سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
وایندر ساعت
فیگورات
30/شهریور/1398

وظیفه وایندر ساعت، به حرکت درآوردن یک ساعت مکانیکی در زمانی است که از آن استفاده نمیکنید

مقالات تخصصی

مقدمه

قبل از شروع بحث درباره وایندرهای ساعت، اجازه دهید به معرفی مختصر انواع ساعتهایی بپردازیم که وایندر دارند.

تمام ساعتها به یک منبع انرژی نیاز دارند. اکثر ساعتهای معتبر یک موتور مکانیکی دارند. منبع انرژی یک موتور مکانیکی، شاه فنر آن است. شاه فنر یک فنر پیچیده محکم است که در محوطه کوچکی به نام جعبه فنر قرار دارد. برای اینکه ساعت کار کند، لازم است که شاه فنر کوک شود.

ساعتهای کوک دستی:

شاه فنر باید معمولا به وسیله یک پیچ به صورت دستی کوک شود. این پیچ به یک میله متصل است که وقتی چرخانده می شود، شاه فنر از طریق یک سری چرخ دنده ها کوک می شود.

ساعتهای اتوماتیک:

دو روش برای کوک شاه فنر ساعتهای اتوماتیک وجود دارد:

 1. کوک کردن پیچ، که شبیه کوک کردن دستی ساعت است. کوک کردن یک ساعت اتوماتیک به وسیله پیچ، یک راه اختیاری برای کوک کردن شاه فنر است.
 2. حرکت: ساعتهای اتوماتیک به ساعتهای خود کوک هم معروف هستند. در اکثر موارد، یک موتور اتوماتیک شامل اجزایی مشابه یک موتور کوک دستی می شود. ساعت، یک شاه فنر دارد که باید کوک شود تا انرژی موتور تامین گردد. بااین حال، به جای کوک دستی ساعت، یک آونگ وزنی به نام روتور به پشت موتور متصل است که آزادانه در محورش می چرخد. روتور به وسیله یک سری دنده ها به شاه فنر وصل می شود. همانطور که روتور می چرخد، دنده ها، ساعت را کوک می کنند، و درنتیجه این موتور، موتور خود کوک نامیده می شود.

تمام موتورهای مکانیکی، چه ساعتهای کوک دستی یا اتوماتیک، تنها زمانی کار می کنند که شاه فنر کوک می شود. مدت زمانی که ساعت می تواند کار کند و کوک آن پر است، ذخیره انرژی نامیده می شود. ذخیره انرژی در هر ساعت، به عواملی همچون اندازه شاه فنر، مقدار انرژی موردنیاز ساعت برای کار کردن و سایر عوامل مربوطه، بستگی دارد. یک ساعت مکانیکی معمول با کوک پر، می تواند +/-40 ساعت کار کند. ساعتهای زیادی هستند که ذخیره انرژی بیشتری دارند، همچون Omega Co-Axial Seamaster با یک ذخیره انرژی 60 ساعته که به لطف جعبه فنر دوتایی آن است، Breitling Caliber 01 با یک ذخیره انرژی 70 ساعته، IWC Portuguese Automatic که یک ذخیره انرژی قابل توجه هفت روزه دارد، و JLC Master Eight Days Perpetual  که یک ذخیره انرژی عالی هشت روزه دارد.

تا همینجا به توضیح درباره ساعتها اکتفا می کنیم. حالا بیایید روی وایندرها تمرکز کنیم.

وایندر ساعت چیست؟

وظیفه وایندر ساعت، نگه داشتن کوک یک ساعت مکانیکی در زمانی است که از آن استفاده نمی شود. در این مقاله، درباره مزایای گذاشتن ساعت روی یک وایندر بحث می کنیم. کلکسیونرهای ساعت  ساعت سازان، درباره این موضوع خیلی بحث می کنند که آیا یک مزیت مکانیکی واقعی در گذاشتن یک ساعت اتوماتیک روی یک وایندر وجود دارد یا نه.

