سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
دقت ساعت
فیگورات
1/آبان/1398

از دقت ساعتهای مچی مکانیکی_ چه انتظاری داریم

موتورهای مکانیکی

موتور ساعتهای مکانیکی _ چه با کوک اتوماتیک یا دستی _ از دنده های کوچک، پیچ های ریز و فنرهایی به ضخامت کاغذ تشکیل شده اند. برای ترکب تمام این قطعات کوچک، و به کار انداختن آنها، ساعت دقیق، یک مرحله شگفت انگیز برای شروع است.

ساعتهای مچی مکانیکی، مخصوصا ساعتهای مدرن که در موتورهایشان از جواهرات استفاده شده است، می توانند برای همیشه دقیق باقی بمانند. همچنین اگر شرایط معقول فراهم باشد، می توانند احیا شوند.

در دنیای مکانیک، هرچیزی که از قطعات کوچک مونتاژ شده که توانایی حفظ 99% دقت را دارند، یک شاهکار مکانیکی محسوب می شود. برای قرار دادن همه چیز در جلوی دید، اگر یک ساعت 99/9% دقت داشته باشد، هر روز 1 دقیقه و 27 ثانیه خاموش می شود، که در دنیای ساعتهای لوکس، قابل قبول نیست.

دقت به چند متغیر وابسته است، همچون:

 1. موقعیت: اگر یک ساعت در یک موقعیت استراحت کند، به خاطر نیروی جاذبه، ساعت دفعات بیشتری کش و قوس خواهد داشت. چرخ تعادل به گونه ای تنظیم خواهد شد تا کش و قوس ها در موقعیت های مختلف را جبران کند. یک ساعت تنظیم شده، وقتی که کل روز روی مچ دست بسته شود، باید عملکرد کلی خوبی داشته باشد. اگر ساعت را در شب از دست تان باز کنید، ممکن است بخواهید بدانید بهترین موقعیتی که این ساکن بودن را جبران کنید، چیست.

ساعتها معمولا بین 2 تا 8 موقعیت تنظیم می شوند:

 1. صفحه مدرج ساعت رو به بالا
 2. پیچ کوک رو به پایین
 3. صفحه مدرج رو به پایین
 4. پیچ کوک در سمت چپ
 5. پیچ کوک رو به بالا
 6. پیچ کوک در سمت راست
 7. موقعیت نیمه کاره پیچ کوک رو به بالا
 8. موقعیت نیمه کاره پیچ کوک رو به پایین

یک ساعت که در 2 موقعیت تنظیم می شود، در اولین 2 موقعیت پیش آمده، تنظیم می شود. ساعتی که در 4 موقعیت تنظیم می شود، معمولا در 4 موقعیت بالا و غیره تنظیم می شود.

2. دما: ممکن است موتور بر دقت عملکرد ساعت تاثیر داشته باشد. تغییرات دما موجب انبساط و انقباض بسیاری از اجزا می شود، و ابعاد و شکل آنها را تغییر می دهد، مخصوصا چرخ تعادل و فنر پاندول. در ساعتهای مدرن، اکثر مواد و طراحی ها قادرند این تغییرات را جبران کرده و نرخ ثابتی را حفظ نمایند. به طور کلی این مساله مشکلی ایجاد نمی کند، مگر اینکه ساعت همواره در محیط های نامساعد آب و هوایی باشد، که در آنصورت هم با یک تنظیم ساده، تصحیح می شود.

دقت استاندارد قابل قبول ساعتهای مچی مکانیکی عبارت است از:

ساعت مکانیکی مدرن بدون گواهی COSC

بدترین سناریو

+/-10 ثانیه در روز

99.988% دقت

معمولی

+/-5 ثانیه در روز

99.994% دقت

عالی

+/-3 ثانیه در روز

99.996% دقت

 

ساعت مکانیکی مدرن با گواهی COSC

بدترین سناریو

+6/-4 ثانیه در روز

99.994% دقت

معمولی

+/-3 ثانیه در روز

99.996% دقت

عالی

+/-1 ثانیه در روز

99.998% دقت

مهم است درک کنیم که یک ساعت نو ممکن است به یک ماه یا بیشتر زمان نیاز داشته باشد تا با شرایط عادی منطبق شود. این کار به ساعت اجازه می دهد تا ضربانش را پیدا کرده و روان کننده ها را به طور یکنواخت پخش کند. اگر متوجه شدید که ساعت پس از این مدت، از دقت لازم برخوردار نیست، درآنصورت به طور کلی دو کار باید انجام دهید تا دقت آن را بالا ببرید_ که هردو کار جزئی هستند، اما برای اجرا به ساعت ساز ماهری نیاز است:

تنظیم: این کار برای ساعتی است که همواره خیلی سریع یا خیلی آهسته کار می کند – واژه کلیدی در اینجا "ثابت" است. راه حل آن، تنظیم ضربان است. این یک روش خیلی ساده و نسبتا سریع است که با چرخاندن یک پیچ حاصل می شود. یک ساعت ساز ماهر می تواند با ماشین آلات مناسب اندازه گیری زمان، این کار را در عرض چند دقیقه انجام دهد. احتمالا این روش، یکی از عادی ترین کارهای ساعت ساز است.

