سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
سئولات متداول ساعتهای اتوماتیک
فیگورات
6/آبان/1398

تفاوت بین ساعتهای دستی و اتوماتیک چیست؟

ساعتهای مکانیکی، عجایبی هستند که از فنر، اجزا، دنده ها، و پیچ هایی تشکیل شده است که همه با هم کار می کنند تا زمان را اعلام کنند.

در یک نقطه تاریخ، تمام ساعتها، مکانیکی بودند و لازم بود که آنها را به صورت دستی کوک کنند تا انرژی شان تامین شود. این ساعتها معمولا به وسیله پیچ شان کوک می شوند، که شاه فنر داخل ساعت را سفت می کند. شاه فنر، منبع انرژی تمام ساعتهای مکانیکی است. وقتی که ساعت کوک شد، از طریق یک سری اجزا و دنده ها به نام چرخ دنگ، فشار شاه فنر به تدریج آزاد می شود و انرژی ساعت را تامین می کند.

آنچه که یک ساعت اتوماتیک (که به ساعت خود کوک معروف هستند) را متفاوت می کند، این است که یک روتور وزنی دارد که در پشت موتور ساعت قرار گرفته است. معمولا این روتور به شکل نیم دایره بوده و به وسیله یک سری دنده ها، به شاه فنر متصل می شود. با حرکت مچ دست تان، روتور روی یک محور می چرخد و در این حین، شاه فنر را کوک می کند و در نتیجه انرژی ساعت تامین می گردد.

ذخیره انرژی چیست؟

ذخیره انرژی عبارت است از مقدار زمانی که طول می کشد تا ساعت سالم با کوک کامل، خالی شود. اکثر ساعتهای مکانیکی یک ذخیره انرژی بین 36 تا 42 ساعت دارند. این بدان معناست که ساعت می تواند با کوک کامل در آن مدت کار کند. لطفا برای آشنایی بیشتر با مدت زمان موردانتظار از ذخیره انرژی ساعت تان، به مشخصات محصول مراجعه نمایید.

آیا ساعتهای اتوماتیک هم باید به طور دستی کوک شوند؟

بله، البته. شاه فنر داخل ساعت را تصور کنید. وقتی که برای اولین بار یک ساعت اتوماتیک را برمی دارید، فنر آن کاملا بدون کوک است. حرکت دادن ساعت به صورت دایره ای موجب می شود که روتور بچرخد، و آن هم موجب کوک شدن شاه فنر می شود. درحالیکه این کار موجب راه افتادن ساعت می شود، اما برای سفت شدن کامل شاه فنر کفایت نمی کند، که این مساله مزیت ذخیره انرژی تا ظرفیت کامل را به شما می دهد.

بنابراین، مهم است که ابتدا پیچ کوک را 30 تا 40 بار بچرخانیم، که برای کوک کامل شاه فنر در اکثر ساعتها کافی است. زمانیکه شاه فنر کامل کوک شد، و ساعت به مچ دست بسته است، درآنصورت روتور با کوک کردن پیوسته شاه فنر و بالا بردن ذخیره انرژی ساعت، کارش را انجام می دهد.

یک تصور نادرست وجود دارد که یک ساعت اتوماتیک را هرگز نباید کوک کرد. این اشتباه است فکر کنیم که ساعتی که کوکش کم است یا ذخیره انرژی آن رو به اتمام است را باید مدتی به دست کرد تا خودش را کوک کند. درحالیکه ممکن است این کار انرژی کافی به ساعت تان برساند تا کار کند، و یا حتی وقتی که به دست تان هم نیست کمی کار کند، اما نمی تواند به طور کامل شاه فنر را کوک کند و ذخیره انرژی کمتری خواهید داشت.

زمانیکه ساعتی را به طور دستی کوک کرده و تنظیم می کنید، آماده استفاده است و اگر هر روز ساعت را به دست می کنید، باید فعالیت مچ دست تان برای کوک نگه داشتن ساعت، کافی باشد... حتی اگر در شب ساعت را دربیاورید. بااین حال، به شما توصیه می کنیم که اگر ساعت را برای مدت زیادی به دست تان نکرده اید، به طور دستی آن را کامل کوک کنید.

افرادی که خیلی فعال نیستند، همچون آنهایی که ساعتها پشت کامپیوتر می نشینند و مچ دست شان را آنقدر تکان نمی دهند که کوک ساعت پر شود، لازم است که هر چند وقت یکبار با چرخاندن پیچ کوک 30 تا 40 بار، آن را تقویت کنند.

آیا یک ساعت اتوماتیک می تواند بیش از اندازه کوک شود؟

خیر. در موتور ساعتهای اتوماتیک، مکانیزمی به کار رفته است که وقتی کوک آن کامل می شود، دنده های کوک کننده شاه فنر را رها می کند.

چگونه یک ساعت اتوماتیک را کوک می کنید؟

یک ساعت به وسیله پیچش و معمولا در جهت عقربه های ساعت، کوک می شود. پیچ را در جای خودش فشار دهید و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. اگر ساعت تان یک پیچ پایینی دارد، ابتدا باید قبا از کوک کردن، پیچ را باز کنید.

یک راه دیگر کوک کردن کامل ساعت اتوماتیک، استفاده از وایندر است. یک وایندر ساعت، دستگاهی است که وقتی ساعت تان را نمی پوشید، برای مدت زمانی ساعت تان را روی آن قرار می دهید. وایندر کار حرکت مچ دست را برای ساعت تقلید می کند. این دستگاه مخصوصا زمانی مناسب است که بیش از یک ساعت اتوماتیک دارید و یا ساعتی با اجزای زیاد دارید، همچون تقویم دائمی، که پیچیده تر بوده و تنظیم آن زمان زیادی طول می کشد.

منبع

دسته بندی : مقالات تخصصی