 • این افراد ادعا می کنند که روغن/روان کننده های یک موتور، به گونه ای طراحی شده اند تا با اصطکاک تازه بمانند، لذا کار کردن ساعت اطمینان می دهد که روان کننده ها تازه بوده و به طور یکنواخت در موتور پخش شده اند. این مساله هم به نوبه خود باعث طولانی شدن مدت زمان موردنیاز بین دوره های سرویس کردن ساعت می شود.
 • آنهایی که مزایای یک وایند ساعت را ناچیز می شمارند، استدلال می کنند که روان کننده های جدید، مصنوعی بوده و عمر مفید آنها 3 تا 5 سال است، حتی اگر ساعت برای مدت زمان بیشتری کار کرده باشد و روان کننده ها خراب نشده باشند. به علاوه، حتی اگر مزیت کمی برای کار کردن یک ساعت مکانیکی وجود داشته باشد، کوک کردن یا پوشیدن ساعت یکبار در هفته هم کفایت می کند تا روان کننده ها خراب نشوند. بنابراین، واقعا نیازی نیست که ساعت همواره در حالت کار کردن قرار داشته باشد.

با این وجود، چیزی که همه روی آن توافق دارند، این است که یک وایندر به عنوان لوازم جانبی، یک مزیت عملی دارد.

به نظر ما اگر تنها یک ساعت دارید، خرید یک وایندر ساعت می تواند در رده خرید لوازم جانبی باشد، نه یک ضرورت. اما اگر 2 یا 3 ساعت دارید، دیگر یک لوازم جانبی ساده نبوده و لوازم جانبی مناسب است. بااین حال، زمانیکه کلکسیون تان به بیش از 2 تا 3 ساعت می رسد، یا اینکه اگر ساعتی دارید که چند اجزای جانبی تقویم دارد، به دو دلیل، دیگر لوازم جانبی مناسب نبوده و  لوازم جانبی ضروری است.

 1. مناسب: برای صرفه جویی در زمان تنظیم مجدد چند ساعت یا تنظیم های متعدد در ساعت تان.
 2. پیشگیرانه: برای جلوگیری از آسیب تصادفی به موتور درحال تنظیم مجدد اشتباه یک ساعت پیچیده.

 

وایند ساعت چگونه کار می کند؟

ساعتهای اتوماتیک: ساعت به یک سر چرخان وایندر بسته می شود، و کار حرکت دست را تقلید می کند. امروزه، اکثر وایندرها بالشتی برای ساعت دارند که ساعت دور آن بسته می شود، و سپس آن بالشت در یک قوطی چرخان موتور دار قرار می گیرد. روشهای دیگری هم هست، همچون وایندر با طراحی آسیاب بادی که یک فنر کشیده فلزی C شکل دارد که ساعت به آن بسته می شود.

ساعتهای کوک دستی: تا آنجا که می دانیم، تنها وایندر با کیفیت برای یک ساعت با کوک دستی، Sempre Winder Orbita Corporation است. این ساعت روی یک غلاف قرار گرفته و یک چنگک کوچک فنری به آرامی دور پیچ بسته شده است. این چنگک، پیچ را می گیرد، و به آرامی و آهستگی پیچ کوک ساعت را می چرخاند. یک میکروپردازشگر با یک سنسور بسیار حساس، با فشرده شدن شاه فنر، متوجه افزایش کشش شده و همانطور که کوک ساعت پر می شود، متوقف می گردد.

از اینجا به بعد، روی نگه داشتن کوک ساعتهای اتوماتیک تمرکز می کنیم.

به چه نوع وایندر ساعتی نیاز دارید؟

قبل از خرید یک وایندر، باید چه چیزی درباره ساعت اتوماتیک بدانید؟

ابتدا، شما را با مشخصات موتور ساعت تان آشنا می کنیم:

 • جهت کوک روتور: بدانید که روتور، در چه جهتی شاه فنر ساعت تان را کوک می کند:
 • در جهت عقربه های ساعت
 • خلاف جهت عقربه های ساعت
 • در هر دو جهت
 • چقدر در روز می چرخد: چند بار در روز باید روتور را بچرخانید تا ساعت تان کامل کوک شود؟

 

سناریوهای جهت کوک کردن و تعداد دفعات چرخاندن در روز:

Rolex Submarine جایگاه کالیبر 3135 Rolex است. یک ویژگی 3135، روتوری است که در دو جهت کوک می شود و نیازمند حداقل 650 بار چرخاندن در روز می باشد (27 بار در ساعت). اکثر وایندرهای ساعت، باید 650 بار در روز بچرخند. به علاوه، از انجاییکه روتور 3135، موتور را از هر دو جهت کوک می کند، لذا واقعا مهم نیست که جهت کوک کردن وایندرتان، قابل برنامه ریزی باشد یا خیر. بدین ترتیب، اکثر وایندرهای ساعت، برای این موتور خوب کار می کنند.