میزان کردن: این کار برای ساعتی است که سریع یا آهسته است و یا اینکه ضربان ثابتی ندارد، مخصوصا در موقعیت های مختلف. لازم است که چرخ تعادل میزان شود تا در موقعیتهای مختلف درست کار کند. اگرچه این هم روش ساده ای است، اما به زمان بیشتری نیاز دارد تا هر موقعیت مونیتور شده و میزان شود.

تعمیر و نگهداری و تعداد سرویس ها

یک ساعت مچی مکانیکی از دنده های کوچک، پیچ های ریز، و فنرهایی به ضخامت کاغذ تشکیل شده، که مانند هر دستگاه مکانیکی که اجزای متحرک دارد، آن هم به تعمیر و نگهداری نیازمند می باشد.

با بالا رفتن سن ساعت، روان کننده ها شروع به خراب شده می کنند و دنده ها کند حرکت می کنند، و دقت ساعت کاهش می یابد. با انجام دو بار تنظیم طی چند سال، دقت آن تنظیم می شود. بااین وجود، در نهایت به یک تعمیر اساسی نیاز خواهد بود. روشهای مختلفی است که از آن طریق متوجه تعداد دفعات نیاز به سرویس ساعت می شویم. برخی می گویند که سرویس باید هر 2 تا 3 سال انجام شود. سایرین، به قانون "اگر خراب نشد، تعمیرش نکن" معتقدند و تنها وقتی که ساعت از کار می افتد، آن را یکبار به سازنده می دهند و ممکن است سالها کار کند. ما راه وسط را پیشنهاد می کنیم، باید هر 5 سال یکبار ،یا زودتر اگر متوجه خطایی شدید، ساعت را برای سرویس بفرستید. تعویق بیشتر از 5 سال برای سرویس ساعت، منجر به فشار بیش از حد به اجزای مختلف ساعت شده، و در نهایت هزینه ای بیشتر تحمیل می کند. یک تعمیر اساسی شامل پیاده کردن موتور، بررسی تک تک قطعات، تعویض قطعات آسیب دیده، تمیز کردن قطعات، روغن کاری، مونتاژ دوباره، میزان کردن و تنظیم موتور می شود.

هزینه یک تعمیر اساسی می تواند از حدود 250 دلار برای یک ساعت ساده شروع شده و تا 500 دلار برای یک کرنوگراف و هزاران دلار برای یک ساعت بسیار پیچیده بالا برود.

یک کار معمول تعمیر و نگهداری مستلزم این است که ساعت باز شود، موتور آن پیاده شود، و هر کدام از قطعات آن تمیز و روغن کاری شود. سپس موتور مجدد مونتاژ و تنظیم می شود، واشرها تعویض می شوند و سرانجام آزمایش می شود.

چند نکته درباره دقت

مغناطیس: اگر یک ساعت ناگهان شروع به کار کردن بسیار سریع بکند (20+ ثانیه در روز تا چند ساعت سریع در روز)، معمولا نشان دهنده این است که سیم پیچ های شاه فنر، مغناطیسی شده اند، که این امر موجب می شود سیم پیچ ها به هم بچسبند. این مساله چرخش چرخ تعادل را کوتاه کرده و نرخ ضربان را به شدت افزایش می دهد. اصلاح این مشکل، یکی از ساده ترین کارهای یک ساعت ساز است. لازم نیست که ساعت باز شود (به جز در موارد حاد)، تنها در یک دستگاه ضد مغناطیسه قرار می گیرد و آماده می شود. مغناطیس می تواند موجب شود که ساعت متوقف شده و یا آهسته کار کند؛ بااین وجود، به طور کلی در این حالت، ساعت سریع کار می کند.

سیم پیچ های درهم: این مشکل می تواند به خاطر تکان خوردن های کوچک موتور ایجاد شود. اگرچه احتمال وقوع این مشکل کمتر از مغناطیسی شدن آن است، اما باز هم یک علت رایج سریع کار کردن ساعت است. سیم پیچ ها درهم می شوند، و این کار موجب کوتاه شدن چرخش چرخ تعادل شده و به طور قابل ملاحظه ای نرخ ضربان را افزایش می دهد. خبر خوب این است که تعمیر آن برای یک ساعت ساز ماهر، کار ساده ای است.

عملکرد کلی ضعیف: این مشکل در یک ساعت جدید، بسیار نادر است و به طور کلی در صورتی رخ می دهد که 4 تا 5 سال از عمر ساعت گذشته باشد. اگر ساعت کند کار کند و با تنظیم درست نشود، یک ذخیره انرژی نداشته و همانطور که روی مچ دست تان است، از کار می افتد، علت آن می تواند مشکل جدی تری باشد، که به تعمیر اساسی توسط یک ساعت ساز ماهر نیاز خواهد داشت. به طور کلی، پیشنهاد می شود که در صورت بروز چنین مشکلی، ساعت را به شرکت مربوطه اش بفرستید.

