سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
تبلیغات خلاقانه رولکس قسمت اول
فیگورات
8/دی/1398

بیایید یازده تا از این تبلیغات Rolex در طی سالها را بررسی کنیم

دنیای رولکس

یکی از جالب ترین کارهایی که می شود با سابقه یک برند ساعت کرد، این است که به تبلیغات آنها نگاه کنیم. Rolex همواره برندی بوده است که برخی از بهترین تبلیغات را در این صنعت داشته است، و این موضوع تنها به بخش آخر آنها مربوط نمی شود زیرا موفقیتهای چشمگیری داشته و افراد مشهوری از آنها حمایت می کرده اند. بعضی از تبلیغات آنها باب روز هستند، بعضی ها تامل برانگیزند، و بعضی ها هم طنز خوبی در آنها به کاررفته است. تمام آنها بیانگر یک دوره زمانی مشخص هستند، و همه شان این اعتماد به نفس مختص Rolex را دارند. در این مقاله، فهرستی از یازده تبلیغ Rolex را انتخاب کرده ایم که به چند دلیل برتر از بقیه هستند.

1. جادوی قاب صدفی Rolex

اولین تبلیغ با این سوال شروع می شود که گاهی اوقات افرادی که زیاد از ساعت استفاده نمی کنند، از من می پرسند: چرا Rolex برای خیلی از ساعتهایش از عبارت "صدف" استفاده می کند؟ از وقتی که Rolex  قاب انقلابی خودش را در سال 1926 معرفی کرد، قاب صدفی Rolex نماد مقاومت در برابر آب بوده است. طی سالها، Rolex در خیلی از تبلیغات متفاوتش، جادوی قاب صدفی را معرفی کرد، اما هیچکدام از آنها به اندازه تبلیغ سال 1972 موثر واقع نشد. این تبلیغ توضیح می دهد که وقتی یک قاب صدفی استاندارد Rolex را در داخل یک مخزن فشار قرار می دهیم و فشار را بالا می بریم، چه اتفاقی برای ساعت می افتد. لزوما کاری که این تبلیغ می کند، این است که توضیح می دهد چه اتفاقی برای قاب صدفی می افتد نه اینکه بخواهد توضیح دهد در این قاب های صدفی از چه روشی استفاده شده است. این یک راه ساده و موثر توضیح به افراد است که چه چیز خاصی در قاب صدفی وجود دارد و چرا باید یک ساعت Rolex مدل Submariner Date بخرید که همان ویژگی قاب صدفی را دارد.

2. اگر مایلید بیشتر درباره ساعتهای Rolex بدانید...

تبلیغ دوم یک طنز در خود دارد. اول از همه، ترکیب تصویر و متن، مخوف است. مخصوصا متن بالای GMT-Master در تصویر که در زاویه ای قرار گرفته است که موجب می شود تصویر مرموز به نظر برسد. دوم اینکه، می بینید که متن را به گونه ای قرار داده اند که افراد واقعا بتوانند آن را بخوانند، اما متاسفانه چندان موفق نبوده اند. به خاطر سایه های روی دست، بخشهایی از متن مشخص نیست.

یک نکته برجسته دیگر این است که هیچ عنوان یا عبارت بزرگی در آن دیده نمی شود. یک عبارت در متن وجود دارد و آن هم احتمالا همان چیزی است که سعی دارند در تبلیغ به آن بپردازند و آن، این است :" این سنگین ترین و محکم ترین ساعت استیل ضدزنگ در دنیاست." حدس من این است که به همین علت یک مشت گره کرده نشان داده نشده است. واقعیت این است که قبل از اینکه نقطه ها را به هم وصل کنم، باید مدتی به دنبال آن می گشتم و هنوز هم فکر می کردم که یک خط خراش است. و در پایان، زاویه ای که GMT-Master نشان داده شده است، اصلا مناسب نیست. مثل این است که سازندگان روی مشت دست تمرکز کرده باشند نه ساعت.

