سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
تاریخچه ساعت های GMT
فیگورات
31/تیر/1398

GMT اختصار زمان گرینویچ است و ...

اگر اغلب در حال سفر هستید یا مدام با مردم سایر مناطق زمانی در تماسید، دانستن زمان دقیق چند محل، می تواند ویژگی بسیار مفیدی در ساعت تان باشد. در این بخش، نگاهی می کنیم به امکانات جانبی GMT- نحوه و زمان پیدایش این پیچیدگی و چند تغییر متفاوت در صفحه نمایش و کاربرد ، و یک سری موتورهای مکانیکی که اغلب مورداستفاده قرار می گیرند.

GMT اختصار زمان گرینویچ است و زمان میانگین آن، وقتی است که خورشید از نصف النهار گرینویچ عبور می کند- "میانگین" انتخاب شده زیرا زمان دقیق این رخداد، می تواند تا 16 دقیقه در طول سال متغیر باشد.

http://wornandwound.com/library/uploads/2017/01/Royal-Observatory-Greenwich-Flamsteed-House.jpg 

رصدخانه سلطنتی، گرینویچ

اولین ساعتهای گرینویچ قصد داشتند زمان GMT را به اضافه وقت محلی نشان دهند، اما برای اکثر افراد، عقربه GMT به عنوان مرجعی برای زمان محلی به کار می رفت. وقتی که دو زمان در این ساعتها نشان داده می شد، زمان محلی روی صفحه ساعت با شماره های 12 نشان داده می شد و یک عقربه اضافی ساعت هم وجود داشت که چرخش ان هر 24 ساعت تمام می شد و یک مقیاس 24 ساعته داشت که یا روی بزل یا صفحه ساعت نشان داده می شد . ساعتی با یک مقیاس 24 ساعته روی صفحه ساعت و بزل، می تواند زمان سه منطقه زمانی را با هم نشان دهد: یکی با عقربه ساعت عادی و دو تا با مقیاس 24 ساعته و با عقربه GMT.

ابتدا، شایان ذکر است که گلیسین در سال 1953 از ایرمن رونمایی کرد. در آن زمان، استاندارد زمان مدنی بین المللی، GMT بود، اگرچه که در دهه 1970 جایش را به زمان جهانی هماهنگ (UTC) داد. ایرمن یک نمونه ارزان قیمت از برندی است که زمان را در یک مقیاس 24 ساعته نشان می دهد، و یک بزل 24 ساعته اضافی هم برای دومین منطقه زمانی و زمان GMT تعبیه شده است. در این ساعتها، هیچ عقربه ثانویه GMT وجود نداشت. سپس رولکس در سال 1954، ساعت GMT اش را معرفی کرد که با خطوط هوایی پن امریکن همکاری می کرد تا ساعتی را ارائه دهد که قادر است زمان محلی و GMT را نشان دهد، که برای خلبان ها که به مناطق زمانی مختلف سفر می کردند، ضروری بود.

 http://wornandwound.com/library/uploads/2017/03/ARS-Rolex-GMT-6542-5.png

رولکس ref. 6542

رولکس GMT  مستر، ref 6542، از یک موتور کالیبر 1036 استفاده می کرد که یک عقربه GMT روی عقربه ساعتش داشت- یعنی عقربه ها نمی توانستند به صورت جداگانه زمان های مجزایی را نشان دهند. تنظیم منطقه زمانی دوم، با چرخاندن بزل انجام می شد. در دنیایی از امکانات جانبی باشکوه، این راهکار نسبتا ساده ای بود که یک عقربه اضافی را با نصف سرعت عقربه موجود ساعت قرار دهند. اما این افزودن، با یک بزل چرخشی جفت بود (بزل روی GMT مستر اصلی، یک بزل اصطکاکی ساده بود که می توانست در هر جهتی و بدون هیچ کلیکی حرکت کند) و ثابت شد که واقعا مفید بوده و حتی امروزه هم شهرت دارد.

