سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
تاریخچه ساعتهای Oris
فیگورات
7/مهر/1398

پس از گذشت سالها، Oris همچنان پیشگام بود. تاج بزرگ Oris هم ریشه در ساعتی دارد که اولین بار در سال 1938 تولید شد

درحالیکه Oris هرگز نتوانسته به شهرت برندهایی همچون Omega، Rolex، و Panerai برسد، اما یکی از برندهای ساعتهای لوکس است که هرچقدر بیشتر در تاریخچه و سابقه شان عمیق می شوید، برایتان جالب تر می شود. چه طرفدار ساعتهای ضد گلوله، طراحی های محبوب، یا تاریخچه صنعت ساعت باشید، گفتنی های زیادی درباره ساعتهای Oris وجود دارد. درحالیکه مطالب زیادی گفته و نوشته نشده است تا بتواند تمام جنبه های این برند را پوشش دهد، اما امروز می خواهیم سری به آرشیو بزنیم تا هم از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ جنبه های فنی، نگاه جامعی به این برند داشته باشیم.

 

تاریخچه ساعتهای Oris

از بین بسیاری از برندهای ساعت که در سطح ورودی کار می کنند، تعداد کمی هستند که تاریخچه Oris را داشته باشند. این برند، اولین بار در سال 1904 در هولشتاین سوئیس توسط پاول کاتین و جرج کریستین بنیانگذاری شد، و نام آن از یک بروک در نزدیکی دهکده گرفته شد. 21 سال اول کار این برند با توسعه گسترده همراه بود، به طوریکه در سال 1925، 6 کارخانه افتتاح کرد و بیش از 300 نفر فقط در هولشتاین مشغول به کار شدند. در سال 1925، این سازنده، مهاجرت از تولید ساعتهای جیبی به دنیای ساعتهیا مچی را آغاز کرد. در سال 1927، پس از درگذشت جورج کریستین، یک نام بسیار معروف در ساعت سازی، به یک مهره کلیدی در خانواده Oris تبدیل شد. ژاک- دیوید- لوکولتر، که پس از آن برند Jeager LeCoultre را هم تاسیس کرد، رئیس هیات مدیره Oris شد.

پس از گذشت سالها، Oris همچنان پیشگام بود. تاج بزرگ Oris هم ریشه در ساعتی دارد که اولین بار در سال 1938 تولید شد و مخصوص خلبانانی بود که دوست داشتند بتوانند حتی وقتی که دستگش چرمی هم می پوشند، ساعت شان را داشته باشند. در جنگ جهانی دوم، Oris روی تولید ساعتهای زنگدار تمرکز کرده بود. در سال 1952، این برند تولید کالیبر 601 را آغاز کرد که اولین ساعت اتوماتیک آنها بود که ساعت، دقیقه، و ثانیه را نشان می داد و یک نشانگر برجسته ذخیره انرژی هم در ساعت 12 داشت. از آنجا به بعد، می بینیم که یک سری نمادهای این برند وارد بازار شدند؛ مخصوصا یک جفت ساعت که این برند دو تا از مدلهای تازه منتشر شده اش را گرفته است. اولین ساعت غواصی آنها در سال 1965 با اعداد عربی 3، 6، 9 و 12 تولید شد، و دوباره 50 سال بعد، مدل Oris Diver Sixty-Five معرفی گردید. کلکسیون Motor Sport آنها پنج سال بعد معرفی شد، که کرنوگراف Chronoris در راس آن قرار داشت. یک قاب بشکه ای شکل و با رنگ نارنجی روشن، تکمیل کننده یک صفحه نمایش مشکی با کرنوگراف دهه 70 است، و زیبایی دارد که حتی امروز هم طرفداران زیادی دارد.

