بیرونی اسکلتی آن نمایان است.

 1. اولیس ناردین

Ulysse Nardin Marine Chronometer Manufacture 

تولید کرونومتر دریایی اولیس ناردین

اولیس ناردین از ماده ساخت خودش به نام دیامونسیل در مدل کرونومتر دریایی اش استفاده کرده است.

Ulysse Nardin’s manufacture Caliber UN-118 

ساعت اولیس ناردین مدل تولید کالیبر UN-118

در مدل کالیبر UN-118 ، چرخ دنگ در موتورش قرار دارد که از دیامونسیل ساخته شده و حاصل همکاری بین اولیس ناردین و شرکت سوئیسی سیگاتک است، که در آن از الماس مصنوعی پرورش یافته در یک پایه سیلیکون استفاده شده است.

 1. ا لانگ اند سون

A. Lange & Söhne 1815 Moon-Phase in honey gold 

ساعت ا لانگ اند سون مدل 1815 فاز ماه در طلای عسلی

شرکت آلمانی ا لانگ اند سون، یک آلیاژ خاص تولید کرده است به نام طلای عسلی، که ترکیب آن سری است و شبیه برنج براق گرم است. ویلهلم اشمیت مدیر عامل لانگ گفته است که به خاطر دشواری برش قاب در این ماده مقاوم در برابر خراش، این ماده فقط به مقدار خیلی کم و در ساعتهای خیلی خاص همچون نسخه محدود 1815 فاز ماه لانگ استفاده می شود.

 1. هری وینستون

Harry Winston Histoire de Tourbillon 4  

ساعت هری وینستون مدل Histoire de Tourbillon4

هری وینستون در حال ترکیب ماده اختصاصی زالیم خودش با پردازش DLC، به عنوان بخشی از مدل Histoire de Tourbillon4 در بند، آرک ها و آویزه ساعت و همچنین برای بزل مدل توربیلون است. زالیم آلیاژی متشکل از آلومینیوم و زیرکونیوم است که یک ماده بادوام و فوق العاده سبک است که در مهندسی هوانوردی هم به کار می رود.

 1. شنل

Chanel J12 Chromatic Beige Gold 

ساعت شنل مدل J12 طلای بژ کروماتیک

اخیرا، شنل به خط ساعتهای زنانه اش، مدل J12 کروماتیک را اضافه کرده است که از یک ماده جدید اختراع شده به نام طلای بژ در آن استفاده کرده است. این ماده، آلیاژی از طلای رز است که به نحوی فرمول بندی شده است که مانند آلیاژهای معمولی طلای رز تیره نمی شود. قاب 38 میلیمتری مدل J12 طلای بژ کروماتیک، این ماده جدید را با سرامیک تیتانیوم ترکیب می کند؛ در داخل آن، یک موتور اتوماتیک با ذخیره انرژی 42 ساعته قرار گرفته است.

 1. موریس لاکروا

Maurice Lacroix Pontos S Extreme پ

ساعت موریس لاکروا مدل Pontos S Extreme

موریس لاکروا یک آلیاژ خاص به نام پاور لایت را ساخت که متشکل از پنج عنصر است- آلومینیوم، منیزیوم، تیتانیوم، زیرکونیوم، و سرامیک- و به طور خاصی مهندسی شده است تا طیف گسترده ای از رنگها را ارائه دهد. پاورلایت بسیار بهتر از سایر آلیاژهای آلومینیوم با آندایزینگ واکنش نشان می دهد، و رنگ سطح آن در وسایل نقلیه، هواپیماها و معماری استفاده می شود، و وزن آن نصف استیل است، اما دوبرابر آن مقاوم می باشد. موریس لاکروا از پاورلایت برای قاب ها و بزل های رنگی ساعتهای اسپرت مدل Pontos S Extreme اش استفاده می کند، که در نمایشگاه بازل وورد در سال 2014 معرفی شد.

 1. سیکو

Grand Seiko Hi-beat 36,000 GMT Limited Edition 

نسخه محدود مدل Grand Seiko Hi-beat 36,000 GMT

سیکو ژاپن پنج سال را صرف ساخت یک آلیاژ خاص به نام اسپرون 610 کرد، که مقاومت بیشتری نسبت به ضربه و مغناطیس داشت تا آلیاژهای استاندارد، و برای فنر رقاصک چند تا از موتورهای داخلی اش از آن استفاده می کند، از جمله کالیبر 9S86، که در مدل Grand Seiko Hi-beat 36,000 GMT استفاده شده است. این برند، آلیاژ دیگری را به نام اسپرون 530 ساخت تا در شاه فنر از آن استفاده کند. اسپرون 530 این امکان را به فنر می دهد تا دربرابر گشتاور قویتر موردنیاز برای تعادل فرکانس بالای موتور مقاومت کرده و به بهبود ذخیره انرژی ساعت به مقدار 55 ساعت کمک کند.

 1. رادو

Rado Captain Cook - reclining 

درحالیکه سرامیک فناوری پیشرفته پلاسما رادو به خودی خود یک فلز نیست، اما از آن به خوبی یاد می کنیم، چراکه از ساعت ساز سوئیسی است که استفاده از سرامیک در ساعت سازی پیشرفته را عمومی کرده است. این شرکت از یک فرایند اختراعی برش لبه استفاده می کند تا این ماده متالیک رنگی را بسازد که در فری با دمای بسیار بالا، که گازها در دمای  20000°C فعال می شوند تا دمای سرامیک را تا 900°C بالا ببرند، و یک درخشش متالیک گرمی را به آن بدهند و اجازه دهند که رنگ سطحش را تغییر دهد، و  به صورت استاندارد شروع می شود و به صورت سرامیک سفید پایان می یابد. این فرایند، ترکیب شیمیایی سطح را بدون تغییر ساختارش عوض می کند، بنابراین سایر ویژگیهای مطلوب سرامیک- سختی، مقاومت در برابر خراش، سبکی، و هیپوالرژیک- بدون تغییر باقی می مانند. رادو از سرامیک فناوری پیشرفته پلاسما برای ساعتهایش در خانواده DiaMaster و HyperChrome استفاده می کند، از جمله برای بزل که اخیرا در کاپیتان کوک معرفی شده است.

این مقاله در اصل در سال 2013 منتشر شد. اما بعدا با عکسها، اطلاعات و لینک های جدید به روزرسانی گردید.  

 

 

 

منبع

دسته بندی : ترین ها