سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
رولکس یا امگا؟
فیگورات
24/تیر/1398

ساعت رولکس Datejust در برابر ساعت امگا Globemaster

دو برند ساعت !  یکی نیم قرن قبل از دیگری تاسیس شده مکررا رقبایش را از میان برمیدارد و رکورد می زند!  امگا ، بسیاری از موسسات جهانی آن را انتخاب می کنند تا ساعتهایشان را تامین کنند. . برندی با 50 سال سابقه بیشتر از رولکس، با شش پیروزی در آزمایشات مشاهده ای 1931، که بالاترین امتیاز را تا کنون کسب کرده است. این برند مفیدترین سازنده ساعتهای با گواهی کرنومتر  برای یک دهه بوده و توسط کمیته المپیک و ناسا به عنوان ساعت ساز رسمی انتخاب شده است.

و اما رولکس ، با تاج پنج ستاره که در عصر فعلی ساعت سازی غالب است. با توجه به جوانتری خود نسبت به رقیبش برندی است که خیلی ها آن را به داشتن هر ساعت مچی ترجیح میدهند. فرصتهای متغیر رولکس جوان در قرن فعالیتهایش، واقعا چیزی است که باید دیده شود؛ ساختن برندی با چنین پایداری که قصد دارد غول های قدیمی در بازی اش را تحت تاثیر قرار دهد . رولکس در زمان خودش به یک سری چیزهای خوب دست یافت، پر کردن جاهای خالی، تصفیه و ترکیب ایده های موجود- قبلا گفته می شد که رولکس شبیه اپل در ساعت سازی است، هرگز در تکنولوژی و نوآوری پیشگام نبوده است، اما قادر است چیزی را تولید و عرضه کند که برایش با موفقیت زیادی همراه بوده است.

به عنوان مثال، ساعت مچی یکی از ابتدایی ترین سرمایه گذاری های رولکس در بازار بود، یعنی زمانی که سبک ساعتهای زنانه مدنظر بود؛ رولکس ساعت مچی را اختراع نکرد، اما یک فاکتور کلیدی در اعتباربخشی به آن ، موتورهای با کیفیت و رکوردهای بالایی همراه می ساخت که هرگز پیش از آن تلاشی در این زمینه صورت نگرفته بود. وقتی که اپل، iPad را معرفی کرد، به خاطر دارید؟ واکنشها به آن تقریبا در سراسر دنیا استهزاآمیز بود، و همین حالت برای رولکس اتفاق افتاد وقتی که ساعتهای مچی اش را به بازار عرضه کرد. اکنون، هردوی آنها منحصربفرد هستند.

https://wfmedia.azureedge.net/images/watchfinderimages/media/Rolex-2018-05-09-09-26-37-554.jpg

 

یا ساعت غواصی، هاله کلکسیون رولکس: تمام فناوری ساخت یک ساعت مچی ضدآب قبلا وجود داشت، اما این رولکس بود که بهترین ها را کنار هم قرار داد تا یک چیز کامل بسازد و واقعا هم به این فناوری اعتبار داد. گاهی اوقات این فرصتها خودشان را به گونه ای نشان می دهند که نگاهی به یک تصویر بزرگتر هستند، و گاهی اوقات هم به طور مستقیم و از طریق غفلت ابداع کننده آن.

مثلا تقویم دائمی خیلی قبل از اینکه رولکس اولین تاریخ خود متغیرش را در سال 1945 ارائه دهد، در ساعتهای جیبی وجود داشت- و حتی در ساعتهای مچی. فقط به ذهن هیچ ساعت سازی نرسیده بود که یک تقویم دائمی را بسازد که شاید افراد بخواهند تاریخ دقیق را از آن طریق بدانند. این نوعی تفکر ساده است که رولکس انجام داد.

بنابراین، رولکس، که معادل ساعتهای کیک استارتر همه است، چگونه امگا را شکست داد، که در این صنعت پیشگام بود، و به یکی از با ارزش ترین برندها در دنیای امروز تبدیل شد؟ همان انرژی جوانی و انعطاف پذیری بود که به رولکس کمک کرد تا رتبه اول را در بازار کسب نماید و به آن اجازه داد تا خودش را با تغییرات اساسی آن وفق دهد، درست مانند فناوری کوارتز.

 

https://wfmedia.azureedge.net/images/watchfinderimages/media/Rolex-close-2018-05-09-09-26-48-928.jpg

 

انچه که مهم است درک شود، این است که امگا از همان ابتدا، تماما به ساخت موتورهای دقیق اختصاص داشت. این برند در اصل شرکت ساعت سازی لا ژنرال نامیده می شد و خودش را توسعه داد و یک موتور جدید، دقیق و با کاربرد آسان را ارائه کرد- که کالیبر امگا نامیده می شد، این کالیبر به تمام کالیبرها پایان می داد- و خود امگا متولد شد. دقت، شعار این شرکت بود و تمرکزش روی آن بود، و وقتی که کوارتز جایگاه آن را گرفت، امگا دیگر جایی نداشت.