Rolex Daytona 116520 جایگاه کالیبر 4130 Rolex است. روتور روی موتور 4130، وقتی که در هر جهت چرخانده شود، ساعت را کوک می کند و به حداقل 650 تا 800 بار چرخاندن در روز (37 بار در ساعت) نیاز دارد. برای پرنگه داشتن کوک ساعت، به وایندری نیاز دارید که حداقل 650 تا 800 بار در روز در هر جهتی بچرخد. یک وایندر غیرقابل برنامه ریزی که در هر دو جهت می چرخد، باید حداقل 1800 بار در روز بچرخد تا کوک ساعت پر شود، زیرا نصف آن چرخیدن ها هیچ کمکی به کوک کردن ساعت تان نمی کند.

باید چه چیزی درباره وایندر بدانیم؟

 • آیا جهت چرخاندن، قابل برنامه ریزی است؟
 • آیا می توان وایندر را به مقدار مشخصی کوک در روز تنظیم کرد؟
 • آیا ساعت شما، فلزی است؟ شاید یک Panerai 46mm  یا یک IWC Big Pilot 49mm باشد. آیا محدودیت وزنی برای ساعتهای سنگین وجود دارد؟ اگر وایندر مدنظر شما یک وایندر سبک وزن یک سره است، آیا ساعت تان برای این وایندر مناسب است؟
 • اگر ساعت بزرگی دارید، آیا برای قرار گرفتن در وایندر، مناسب است؟
 • منبع انرژی وایندر چیست؟ برق مستقیم (AC) یا باتری (DC

یک وایندر قابل برنامه ریزی به کاربر اجازه می دهد تا یک یا هر دو ویژگی ضروری را برنامه ریزی کند: جهت چرخیدن وایندر (دو طرفه، در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت) و یا انتخاب مقدار دورهای چرخیدن در روز. اگر قصد خرید وایندری با چند سر دارید، مطمئن شوید که هر کدام از آنها را جداگانه می توان برنامه ریزی کرد یا حداقل سرها را به صورت گروهی برنامه ریزی کرد یا نه.

نحوه انتخاب یک وایندر:

همانطور که قبلا اشاره کردیم، یک وایندر برای ساعت تان ضروری است، زمانیکه تصمیم گرفتید یک وایندر تهیه کنید، باید ویژگیهای موردنیازتان را در نظر بگیرید. سپس، باید ببینید که آیا واقعا برای شما مفید است، یا اینکه می خواهید کمی از ساعت استفاده کنید؟ وایندرهای ساده ای موجود هستند که زرق و برق اضافی ندارند. این وایندرها، مقرون به صرفه بوده و خوب کار می کنند. اگر می خواهید یک وایندر فانتزی داشته باشید، یک سری وایندرهای واقعا خوب موجود هستند که از یک سری مواد و پرداخت ها ساخته شده اند. بااین حال، هرچقدر که وایندر با شکوه تر باشد، قیمتش هم بالاتر می رود.

در پایان، درباره آن فکر کنید. اگر قصد گسترش کلکسیون ساعت تان را در آینده نزدیک دارید، شاید باید به فکر خرید یک وایندر چند سر باشید تا برای خریدهای آتی تان کفایت کند.

منبع انرژی AC یا DC:

یک وایندر ساعت با منبع AC به یک سیم برق نیاز دارد که در پریز داخل دیوار برود. این مساله تا حدودی محل قرار گرفتن وایندر را محدود می کند. بااین حال، اگر وایندر چند سر مدنظرتان هست، بهتر است یک وایندر AC بخرید.