با معرفی GMT مستر II در سال 1983 بود که رولکس یک عقربه ساعت با تنظیم سریع را ارائه کرد، که به عقربه های GMT و ساعت اجازه می داد تا مستقل از هم تنظیم شوند، و اینجا بود که تغییرات متعددی ایجاد شد. در موتور کالیبر 3186 GMT مستر II، عقربه دقیقه شمار همراه با عقربه ساعت GMT تنظیم می شد، و عقربه ساعت محلی به طور مستقل تنظیم می شد و در فاصله های یک ساعت تکان می خورد. سایر موتورهای آشنا که به این صورت کار می کردند، شامل امگا کالیبر 1128 می شد که در Seamaster 300 GMT "گریت وایت" و موتور Hi-Beat 9S86 گرند سیکو دیده می شد که در مدل خیره کننده SBJG005 و تکرارهای آن به کاررفته بود.

 http://wornandwound.com/library/uploads/2016/09/Grand-Seiko-SBGJ021-5.jpg

Grand Seiko SBGJ021 (یک نسخه محدود بعدی SBJG005)

گزینه دیگر، برای عقربه GMT، مستقل بودن از تمام عقربه های دیگر و حرکت هر یک ساعت است. معمولا این رویکرد در ساعتهایی دیده می شود که از موتور ETA 2893-2 GMT استفاده می کنند. اگر نیاز دارید که مرتب زمان محلی تان را تغییر دهید، درحالیکه ساعت مرجع 24 ساعته را بدون تغییر نگه دارید، درآنصورت 2893-2 گزینه ایده آلی برای دستیابی به آن هدف نیست. یک عقربه مستقل ساعت محلی، توانایی جلو بردن یا عقب کشیدن زمان محلی را در فواصل یک ساعته می دهد، بدون اینکه تغییری در زمان ثانویه ایجاد شود یا نیاز به کالیبر عقربه دقیقه شمار باشد.

http://wornandwound.com/library/uploads/2015/01/CITIZEN_NIGHTHAWK_DIAL1.jpg 

اکثر امکانات جانبی GMT با استفاده از یک عقربه بزرگ توزیع می شوند، که اغلب رنگش با بقیه عقربه ها فرق دارد، تا GMT یا زمان محلی را مشخص نماید. یکی از ساعتهای GMT محبوب من، ساعت سیتیزن Nightwak است که از عقربه ای استفاده می کند که از مرکز به دو طرف کشیده می شود، و یک رنگ متفاوت هواپیما در نوک هر عقربه وجود دارد. نوک هر عقربه فاصله کمی متفاوتی از مرکز داشته و براساس مقیاس مناسبی حرکت می کند که در نزدیکی وسط صفحه نمایش آن حک شده است- یک عقربه برای ساعتهای 12-1 و عقربه دیگر برای ساعتهای 13 تا 24.

تبلیغات

حتی اگر زمان بقیه مناطق برایتان مهم نیست، و یک صفحه نمایش 12-1 ساعته کار شما را راه می اندازد، باز هم ساعتهای دو زمانه ارزش بررسی را دارند. اینها ساعتهایی هستند که یک عقربه ساعت شمار و یک عقربه دقیقه شمار روی زیرصفحه نمایش در مرکز دارند؛ که هر کدام به طور مستقل تنظیم می شود. درحالیکه انتخاب های زیادی در بازار وجود دارد، اما یکی از بهترین آنها، Oris’ Big Crown ProPilot Worldtimer است که بزل آن عقربه مرکزی ساعت را هر یک ساعت، عقب و جلو می برد.

http://wornandwound.com/library/uploads/2017/08/Oris-Big-Crown-ProPilot-Worldtimer-7.jpg 