اما تمام این جزئیات باعث نمی شود که این یک تبلیغ بد باشد. بروید و عبارت "تبلیغات Rolex" را گوگل کنید تا نتایج جالبی را ببینید. چیزی که توجه من را جلب کرد، متن زیر GMT-Master است. ممکن است فکر کنید که می گوید اگر می خواهید بیشتر درباره ساعتهای Rolex بدانید، می توانید با Rolex تماس برقرار کنید. و یک همچین چیزی... اما بعد می گوید اگر می خواهید بیشتر درباره ساعتهای Rolex بدانید، می توانید از چند نفر مشهور پرس و جو کنید، مانند کنراد هیلتون شخصیت مشهور هتل ها، جینکس فلکنبورگ بازیگر و مدل ، والتر اسلوزاک بازیگر و فرش خواننده و موریس شوالیر بازیگر. اینها جزئیات جالبی است زیرا اینگونه تفسیر می شود "همه این افراد مشهور با ساعتهای Rolex اشنایی دارند و می توانید ابتدا از آنها پرس و جو کنید و بعد اگر واقعا نیازی بود، با ما تماس بگیرید." این یک نکته جالب یک تبلیغ است که در نگاه اول خیلی ساده به نظر می رسد، اما معانی و تفاسیر متعددی دارد.

3. لوگو پرواز Rolex

اول از همه باید بگویم که از سال 1988 من عاشق دیدن این تبلیغ Rolex GMT-Master Tiger Eye بودم. این مدل به GMT-Master Root Beer یا Clint Eastwood هم معروف است اما من ترجیح می دهم آن را Tiger Eye بنامم. می توانید تبلیغات متعددی با مدل GMT-Master  استیل ضدزنگ و طلای کامل پیدا کنید، اما مدل Tiger Eye در تبلیغات بسیار کم دیده می شود. یک چیز دیگری که در آن تبلیغ بسیار نادر است، استفاده از سه ساعت است. Rolex طی دهه ها در تمام تبلیغاتش از یک ساعت استفاده کرده بود، به همین دلیل دیدن خط کامل GMT-Master است که منحصربفرد می باشد.

بااین حال، ستاره مسلم این تبلیغ، لوگوی Rolex است. به نظر می رسد که تصمیم گرفته به شمال سفر کند. به طور معمول انتظار دارید که لوگو در قسمت پایین سمت راست صفحه بیاید، اما یک نفر تصمیم می گیرد آن را بین مدل استیل ضدزنگ و طلای کامل GMT-Master قرار دهد. محل قرارگیری آن تصادفی به نظر نمی رسد زیرا زیر متنی قرار گرفته است که به ساعت مربوط می شود؛ اما به طور کلی تصاویر سه ساعت را به هم می زند، و در ترکیب کلی تبلیغ، عجیب به نظر می رسد. من کنجکاوم که آیا جای لوگو مورد بحث قرار گرفته یا فکر کرده اند که اینجا جای مناسب قرار دادن آن است.

4. Rolex معروف Thunderball

داستانهای مختلفی درباره جیمز باند و ساعتهای Rolexاش گفته شده است، و خیلی جالب است که به تمام واقعیت ها، نظرات و حدس و گمان هایی بپردازید که طی سالیان سال نوشته شده است. ای تبلیغ در واقع درخشش شان کانری را نشان می دهد که جیمز باند یک ساعت Rolex Submariner  با شماره ارجاع 6538 در Thunderball پوشیده است. این آخرین فیلم باند است که ستاره شان کانری این ساعت Rolex Submariner را پوشیده است. Submariner ساعتی نیست که در Thunderball از همه برجسته تر باشد. در این فیلم، می توانستیم باند را با ساعت Breitling Top Time ببینیم که آن ساعت، اولین ساعت باند بود که ابزارهای خاصی داشت که در موقعیت های دشوار به باند کمک می کردند.

