سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
سرگذشت سری منهتن ساعت امگا
فیگورات
20/شهریور/1398

توجه شما را به داستان 25 سال سرگذشت سری منهتن ساعت امگا جلب میکنیم

 

 

البته کل ماجرا از سال 1952 شروع شد، اما در سال 1982 Omega تعداد زیادی از مدلهای مختلف دهه 1970 Constellation داشت و این مدل Manhattan را معرفی کرد تا Constellation را دوباره به بازار برگرداند. پس از گذشت 37سال، تغییرات زیادی رخ داده است، اما طراحی اصلی Manhattan هنوز همانند قبل است!

 

1982- شکلک ها و CD ها

از دهه 1950 و اوایل 1960، مقالات متعددی در کتابها، مجلات، و اینترنت به مدلهای کلاسیک Omega Constellation پرداخته اند. البته مدل فعلی Constellation کمتر مورد توجه قرار گرفته است، به جز در کشورهای آسیایی که در آنجا این مدل بسیار محبوب شده است. مدل فعلی Constellation در سال 1982 ریشه دارد. یعنی سالی که Philips و Sony لوح فشرده (CD) را معرفی کردند، جنگ Falklands آغاز شد، جیمی کانرز در مسابقات Wimbledon برنده شد، اولین شکلک استفاده شد :-)، E.T. از ما بازدید کرد. Constellation که اکنون در کاتالوگ Omega قرار دارد، امسال 25 ساله شده است. مدلی که می توانم بگویم که موجب می شود این کاتالوگ به صورت کلاسیک باشد!

 

پختن کیک پای

بیایید از اول شروع کنیم! اولین مدل Omega Constellation در سال 1952 معرفی شد، و یک موتور کالیبر 354 داشت. این یک موتور اتوماتیک بود و یک روتور معروف بامپر داشت. اغلب به صفحه نمایش این ساعت pie-pan گفته می شود، زیرا شبیه عدد یک (که قسمت بالایش رو به پایین است) است. به همین سادگی. موتور کالیبر 354 در سال 1956 با یک موتور کالیبر 5xx با روتور کامل جایگزین شد.

من از xx استفاده می کنم، زیرا Omega از کالیبرهایی با اعداد 500، 501 و 505 استفاده کرده است. در سال 1959، دوباره اینها با کالیبرهای 551 و 561 عوض شدند. در سال 1966، کالیبر 561 (مدل تاریخ) با کالیبر 564 عوض می شود. مشخصات فنی این مدلهای pie-pan کاملا مناسب بود، اما به عنوان یک شخص مشتاق به جمع آوری ساعتهای Omega، احتمالا دوست داشته باشید این جزئیات را بدانید.

همانطور که در بالا اشاره شد، اولین مدلهای Constellation در بین کلکسیونرهای ساعتهای پرطرفدار، بسیار محبوب هستند. موتورهای به کاررفته در این ساعتها، نقش مهمی را در این رابطه ایفا می کنند، زیرا اینها موتورهای ساعتهای برجسته بودند! تمام مدلهای Constellation آن زمان، دارای گواهی کرنومتر بودند و تعدادشان بسیار بیشتر از ساعتهای Rolex با گواهی کرنومتر بود.

نمایش دهه 70

در دهه 1970، مدل افسانه ای pie-pan به پایان رسید و جایی را برای ساعتهای خنجر شکل باز کرد. این مدلهای Constellation دهه 1970 به شهرت مدلهای (ارزشمند) دهه 1950 و 1960 نیستند، اما برای کلکسیونرهای مبتدی با بودجه کم، بسیار جالب توجه هستند. مدلهای بزرگ استیل ضدزنگ خنجر شکل، در سال 2007 شهرت بیشتری یافتند. موتورهای به کاررفته در مدلهای دهه 1970 هم گواهی کرنومتر داشتند.

