سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
لاکچری در استیل
فیگورات
3/مهر/1398

حقایقی جالب درباره Patek Philippe Nautilus

Patek Philippe در سال 1976 Nautilus را معرفی کرد. از آن زمان به بعد، این برند به یکی از پرطرفدارترین ساعتها تبدیل شد. از نسخه 2018 WatchTime، تکامل Nautilus را در عمر 40 ساله اش دنبال کردیم.

وقتی Patek Philippe در سال 1976 Nautilus را معرفی کرد، این اولین ساعت اسپرت لوکس استیل نبود. Audemars Piguet’s Royal Oak در سال 1972 مدعی این موضوع بود. اما Nautilus در رده قیمتی بالاتری قرار داشت، و تبلیغات اولین مدل این ساعتها، با شماره ارجاع 3700، روی این ایده کار کرد، و ساعت را با این برچسب نشان می داد: "یکی از گرانترین ساعتهای استیل دنیا". شکل متمایز این ساعت هم جلب توجه می کرد. بزل آن نه گرد بود، نه مستطیلی، بلکه به صورت یک هشت ضلعی بود که کناره هایش به سمت بیرون خم شده بود. Nautilus با قطر 42mm، از لحاظ اندازه، در بین ساعتهای زمان خودش از همه برتر بود و 3 mm بزرگتر از Royal Oak بود.

Patek Philippe Nautilus Ref. 57111A - front

Gerald Genta که Royal Oak را برای Audemars Piguet طراحی کرد، در سال 1974، طرح Nautilus را هم به Patek Philippe ارائه داد. شکل غیر عادی قاب آن، از شکل پنجره کشتی الهام گرفته بود، که یک بزل هشت ضلعی گرد و "گوش" هایی روی قاب داشت که برای لولا در یک طرف و بست در طرف دیگر بود. شیارهای افقی برجسته روی صفحه نمایش و بند فلزی یکپارچه آن هم به مشخصات ساعت اضافه می کند و موجب می شود که به راحتی قابل تشخیص باشد. در این زمان، کلکسیون های Patek Philippe تقریبا منحصربفر بود که از ساعتهای طلا با ویژگیهای جانبی پیچیده مانند تقویم دائمی و تکرارکننده های دقیقه تشکیل می شد. علی رغم تردیدهای اولیه درباره اینکه چنین ساعت بزرگ و اسپرتی برای این کلکسیون مناسب است یا خیر، اما Patek Philippe دو سال بعد، ساعتی تحت عنوان Nautilus را معرفی کرد.

Patek Philippe Nautilus (1976) Ref. 3700 

نام Nautilus از زیردریایی گرفته شده است که در رمان کلاسیک ژول ورن به نام 20000 لیگ زیر دریا، از آن استفاده شده بود. دریچه های روی زیردریایی کاپیتان نمو اغلب به شکل بیضوی نشان داده می شدند. شباهت این ساعت به دریچه ها، تنها از لحاظ بصری نیست. مانند دریچه، کناره های آن ، بزل را به قاب متصل نگه می دارد و تنها یک روزنه به اضافه دکمه کوک وجود دارد. موتور و صفحه نمایش هردو، از جلو بیرون قاب هستند. این ساختار از این جهت ضروری بود که ساعت بتواند تا عمق 120 متر در برابر آب مقاوم باشد، که در آن زمان واقعا یک ویژگی برتر بود. نام Nautilus بر این ویژگی تاکید دارد. در تبلیغ دیگری، نشان داده شده است که Nautilus روی دو تا مچ متفاوت قرار گرفته است، یکی روی مچ دستی با لباس غواصی و دیگری با کت و شلوار رسمی.

اولین مدل Nautilus با شماره ارجاع 3700، یک موتور خود کوک 28-255 داشت، که در سال 1967 توسط Jeager-LeCoultre  برای Vacheron Constantin، Patek Philippe و Audemars Piguet ساخته شده بود. این اولین موتوری بود که در Royal Oak استفاده شد و کالیبر 2121 داشت.