بنابراین، درحالیکه امگا به شدت تلاش می کرد تا شهرتش را حفظ کند، رولکس در انبوهی از فناوریهای الکترونیکی کار می کرد و دیگر به دنبال پرکردن جاهای خالی نبود، و بازارهای جدید را امتحان می کرد، و محصولات و ایده های موجود را اتخاذ می کرد و آنها را به صورت جدیدی عرضه می داشت، و شروع به ساخت یک نوستالژی رو به رشد برای ساعتهای مکانیکی آنالوگ می کرد. نجات رولکس و مرگ احتمالی امگا با هم مقارن بودند.

حتما نباید یک مدرک علمی داشته باشید تا بدانید که مرگ یک چیز پیچیده است که به سراغ همه می آید، و اگرچه امگا کاملا از بین نرفته بود و مانند خیلی از برندهای دیگر نفس های آخرش را می کشید، اما قطعا در سایه هویت قبلی اش، رو به زوال بود. زمان زیادی طول می کشد تا از درگاه مرگ نجات پیدا کند.

 

https://wfmedia.azureedge.net/images/watchfinderimages/media/Omega-2018-05-09-09-27-10-409.jpg

 

جالب است زیرا همین وزش نزدیک به نابودی بود که به امگا کمک کرد خودش را احیا کند: یعنی کوارتز. ساعت حرفه ای سیمستر 1993 در کوارتز، عصایی بود که امگا یاد گرفت دوباره با کمک آن راه برود، و تنها در سال 2011 با آخرین حقه های الکترونیکی اش آن را رها کرد. این کار اهسته و دشوار بود، اما سرانجام با ساعتهای صورت فلکی گلوب مستر در سال 2015 به نتیجه رسید.

گلوب مستر یک تصور جدید نیست- بلکه فراخوانی به روزهای مقدس رقابت صحیح در زمانی است که امگا در آن پادشاهی می کرد، نام صورت فلکی و حکاکی روی پشت آن از رصدخانه های آزمایشاتی الهام گرفته است که در آنجا نگهداری می شد. چگونه نام گلوب مستر برای آن انتخاب شد؟ در آن زمان، صورت فلکی علامت تجاری بود که در امریکا به کار می رفت، بنابراین ساعتها آن را برای گلوب مستر اتخاذ کردند و به جای آن، ستاره کوچکی روی صفحه ساعت کار شد.

و گلوب مستر تنها یک نمای زیبا نیست؛ کالیبر 8900/01 گواهی کرنومتر دارد- درست مانند صورت فلکی که در دوران اوج خودش بود- اما این بار با کمتر از دو دسته مستقل، METAS و COSC. همچنین یک ذخیره انرژی 60 ساعته هم از مخزن دوقلو وجود داشت، و یک فنر تعادل سیلیکونی، و مقاومت در برابر مغناطیس تا 16000 گاوس هم در آن استفاده شده بود که همه اینها در یک قاب مناسب 39 در 53/12 میلیومتر تعبیه شده اند. حتی یک عقربه ساعت قابل تنظیم مجزا هم در آن به کاررفته است.

 

https://wfmedia.azureedge.net/images/watchfinderimages/media/Omega-back-2018-05-09-09-27-05-209.jpg

 

چگونه با رولکس مقایسه می شود؟ این ساعت Datejust II کرنومتر با گواهی کالیبر 3135 دارد، که از سال 1988 خدمات فعال ارائه می کرده، و یک دخیره انرژی 48 ساعته دارد، و ضد مغناطیس Parachrom Bleu و فنر رقاصک مقاوم در برابر شوک دارد. پس از آن با موتور 3235 Datejust 41 جایگزین شد، که ذخیره انرژی را تا 70 ساعت افزایش می داد، بنابراین بین دو برند جابجا می شد.

بزرگترین تفاوت بین این جفت، قیمت آنهاست: قیمت رولکس برای آخرین و بزرگترین ساعت Datejust، 6950 پوند است، درحالیکه قیمت ساعت امگا برای گلوب مستر 5040 پوند است- و اگر بند ان را هم بخواهید، 5129 پوند می شود. قیمت های امگا بسیار معقول به نظر می رسد، اما تفاوت در این است که رولکس از سال 1945 بی وقفه به کارش ادامه داده است؛ و با قاب استیل و بزل شیاردار، و صفحه نمایش با نشانگرهای درخشان و تاریخ خود متغیر، معروف است.

امگا از اولین گامهای ضعیف تا احیای خودش، راه درازی را طی کرده و شهرت خوبش برای کیفیت و دقت را مجددا به دست آورد و آنهایی که می خواهند برای این برند غول پیکر جشن بگیرند، گلوب مستر اعتبار بسیار زیادی برای آن به همراه اورد. وقفه امگا، خدشه ای به اعتبار گلوب مستر بود، بااین حال، صرفنظر از اعتبارش، برای هر برند دیگری، ساعت Datejust رولکس غالب است- حداقل در حال حاضر.

منبع

دسته بندی : نقد وبررسی