سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
چگونه می توانیم یک ساعت ساز شویم
فیگورات
3/آذر/1398

چندین نکته ی اولیه برای ساعت سازی

سبک زندگی

علی رغم زحمات فراوانی که طی چند سال اخیر درباره پیش بینی از رده خارج شدن ساعتهای مکانیکی فناوری پیشرفته به نفع مدلهای هوشمند راحتی طولانی اما زیبایی کوتاه شده است، محبوبیت این ماشین های مچی لوکس بیشتر شده است.

درحالیکه مسلما این یک اتفاق خوب است، اما مشکلات خاص خودش را دارد.

مثلا، هرکسی که ساعت گرانبهایش را برای تعمیر فرستاده، یا حتی فقط می خواسته آن را سرویس کند، باید مدت زمان بسیار طولانی منتظر می مانده تا آن را پس بگیرد، چرا که به شما می گویند دنیا به ساعت سازان بیشتری نیاز دارد.

مخصوصا در ایالات متحده، که سالانه بیش از 750000 ساعت با ارزش خرید و فروش می شود، به متخصصان ماهر برای تعمیر و سرویس آنها نیاز است. مثلا مرکز تعمیرات نیویورک برای Patek Philippe، در سال با بیش از 10000 ساعت سرو کار دارد، اما تنها 19 ساعت ساز دارد.

ساعت ساز شویم

این کار نیاز به یک شخص خاص دارد تا وارد حرفه ساعت سازی شود. مطمئنا شغلی نیست که هرکسی بتواند انجام ندهد، چراکه هم به ویژگیهای خاص شخصیتی نیاز دارد و هم آموزش فراوان.

بدیهی است که اولین و مهمترین ویژگی که باید داشته باشید، اشتیاق برای این کار است. و یا یک علاقه شدید شاید توصیف بهتری باشد. تنها با یک تعلق خاطر عمیق و اشتیاق وافر برای درک دنیای پیچیده داخل یک ساعت مکانیکی، می توانید در این حرفه پیشرفت کنید.

البته، اگر قصد دارید ساعت ساز شوید، باید تعهد زیادی داشته باشید. اما علاوه بر اینها به بینایی فوق العاده و همچنین هماهنگی عالی دستها و چشمها هم نیاز دارید. همه چیز درباره ساعت سازی بر اساس نهایت دقت قرار دارد، و اغلب باید با اجزایی در اندازه میلی متر و میکرون کار کنید. دستهای بدون لرزش و تیزبینی هم از ضروریات این کار هستند.

در راس همه اینها، داشتن مهارتهای تحلیلی قوی، یک پیش نیاز دیگر است. هر چیزی که در داخل ساعت قرار دارد، برای منظوری قرار داده شده، حتی اگر با چشم غیر مسلح مشخص نباشد. توانایی دیدن تصویر بزرگتر، اینکه سیستم ها چگونه با هم کار می کنند و ایجاد یک کلیت یکپارچه، استعدادی است که یا باید آن را داشته باشید و یا با سخت کوشی به دست آورید.

 

آموزش

تصمیم گیری برای ساعت ساز شدن، تصمیم کم اهمیتی نیست. این کار نیاز به سرمایه گذاری زیاد هم از لحاظ وقت و هم هزینه دارد، تا بتوانید به جایی برسید که بتوانید در این رشته مشغول به کار شوید. استفاده از تجربیات بسیار مهم است _ این چیزی نیست که با مطالعه یا تماشای فیلم های YouTube بتوانید کسب کنید.

پس بهترین راه یادگیری هنر ساعت سازی چیست؟

کارآموزی

اساسا دو راه وجود دارد تا بتوانید یک ساعت ساز شوید؛ رفتن به دانشکده یا دوره کارآموزی.  

هردوی این راهها، نقاط قوت و ضعف خودشان را دارند و تنها انتخاب درست، راهی است که برای شما مناسب تر باشد.

 

با کارآموزی، بزرگترین مانع، حداقل در آغاز راه، پیدا کردن کسی است که قبول کند پیش او کارآموزی کنید. اگرچه بازار ساعت های لوکس در حال حاضر سالم است، اما هنوز هم یک چالش اصلی، پیدا کردن یک جای امن برای کار کردن در کنار یک ساعت ساز ماهر است.

بااین حال، اگر بتوانید از آن را مدیریت کنید، پاداش خوبی کسب می کنید. هیچ شکی نیست که دریافت آموزش یک به یک، بهترین و سریعترین راه برای یادگیری هر مهارت تازه ای است. اگرچه معمولا کلاسهای ساعت سازی تعداد کمی دانشجو دارند، اما هیچ چیزی بهتر از این نیست که یک معلم برای خودتان تنهایی داشته باشید. این مساله واقعا می تواند یادگیری شما را سالها جلو بیاندازد. همچنین آموزش می تواند متناسب با نحوه کار و سرعت تان باشد، بدون اینکه نگران باشید که از بقیه کلاس عقب افتاده اید.

عیب آشکار این روش، این است که باید راهی پیدا کنید تا بتوانید برای مدت کارآموزس خودتان را حمایت کنید. معمولا در مدت کارآموزی حقوقی به شما داده نمی شود و باید یا یک پشتوانه مالی خوبی داشته باشید و یا شغل دیگری در کنار این کار داشته باشید تا بتوانید هزینه هایتان را تامین کنید. بسته به یک سری عوامل، ممکن است نتوانید تمام هزینه ها را تنها با یک درامد پاره وقت پوشش دهید و لازم باشد یک شغل تمام وقت پیدا کنید و کارآموزی تان را به صورت پاره وقت انجام دهید.