1982- Manhattan

در سال 1982، Omega دو سری جدید ساعت را در خطوط تولید Constellation و Seamaster خودش معرفی کرد. این ساعت جدید Constellation Manhattan یک موتور کوارتز با یک گواهی کرنومتر داشت. موتور کوارتز Omega با کالیبر 1422، براساس یک موتور ETA Flatline II بود. مطمئنا مشخصات کرنومتر مدلهای کوارتز، بسیار دقیقتر از مشخصات موتورهای مکانیکی هستند. مدل Constellation Manhattan یک بند یکپارچه داشت، که یا از استیل ضدزنگ بودند و یا از جنس طلا/استیل. کریستال یاقوت کبود در بالای بزل سیاه رنگ براق آن قرار دارد و 4 دکمه کوک کوچک هم آن کریستال را در جایش نگه داشته اند. در صفحه نمایش ساعت، از اعداد رومی استفاده شده است. در سال 1985، Omega مدل اتوماتیک مکانیکی این ساعت را هم معرفی کرد. این موتور اتوماتیک، کالیبر 1111، براساس کالیبر ETA 2892-2 قرار داشت. البته با گواهی کرنومتر! در سالهای بعد، Omega مدلهای بیشتر Manhattan را معرفی کرد، از جمله یک مدل روز-تاریخ  مدلهایی با بند چرمی به جای بندهای یکپارچه.

Cindy Crawford

اولین به روزرسانی جدی Manhattan در سال 1995 اتفاق افتاد. کریستال یاقوت کبود نسبتا ساده و تخت آن با یک کریستال گنبدی شکل با قطر کمتر جایگزین شد؛ یعنی بزل آن دیگر یاقوت نداشت. بااین حال، 4 چنگک روی بزل بود، اما کارکرد اولیه شان را نداشتند. این بزل، اعداد رومی داشت و از صفحه نمایش جدا بود. مدلهای به روز رسانی شده آن، صفحه نمایشی با نشانگرهای عصایی ساعت داشتند. موتورهای آن هم در سال 1995 به روز رسانی شدند. مدل اتوماتیک آن، کالیبر Omega 1120 داشت، که براساس موتور ETA 2892-A2 قرار داشت. مدل کوارتز آن با موتور ETA Flatline III به روزرسانی شد.

مدل کوارتز Constellation سال 1995 دیگر گواهی کرنومتر نداشت. طراحی اصلی سال 1982، هنوز هم در این آپدیت سال 1995 به چشم می خورد. در نیمه دوم دهه 1990، یک کرنوگراف Constellation هم معرفی شد. این کرنوگراف، کالیبر 1270 (F.Piguet)، یک موتور با پشتیبانی piggy بود. ساعت، دقیقه و ثانیه های آن با یک موتور مکانیکی هدایت می شدند. ماژول کرنوگراف اضافی، یک موتور کوارتز بود. به علاوه، Omega سریهای Constellation Mini را اضافه کرد، که هیچ مدلی به اندازه مدل uber Cindy Crawford آن را ترویج نداد. از آن زمان به بعد، Omega به طور منظم از مدلهای معروف، ورزشکاران و ستاره های سینما استفاده می کند تا ساعتهایش را تبلیغ کند. معروف ترین سفیر Omega هم احتمالا جیمز باند است.

Hole in One!

در سال 2003، Constellation یک شریک جدید به دست آورد. Constellation Double Eagle! این ساعت، یک مدل بزرگ ساعتی معمولی Constellation است و یک موتور هم محور کالیبر 2500B با گواهی کرنومتر داشت. مدل کوارتز، کالیبر 1680، عمر باتری 5 ساله و یک تقویم دائمی دارد. اندازه ساعت Double Eagle، 38mm است که خیلی بزرگتر از مدلهای Constellation 90 با قطر 33.5mm و 35.5 mm است. از سال 2004، Double Eagle به صورت یک ساعت کرنوگراف در بازار موجود است. موتور کالیبر 3313 بر اساس F.Piguet ebauche هم چرخ دنده هم محور و یک مکانیسم چرخ ستون برای کارکرد کرنوگرافش داشت.

طراحی اصلی Constellation 1982 هنوز هم در آخرین مدلهای آن به آسانی قابل تشخیص است، فقط یک سری تغییرات کرده اند تا نیازهای مشتریان امروزی را برآورده سازند. نام Double Eagle به گلف برمی گردد که یکی از ورزشهایی است که Omega دوستدار آن است.

منبع

دسته بندی : مقالات تخصصی