ساعتهای دارای باتری کوارتز

یک ساعت کوارتز چیست؟

ساعتهای کوارتز از کریستال های کوارتز استفاده می کنند تا رزوناتور بسیار دقیقی را فراهم کنند که سیگنال الکترونیکی ثابتی را برای نشان دادن زمان می دهند. کریستال های کوارتز، پیزوالکتریک هستند، یعنی وقتی که به انها فشار مکانیکی وارد می شود، شارژ الکتریکی تولید می کنند. همچنین اگر یک شارژ الکتریکی بر آنها وارد شود، شروع به لرزش می کنند. فرکانس این لرزش تابع برش و شکل کریستال است. کریستال های کوارتز می توانند در اندازه ثابتی برش بخورند و به گونه ای شکل بگیرند تا هزاران بار در ثانیه بلرزند، که این امر موجب می شود نوسان های بسیار ثابتی داشته و زمان خیلی دقیقی را نشان دهند.

دقت:

ساعتهای مدرن با باتری کوارتز عموما دقیق تر از ساعتهای مچی مکانیکی هستند. معمولا ساعتهای کوارتز، دقت +/-1 ثانیه در روز دارند. برخلاف ساعتهای مچی مکانیکی، که دقت شان به یک سری عوامل همچون نیروی جاذبه، تالرانس و روان کننده ها وابسته است، ساعتهای کوارتز زمان ثابتی را با دقت اصلی نشان می دهند. بااین حال، یک سری محیط های خاص می تواند موجب شود که ساعتهای کوارتز دقت شان را از دست بدهند، همچون قرار گرفتن در مجاورت میدان های مغناطیسی شدید مانند دستگاه MRI،مطب پزشکان که دارای تجهیزات اشعه ایکس می باشد، مطب های دندانپزشکی و غیره.

از آنجاییکه اکثر ساعتهای کوارتز بهتر از الزامات COSC برای ساعت های مچی مکانیکی کار می کنند، لذا COSC مجموعه کاملا متفاوتی از آزمایشات و استانداردها را برای یک موتور کوارتز ایجاد می کنند که ایجاب می کند ساعت با مقدار عجیب 0.02 ثانیه در روز، دقیق باقی بماند!

از آنجاییکه هزینه آزمایش COSC بالاست، لذا اکثر شرکتها این گواهی را برای ساعت هایشان نمی گیرند، زیرا این کار موجب بالا رفتن شدید قیمت ساعت هایشان می شود! بااین حال، چند استثناء وجود دارد، همچون ساعتهای کوارتز Breitling.

در ادامه، آن چیزی ارائه شده که از نظر دقت از ساعتهای کوارتز انتظار دارید:

ساعت کوارتز مدرن بدون گواهی COSC

بدترین سناریو

+/-2 ثانیه در روز

99.997% دقت

معمولی

+/-1 ثانیه در روز

99.998% دقت

عالی

+/-0.5 ثانیه در روز

99.999% دقت

 

ساعت کوارتز مدرن با گواهی COSC

بدترین سناریو

+/-0.02 ثانیه در روز

99.99998% دقت

معمولی

+/-0.02 ثانیه در روز

99.99998% دقت

عالی

+/-0.00 ثانیه در روز

100%دقت

سایر مزایای ساعتهای کوارتز:

 • سرویس کردن آن ارزانتر از یک ساعت مچی مکانیکی است. از آنجاییکه تنها چند دنده برای راه انداخت قطار (عقربه ساعت، دقیقه و ثانیه شمار) وجود دارد، لذا اکثر ساعتهای کوارتز به تعداد دفعات کمتری سرویس شدن نیاز دارند. سرویس کلی، متشکل از تمیز کردن، روغن کاری چند دنده، تعویض باتری، تعویض واشرها، و آزمایش ضد آب بودن ساعت می شود.
 • نیازی نیست اطمینان حاصل کنیم که ساعت کوک شده است، یعنی اینکه ساعت به توجه کمتری نیاز دارد.

پیشنهادات ما:

 • سالی یکبار ضد آب بودن ساعت تان را چک کنید.
 • برای تعویض باتری و سرویس کامل، ساعت تان را برای سازنده اش ارسال کنید.
 • وقتی که باتری ساعت را عوض کردید، مطمئن شوید که ساعت سازی این کار را برایتان انجام داده که توانایی باز کردن، مهر و موم و آزمایش ساعت را دارد. به طور کلی، چنین ساعت سازی را در نمایندگی های مجاز ساعتهای مارک خوب می توانید پیدا کنید (لزوما برند خودتان نباشد، ولی برند با کیفیتی باشد).

منبع

دسته بندی : مقالات تخصصی