موضوع دیگری که باید درنظر داشته باشید، ارتباط آموزشی است که دریافت می کنید. بسیاری از ساعت سازان ماهر می توانند شیوه های خودشان را داشته باشند، از تکنیک ها و ویژگیهای به روز اجتناب ورزند و راهی را بروند که خودشان چندین دهه رفته اند. مهارتهایی که آنها به شما آموزش می دهند، ممکن است به روز ترین و آخرین استانداردهای این صنعت نباشند.

دانشکده ساعت سازی

اگرچه راحت تر است به یک دانشکده ساعت سازی بروید تا کاراموزی، اما متقاضیان بسیار زیادی برای این دانشکده ها وجود دارد.

برنامه آموزشی ساعت سازان سوئیس، یا WOSTEP تنها مجری معتبر بین المللی ارائه دهنده دوره های آموزشی این صنعت است که با ساعتهای سوئیسی کار می کند. این دانشکده در سال 1966 آغاز به کار کرد، و دانشکده های وابسته ای در سراسر دنیا دارد، اما متاسفانه، فقط دو تا در ایالات متحده دارد.

موسسه ساعت سازی سوئیسی آمریکای شمالی در فورت وورث، تگزاس، و دانشکده ساعت سازی نیکولاس جی. هایک در میامی، گواهی 3000 ساعته WOSTEP را در دوره های دو یا سه ساله ارائه می دهند. هر کدام از آنها هر ساله تعداد بسیار کمی دانشجوی جدید می پذیرند، پس وارد شدن به این دانشکده ها خیلی سخت است، اما انگیزه افرادی که وارد آنها می شوند، پیدا کردن کار تقریبا در سراسر دنیاست.

یک دوره آموزشی بسیار خوب دیگر، برنامه انجمن آموزشی ساعت سازی آمریکایی سوئیس (SAWTA) است که توسط چند دانشکده در سراسر کشور ارائه می شود. احتمالا معروف ترین پایگاه آموزشی، Lititz Watch Technicum در پنسیلوانیا است، که با موسسه فناوری ساعت در دانشکده سیاتل شمالی همکاری نزدیکی دارد. این برنامه توسط Rolex ارائه شد تا به خصوص به کمبودهای موجود در ساعت سازی بپردازد تا مهارت لازم برای کار کردن روی ساعتهایشان را به دست آورند. مشکلی که در دهه 80 پس از اینکه این صنعت با بحران کواتز به زانو درآمد، آغاز شد. تمام دانشکده های SAWTA توسط این برند بنیانگذاری شده اند و از برنامه های استاندارد آنها پیروی می کنند.

هنوز تصمیم نگرفته اید؟

بدیهی است، انتخاب ورود به حرفه ساعت سازی، یک تصمیم بزرگ است؛ تصمیمی که حداق دو سال از عمرتان را باید صرف آن کنید.

این مساله می تواند یک چشم انداز دلهره آور باشد، اما خوشبختانه راههایی وجود دارد که می تواند وارد دنیای ساعت سازی شوید بدون اینکه مجبور باشید فورا در آن غرق شوید.

 

AWCI موسسه ساعت سازی آمریکایی، چند دوره کوتاه درباره ابعاد مختلف این صنعت ارائه می دهد، که برای تصمیم گیری قطعی در این باره بسیار مفید می باشد.

100 ساعت در 5 روز: کلاس معرفی ساعت سازی، برای اطمینان از اینکه راه درستی را انتخاب کرده اید، بسیار مناسب است. یک دوره کوتاهتر از این، روز ساخت ساعت است که در آن یک کالیبر ETA 6497 را مونتاژ می کنید، آن را در قاب قرار می دهید، صفحه نمایش و عقربه های آن را نصب می کنید و ساعت خودتان را می سازید.

همچنین این موسسه، چند کلاس آموزشی پیشرفته هم ارائه می دهد، که بیشتر روی اجزای خاص ساعت سازی متمرکز است.

نتیجه گیری

ساعت ساز شدن، یک کار چالش برانگیز است، اما در نهایت می توانید یک شغل بسیار خوب پیدا کنید. برگرداندن یک ساعت قدیمی و خراب به جلوه قبلی اش، کاری است که هرکسی نمی تواند انجام دهد، و رضایت و خرسندی زیادی به همراه دارد. و این حرفه ای است که همواره در حال تغییر است. با پیدایش فناوریها و ساعتهای جدید، آموزش شما به عنوان یک ساعت ساز هیچ گاه پایان نمی یابد. تا وقتی که بازنشسته شوید، در حال یادگیری خواهید بود.

درحالیکه آغاز این کار می تواند سخت و طاقت فرسا باشد، و آموزش آن شما را محدود می کند، اما یک صنعت فوق العاده خوب است که می توانید وارد آن شوید.

و با بازار ساعتهای لوکس، مهارتهایی که به تازگی کسب کرده اید، احتمالا متقاضیان زیادی خواهد داشت.

منبع

دسته بندی : سبک زندگی