Patek Philippe Nautilus 1978 Ad

در ابتدا، تقاضا برای Nautilus نسبتا کم بود، اما در سال 1980، وقتی که Patek Philippe یک ساعت زنانه Nautilus با موتور کوارتز را معرفی کرد، و یک سال بعد، وقتی که مدل مردانه آن با اندازه متوسط (شماره ارجاع 3800) منتشر شد، این وضع کاملا تغییر کرد. در سال 1996، یک مدل Nautilus ارائه شد که اعداد رومی و یک صفحه نمایش صاف داشت. خیلی زود پس از آن، نسخه طلایی این مدل هم ارائه شد. زمانیکه نسخه های کوچکتر مدل Nautilus وارد بازار شد، کلکسیونرها، مدل اصل آن، یعنی Nautilus بزرگتر را “Jumbo” نامیدند. تولید این مدل در سال 1990 متوقف شد. اما قیمت آن همچنان جزء گرانترین ساعتها است.

Patek Philippe Nautilus Ladies (1980)

Patek Philippe در سال 1998، یک مدل Nautilus را در اندازه اصلش 42mm با شماره ارجاع 3710 معرفی کرد، اما این مدل، اعداد رومی و یک نشانگر ذخیره انرژی داشت. در سال 2005، مدل با شماره ارجاع 3712 به کلکسیون Nautilus اضافه شد. این مدل دارای نشانگرهای ذخیره انرژی و فاز ماه بود، و یک صفحه کوچک نمایش تاریخ داشت که به صورت نامتقارن قرار گرفته بود. پس از گذشت تنها یک سال، این مدل به روزرسانی شد.

در سال 2006، در 30 امین سالگرد Nautilus، Patek Philippe این کلکسیون را با یک قاب گرد و یک طراحی اصلاح شده، به روز رسانی کرد. این قاب دیگر یک پایه ترکیبی با بخش میانی در بالای آن نداشت، اما حالا یک قاب سه قطعه ای کلاسیک داشت. با روشهای جدید ساخت، این تغییر هیچ تاثیری بر مقاومت ساعت در برابر آب نداشت. و برای هر مدل، آویزهای متصل به بزل در بخش میانی، گرد بودند، و موتور آن از یک قاب شفاف پشتی، دیده می شد. بندهای آن هم اصلاح شد  ظاهر جدیدتری به خودش گرفت.

Patek Philippe Nautilus - exploded view

مدل با شماره ارجاع 5711  هم در سال 2006 معرفی شد. این مدل یک قاب  با قطر 43mm دارد، که از مدل Nautilus اصل، 1mm بزرگتر است. (بدون درنظر گرفتن دکمه کوک، قطر آن از ساعت 10 تا ساعت 4، 40mm است.) این ساعت کلاسیک سه عقربه ای استیل، یک بند استیل و صفحه نمایش مشکی-آبی دارد. این ساعت کالیبر ساخت داخل 315 S C  و وزن نوسانی مرکزی هم دارد. این مدل، یک جایگزین ارزشمند برای مدل اصلی بوده و ظاهر همان مدل اصل را دارد، با این تفاوت که عقربه ثانیه شمار مرکزی با حرکت ثابت دارد. این مدل، یک موفقیت واقعی بود و تقاضا برای آن، بسیار فراتر از مقدار عرضه آن بود. مانند Rolex Daytona، قیمت این ساعت هم در بازار حدود 50 درصد بیشتر از مدلهای جدید بود_ و قیمت آن $29800 بود. (یک نسخه قبلی با صفحه نمایش سفید را می توان با قیمت پایینتر از مدل مشکی/ آبی پیدا کرد.) دکمه های سر آستین Nautilus ساخت Patek Philippe نشان می دهند که طراحی این کلکسیون چقدر قوی است. آنها شکل نمادین این ساعت را دارند، یعنی دو آویز و راه راه های افقی به رنگ مشکی/آبی یا رنگهای دیگر که مطابق با مدلهای مختلف هستند، که همه اینها زیر یک کریستال یاقوت قرار گرفته اند. این ویژگیها را می توان بخش جدانشدنی ساعتهای خانواده Nautilus دانست.