وقتی به خود پوستر نگاه می کنیم، می بینیم که جزئیاتی در آن خودنمایی می کند. اول از همه، اینطور به نظر می رسد که Rolex پوستر فیلم Thunderball را ربوده است. وقتی مدت بیشتری به آن نگاه می کنیم، به نظر می رسد که می خواهد چیزی را به ما بگوید: چه چیزی موجب شده که یک پوستر فیلم به یک تبلیغ شیک تبدیل شده و تصویر برند Rolex و Submariner هم به آن اضافه شود. اشکال مستطیل شکل به هم وصل شده اند، رنگهای آبی و قرمز، این تبلیغ را زنده می کنند، تصویر بزرگ نمادین Rolex Submariner بسیار جلب توجه می کند و تصویر شان کانری و کلودین اوجر باعث شیک بودن باند می شوند. البته باید قبول کنیم که این بهترین حالت چهره شان کانری در عکس نیست.  

یک نکته مهم دیگر درباره کلیت این تبلیغ این است که غیاب نام جیمز باند است. پوستر واقعی فیلم Thunderball به اسم جیمز باند اشاره کرده بود، اما این تبلیغ نه. اینگونه نیست که به آن نیاز داشته باشیم، به این خاطر است که مدتی طول می کشد تا بفهمیم که نام جیمز باند حذف شده است. و مهمترین نکته این تبلیغ، تصویر واقعی Submariner است. در ابتدا متوجه آن نشدم اما وقتی کمی بیشتر به پوستر نگاه کردم، متوجه شدم که ساعت نشان داده شده واقعا یک Submariner با صفحه نمایش Explorer و گاردهای دکمه کوک (شماره ارجاع: 5513) است. درواقع شان کانری یک ساعت Submariner با دکمه کوک بزرگ در فیلم پوشیده است که گارد دکمه کوک یا یک صفحه نمایش  Explorer ندارد. جالب است که چطور برجسته ترین جزئیات را نمی بینید که اینقدر هم معروف هستند.

5. ساعتهای Rolex و موج سواری

Rolex اسپانسر رشته های ورزشی مختلفی بوده است، اما تعجب کردم وقتی این تبلیغ را دیدم که نشان می داد این برند در اواخر دهه 1960، اسپانسر موج سواری حرفه ای بین المللی هم بوده است. در ابتدا، به نظر می رسد یک نفر که در حال موج سواری است، از دنیای عادی Rolex دور است، اما اگر کمی بیشتر به آن توجه کنید، می فهمید که این تبلیغ به قابلیت های مدل Submariner اشاره دارد. این تبلیغ خاص از سال 1967 بیان می کند که برنده های هرسال بخش IPS زنان و مردان، یک ساعت Rolex دریافت می کنند این تبلیغ نمی گوید که آنها مدل معروف Red Submariner (شماره ارجاع 1680) را می گیرند که در تبلیغ نشان داده شده است، بلکه آن جایزه نفر اول است.

یک چیز دیگری که موجب می شود که این تبلیغ برجسته باشد، این واقعیت است که در آن تخته موج سواری نمی بینیم. سازنده این تبلیغ به نحوی خواسته Red sub را دقیقا در جایی قرار دهد که تخته موج سواری باید باشد و یک تصویر جالب را خلق کرده است. ما می دانیم که تصویر مربوط به موج سواری می شود، اما در واقع کسی را روی تخته موج سواری نمی بینیم. آخرین جزئیاتی که هیچوقت فکر نمی کردم در یک تبلیغ Rolex ببینم، نام دو تا از افسانه ای ترین نقاط موج سواری در دنیا است: Pipeline و Off The Wall. من مدتها طرفدار موج سواری بودم، و کاری که Rolex کرد، موجب شد که اینها برایم افسانه ای تر از قبل باشند.

منبع

دسته بندی : دنیای رولکس