یک وایندر DC با باتری کار می کند. اگر می خواهید که وایندرتان سیار باشد، یا اینکه اگر وایندر را در گاوصندوق می گذارید، درانصورت یک وایندر باتری دار بهترین گزینه است. Orbita Corporation (که ما نمایندگی مجاز آنها هستیم) خط بزرگی از وایندرهای ساعت را ارائه می دهد که انرژی آنها توسط یک باتری لیتیوم 5 ساله تامین می شود.

چند نکته پایانی درباره وایندرها:

آیا یک ساعت اتوماتیک می تواند بیش از حد کوک شود؟

خیر، یک ساعت اتوماتیک نمی تواند بیش از اندازه کوک شود. زمانیکه شاه فنر به طور کامل کوک می شود، دنده های کوک کننده (روتور و پیچ) از موتور آزاد می شوند. ساعتها به گونه ای ساخته شده اند تا در برابر حرکت ثابت مقاومت کنند؛ بااین حال، از آنجاییکه کوک کردن ساعتی که کوک آن پر شده است، هیچ فایده ای ندارد، لذا بهتر است وایندری خریداری شود که بتوان آن را مطابق با نیازهای ساعت تان برنامه ریزی کرد. به عنوان مثال، توصیه می کنیم ساعتی که تنها به 650 دور چرخیدن در روز نیاز دارد را روی وایندری که مخصوص 1800 دور در روز است، قرار ندهید، زیرا این امر  بی هیچ دلیلی، منجر به فرسایش بیش از حد دنده های کوک می شود. بااین وجود، اگر ساعت تان به تنها 650 دور چرخیدن در روز نیاز دارد و آن را روی وایندری قرار می دهید که برای 800 دور در روز طراحی شده است، اشکالی ندارد و این مقدار کم کوک اضافی، آسیبی به ساعت تان نمی زند.

 

آیا کار کردن مداوم ساعت، فشار زیادی به موتور وارد می کند؟

بیایید اینگونه شروع کنیم که ساعتهای مکانیکی به گونه ای طراحی شده اند که همواره آنها را دست شان کنند، بنابراین همان سوال را می توان در زمانی پرسید که هر روز از ساعت استفاده می کنید. پاسخ کوتاه این است، بله، اما یک فشار بسیار اندک، و اصلا جای نگرانی نیست. گذشته از اینها، ساعت اینگونه طراحی شده است! از طرف دیگر، اگر ساعتی با اجزایی دارید که لازم است هر بار که ساعت متوقف می شود، مجددا تنظیم شوند، همچون یک تقویم دائمی، درآنصورت مزایای کار کردن همیشگی ساعت بیشتر از نگرانی درباره فشار زیاد وارد آماده بر موتور است.

دقت ساعت زمانی که روی وایندر است، چه انتظاری باید داشته باشیم؟

 یکی از بزرگترین تمرکزها در صنعت ساعت سازی، روی دقت ساعت بوده است (به مقاله ما درباره این موضوع مراجعه نمایید). به طور خلاصه، نیروی جاذبه روی چرخ دنگ فشار وارد می آورد، که این جزء اصلی نشان دهنده زمان در ساعت است. این فشار موجب بالا رفتن یا پایین آمدن سرعت ساعت در موقعیتهای مختلف می شود. به منظور اصلاح این کش و قوس، وزن تنظم کننده بسیار اندکی بر چرخ تعادل وارد می شود، که اجازه بالا یا پایین رفتن کنترل شده سرعت موتور را در موقعیتهای مختلف می دهد، در نهایت، تعادلی در این بالا رفتن ها و پایین آمدن ها در طول روز ایجاد می کند. اکثر ساعتها بر این اساس آزمایش و تنظیم می شود که در روز در 5 موقعیت متفاوت یا بیشتر قرار بگیرند. وقتی که یک ساعت روی وایندر است، معمولا تمام طول روز در یک موقعیت استراحت می کند، که این به آن معناست که ممکن است دقت آن کمی کم شود. از ساعتی که روی وایندر است، نباید انتظار دقت همان ساعتی را داشت که روی مچ دست قرار دارد. 

منبع

دسته بندی : مقالات تخصصی