اگر بخواهیم درباره اش توضیح دهیم، امکانات جانبی زمان جهانی دارد، ساعتی است که زمان شهرهای مختلف در سراسر دنیا را به صورت همزمان نشان می دهد، که ممکن است به صورت بسط آشکاری از فرضیه اساسی ساعت GMT به نظر برسد، اما اولین ساعتهای زمان جهانی، چندین دهه قبل ایجاد شده بودند. لوئیس کوتیر اعتبار خالق امکانات جانبی زمان جهانی را در اختیار داشته و با واچرون کنستانتین روی یک ساعت جیبی کار کرده است که نام شهرها را دور یک حلقه بیرونی نشان می دهد، و یک حلقه چرخشی 24 ساعته هم دارد که زمان هر کدام از ان شهرها را نشان می دهد. بعدا کوتیر با بسیاری اسامی مشهور دیگر کار کرد و اولین ساعت مچی زمان جهانی را با پاکت فیلیپ تولید کرد، که اولین ساعت دو زمانه ای بود که یک موتور داشت، و مسائل هم زمانی ساعتهای محلی و 24 ساعته با موتورهای متفاوت را حل کرده بود.

اکثر ساعتهای زمان جهانی، دیسکی دارند که از 1تا 24 علامت گذاری شده است و در یک مدت زمان 24 ساعته می چرخد. این دیسک با یک دیسک ثانویه اندازه گیری می شود که شخص می تواند از آن طریق، ساعت محلی اش را تنظیم کند. با صفحه نمایش 12 ساعته عادی در مرکز صفحه ساعت، به گونه ای تنظیم می شود که وقت محلی را نشان می دهد، و زمان 24 ساعته را می توان با تمام مناطق زمانی خواند که روی صفحه ساعت نشان داده شده اند. اکثر ساعتهایی که این امکانات را دارند، یک شهر اصلی در هر منطقه زمانی را نشان می دهند، اما بعضی از آنها همچون Vacheron Constantin Overseas World Time 37 منطقه زمانی را نشان می دهند، ازجمله دهلی، که پنج ساعت و نیم جلوتر از GMT است.

http://wornandwound.com/library/uploads/2017/07/Nomos-Zurich-Weltzeit-Nachtblau.jpg 

نومس و کریستوفر وارد هردو، ساعتهایی را ارائه می دهند که برچسب ساعت جهانی دارند، اگرچه که هیچکدام از آنها زمان تمام مناطق زمانی را با هم نشان نمی دهند. نومس ولتزیت به شخص اجازه می دهد تا تنظیم کند که کدام منطقه زمانی متناظر با زمان محلی شان است، و وقتی که تنظیم شد، دکمه فشاری در ساعت 2 برای چرخاندن دیسک در عقربه سمت راست صفحه به کار می رود تا یک منطقه زمانی متفاوتی را نشان دهد. وقتی که منطقه زمانی، یک مکان حرکت می کند، عقربه ساعت هم با آن حرکت می نماید. Christopher Ward’s C900  هم زمان محلی و هم یک منطقه زمانی ثانویه را به صورت 24 ساعته روی همان صفحه اصلی نشان می دهد، درحالیکه تنظیم منطقه زمانی (کد فرودگاه) در پنجره ای در بالای صفحه ساعت نشان داده می شود که عقربه قرمز را حرکت می دهد (برای منطقه زمانی دوم) و نشانگر قرمز رنگ همراه با آن هم روی نقشه جهان حرکت می کند.

 http://wornandwound.com/library/uploads/2012/12/CWARD_C900WORLDTIMER_DIAL6.jpg

اگرچه که امکانات جانبی GMT و ساعت جهانی، مفاهیم نسبتا ساده ای هستند و اجرای آنها هم سخت نیست، اما یک مزیت خیلی خوب برای مسافران به شمار می رود. شاید به خاطر سادگی اطلاعات نمایش داده شده، GMT از زمان معرفی اش در ساعتهای مچی در دهه 1950 تا کنون بدون تغییر باقی مانده است، اما احتمالا زمان جهانی در آینده، پیشرفتهای چشمگیری خواهد داشت.

 

 

منبع

دسته بندی : ترین ها