Patek Philippe Nautilus Ref. 5711

در سال 2006 در سالگرد این ساعت، این سازنده به معرفی کرنوگراف Nautilus با کالیبر جدید 28-520 C با شماره ارجاع 5980  پرداخت، که در حال حاضر تنها ببه دو صورت طلای رز و استیل دو آلیاژه و طلای رز ارائه می شود. این اولین مدل Nautilus بود که یک موتور کرنوگراف بدون عملکرد اضافی داشت _اگر فرض کنید که یک تاریخ پیشرونده سریع با شمارنده دقیقه و عملکرد برگشت پرواز برای تنظیم مجدد  مستقیم کرنوگراف داشته باشید، اینها عملکردهای اضافی محسوب نمی شوند.

اگر ساعتهای زنانه را درنظر نگیریم (که در اندازه های مختلف با موتورهای کوارتز یا مکانیکی در بازار وجود هستند)، پنج مدل مختلف، کلکسیون فعلی Nautilus را تشکیل می دهند.

  • مدل استاندارد آن، ساعت سه عقربه ای کلاسیک (باشماره ارجاع 5711) استیل با بند استیل است.
  • مدل با شماره ارجاع 5712، پیچیدگی بیشتری با یک صفحه نمایش ذخیره انرژی، نشانگر تاریخ و فاز ماه ارائه می کند. این مدل به صورت استیل، طلای رز یا طلای سفید با بند چرم موجود است، و یک کالیبر 240 PS IRM C LU با یک مینی روتور دارد.

Patek Philippe Nautilus Ref. 5712 - pair

 

  • مدل با شماره ارجاع 5726 ویژگیهای بیشتری دارد. تقویم سالانه آن نشان دهنده تاریخ، روز هفته و ماه است که در یک پنجره جای گرفته اند. صفحه نمایش 24 ساعته در فاز ماه ادغام شده است. موتور و کالیبر 324 S QA LU 24H/303، برای تمام ماه های 30 و 31 روزه درست کار می کند.
  • همانطور که قبلا اشاره شد، کرنوگراف Nautilus با شماره ارجاع 5980 با کالیبر 28-520 C، تنها با طلای رز و با یک ترکیب دو آلیاژه در بازار موجود است.
  • پرچمدار این کلکسیون، کرنوگراف Nautilus Travel Time با شماره ارجاع 5990 است. کالیبر CH 28-520 C FUS   با مکانیسم خود کوک، یک صفحه نمایش شمارنده برای دقیقه و ثانیه و همچنین نشانگر تاریخ و یک منطقه زمانیه ثانویه دارد. یک نشانگر روز/شب هم برای زمان محلی و داخلی وجود دارد. مهندسان هوشمندانه، دو فشاردهنده در آویز سمت چپ قاب را با هم ترکیب کرده اند تا زمان محلی را عقب و جلو ببرد.

در سال 2016،  Patek Philippe دو مدل محدود که معرفی کرد، تا 40 امین سالگرد Nautilus را جشن بگیرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت: یک مدل از جنس پلاتین با شماره ارجاع 5711 با تعداد محدود 700 عدد به قیمت $113400، و یک مدل کرنوگراف با طلای سفید با قاب بزرگتر 44mm. از این مدل، 1300 عدد وجود داشت و قیمت آن $96390 بود. الماس های باگتی به عنوان نشانگرهای ساعت در آن به کار رفته بودند و تاریخ سالگرد آن روی صفحه نمایش چاپ شده بود (40 1976-2016) و گاهی اوقات بسیار خودنمایی می کرد. با این حال، به رغم قیمت بالای ان که به خاطر مواد به کار رفته در قابش بود، حتی این مدلهای Nautilus هم بسیار پرتقاضا بودند و خیلی زود به فروش رفتند.

Patek Philippe Nautilus 40th Anniversary

هر دو نمونه مدلهای سالگرد و تقاضای زیاد برای مدل سه عقربه ای استیل Nautilus نشان دهنده مطلوبیت این ساعت نمادین است. فقط همین امسال، در Baselworld، Patek Philippe اولین تقویم دائمی در کلکسیون Nautilus را معرفی کرد. مانند خود Nautilus، عبارت "یکی از گرانترین ساعتهای استیل دنیا" روی آن به چشم می خورد که جزء 9 ساعت جدید کلکسیون فعلی آن به شمار می رود.

منبع

دسته بندی : مقالات تخصصی