 

در سال 1970 هم این برند با مدل ASUAG (پایه ای که در نهایت در گروه Swatch تکمیل شد) بازار را در دست داشت، اما این عدم استقلال، کوتاه بود. در سال 1982، سهام مدیریت به دست صاحبان قبلی آن می افتد، یعنی دکتر رولف پورتمن و اولریش دبلیو هرزوگ. اگرچه این برند در بحران کواتز لطمه دید، اما این دو نفر تصمیم گرفتند به نفع بازگشت به ساعت سازی مکانیکی، تولید ساعت کوارتز را متوقف کنند. اگرچه این سالها بسیار سخت و مشقت بار بود، اما این چشم انداز بود که به برند اجازه داد جایگاهی را داشته باشند که امروزه هم در این صنعت دارند.

انواع ساعتهای Oris

در حال حاضر، نمونه های کاتالوگ ساعت Oris، بسیار متنوع هستند. این کاتالوگ به چهار دسته اصلی تقسیم می شود: Diving، Culture، Aviation، و Motor Sport. حتی در هر دسته هم طراح های متنوعی وجود دارد. در دسته Diving، مدلهای Aquis و prodiver مدلهای جدید این برند هستند که در دسته ساعتهای غواصی این برند قرار دارند، درحالیکه خط تولید Oris Divers در مدلهای پرطرفدار ریشه دارد؛ مخصوصا ساعتی اصل غواصی که از سال 1965 تولید می شود و در بالا هم به آن اشاره شد. کلکسیون Culture کلا روی ساعتهای مچی رسمی متمرکز است، ازجمله طیفی از قابهای مستطیلی و گرد، و همچنین یک جفت کالیبر اسکلتی.

 

 

یک مدل این کلکسیون که شخصا به آن علاقه دارم، مدلهای Artelier  است، که یک سری پیچیدگی ها دارد، و ذخیره انرژی بسیار خوب 10 روزه دارند. در یک فضای ساعتهیا مقرون به صرفه، این مدلها واقعا غیرعادی هستند. طرح مذکور تاج بزرگ به درستی در دسته ساعتهای هوانوردی قرار دارد، و از یک سری پیچیدگیهای عملی برخوردار است، ازجمله GMT، کرنوگراف و حتی یک سری ساعتهای مجهز به ارتفاع سنج. و در پایان، کلکسیون Motor Sport دو مدل برجسته ارائه کرده است. از یک سو، ویترینی برای نمایش یک سری مدلها است که به عنوان بخشی از اسپانسر این برند از تیم Williams F1 می باشند، و از طرف دیگر، منزلگاه Chronoris است، یعنی سریهای کرنوگراف الهام گرفته از مدل پرطرفدار که مدل اصل دهه 70 را کنار زده است.

ویژگیهای اصلی ساعتهای Oris

جدا از سابقه خوب و مدلهای متنوع این برند، چند ویژگی اصلی هم دارد که در تمام مدلهای Oris به چشم می خورد. اولین و مهمترین آنها این است که ارزش، مهمترین چیز است. در صنعتی که در آن تورم قیمت بسیار بالاست، ساعتهای Oris همچنان نمونه های بسیار عالی و منحصربفردی را ارائه می دهند. یک کالیبر سوئیسی خوب را دارید که اغلب بر اساس مدلهای Selitta یا ETA هستند و با مشخصات منحصر این برند، تکمیل شده اند. طراحی منحصربفرد، هوشمندانه، و متفکرانه این ساعت هم در راس DNA این برند می باشد. چه درباره دستبندهای یکپارچه و زیبای کلکسیون Aquis  صحبت کنیم، یا بزل های لبه دار و دکمه کوک بزرگ در کلکسیون Aviation، یا صفحات نمایش متفکرانه مدلهای Artelier کالیبر  111، 112و 113، طراحی های Oris شکاف بین متعارف و غیرمعمول را پر می کنند. وقتی که به اکثر مدلهای این برند نگاه می کنیم (با چند مورد استثناء)، می بینیم که هیچ کدامشان آنقدر ساده نیستند که خسته کننده به نظر برسند، و در عین حال آنقدر عجیب و غریب هم نیستند که فقط مشتاقان محافظه کارتر ساعت آنها را بخواهند. روی هم رفته، رسیدن به این موقعیت، بسیار سخت است و ما مشتاقیم ببینیم جهت گیری بعدی این برند چیست.

 

منبع

دسته بندی : سبک زندگی