سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
عکاسی از ساعت
فیگورات
23/دی/1398

10 نکته برای عکاسی بهتر از ساعت

یک موضوعی که همواره مورد توجه علاقمندان به ساعت بوده است، عکاسی از ساعت است

عکاسی ساعت کار آسانی نیست، اما با کمک این 10 نکته بیان شده توسط عکاس برتر (ساعت) برت بیوجروگ (که هنوز هم عکسهای معروفی می گیرد و طی دو سال گذشته کمپین هایی را برای بردهای ساعت راه اندازی کرده است) می توانید این کار را آغاز کنید. همچنین به شما نشان می دهیم که همیشه لازم نیست لوازم گران قیمتی داشته باشید تا بتوانید عکسهای خوبی بگیرید، بلکه موفقیت در این کار تا حد زیادی به خلاقیت تان بستگی دارد.

وقتی که نکات برت را مطالعه کرده و آنها را یاد گرفتید، از وب سایت شرکتش هم دیدن کنید، زیرا در آنجا می توانید اطلاعات بیشتری درباره این کار کسب نمایید. اگر سوالی از او دارید، در قسمت نظرات پایین مقاله، بنویسید.

10 نکته برای عکاسی بهتر از ساعت

1. سه پایه

همیشه از یک سه پایه استفاده کنید تا دوربین نلرزد. هرچقدر به چیزی که می خواهید از آن عکس بگیرید نزدیکتر باشید، این لرزش مشهودتر خواهد بود. هر حرکت کوچکی برای وضوح عکس شما مخرب است. از انجاییکه همه سه پایه ها به یک اندازه محکم نیستند، گاهی اوقات حتی یک تلنگر کوچک هم می تواند موجب لرزش زیادی شود که باعث می شود نتوانی عکس واضحی بگیریم. در این صورت، توصیه می شود که قابلیت ماپ (قفل آینه) روی دوربین را فعال کنید. این قابلیت، آینه را روشن می کند و در ابتدا یک لرزش می کند و دوربین با کمی تاخیر عکس می گیرد، درنتیجه مانع از این می شود که لرزش آینه بر عکس تاثیر بگذارد. به علاوه، مطمئن شوید که تمام دگمه ها و گیره ها سفت هستند و ترجیحا با کنترل از راه دور عکس بگیرید. اگر ستون مرکزی شما یک قلاب دارد، مقداری وزن بیشتر به آن اضافه کنید تا ثبات بیشتری حاصل شود.

2. لوازم جانبی

قبل از اینکه عکاسی را شروع کنید، باید یک یا چند لوازم جانبی تهیه کنید تا یک عکس خوب بگیرید. بسته به نوع ساعت و نتیجه ای که می خواهید به دست آورید، این لوازم جانبی می تواند متغیر باشد. یک چیزی از آشپزخانه بردارید، مثل نمک دریا یا دانه های قهوه. مواد خام یا کهنه و یا کمی خشک شده هم برای استفاده به عنوان پیش زمینه یا سطح کار، مناسب هستند. یک میز چوبی یا یک تکه سنگ پیدا کنید. آیا می خواهید کار را تمام و کمال انجام دهید؟ سعی کنید مقداری تجهیزات غواصی برای عکاسی از یک ساعت غواصی قرض بگیرید. انتخاب پیش زمینه، واقعا سخت است و به خلاقیت تان بستگی دارد. گاهی اوقات فقط می خواهید که تمیز و ساده باشد، پس حداقل پیش زمینه را انتخاب می کنید. در این صورت، سعی کنید چیز دیگری در دید نباشد یا سایه چیزی در عکس نیفتد.

3. تمیز کردن

سعی کنید قبل از شروع به عکس گرفتن، ساعت را کاملا تمیز کنید. از یک پارچه خشک بدون پرز یا پارچه میکروفایبر استفاده کنید. لبه های کوچک قاب و جاهایی که دسترسی به آنها سخت است، با پارچه کتانی و کمی استون یا الکل راحت تمیز می شوند. اینها را می توانید از داروخانه محله تان به قیمت ارزانی تهیه کنید. دقت کنید اینها را روی بند چرمی نزنید! چرم در اثر تماس با این مایعات، آسیب می بیند. فضای باریک بین قاب و بند را می توانید به آسانی با یک قلم مو پاک کنید. تجربه می گوید هرچقدر تلاش کنید تا ساعت را تمیز کنید، تقریبا غیرممکن است که بتوانید آن را 100 درصد پاک کنید و هیچ گرد و خاکی روی آن نباشد. گرد و خاک یا کثیفی باقیمانده که قابل مشاهده است را می توانید به صورت دیجیتال از بین ببرید. اگرچه اگر خوب تمیز نشده باشد، این یک کار وقت گیر خواهد بود. پیشگیری بهتر از درمان است.

4. عقربه ها

تقریبا در تمام عکسهای تجاری که از یک ساعت گرفته می شوند، عقربه های ساعت تقریبا ساعت 10 و 10 دقیقه را نشان می دهند، و عقربه ثانیه شمار روی 33 ثانیه قرار دارد. این حالت موجب می شود که صفحه ساعت متقارن به نظر برسد، و فاصله بین عقربه ها تقسیم بر سه می شود. اگر ساعت تان حرکت بریده بریده دارد، می توانید وقتی که عقربه ها در جای مناسب قرار گرفتند، آن را متوقف کنید. بعدا می توانید با یک برنامه ویرایش عکس، دکمه کوک را سر جایش برگردانید. بدون استفاده از چنین نرم افزار یا با حرکت غیر بریده ساعت، می توانید چند دقیقه زودتر زمان را تنظیم کنید. سپس باید منتظر بمانید و درست در زمان مناسب عکس را بگیرید. به خاطر داشته باشید که از عکس با سرعت پایین نگیرید. در مورد ساعتهای کرنوگراف، عقربه های اضافی اغلب رو به بالا یا در جهتی هستند که صفحه ساعت به خوبی دیده شود.

5. ترکیب

حالا وقت آن رسیده که ساعت و لوازم جانبی را با هم ترکیب کنید. برای ایجاد یک فرم پر یا یک طرح بندی جذاب، مهم است که نگاه دقیقی به استفاده از لوازم جانبی و نحوه قرارگیری ساعت روی انها داشته باشید. این مهم با سعی و تلاش به دست می آید. گاهی اوقات ترکیب شما بسیار مرتب و دقیق است، اکثر اوقات هم حداقل نیم ساعت طول می کشد تا آن را مرتب کنید. در رابطه با محل قرارگیری عقربه ها هم در اینجا به چند نکته اشاره می کنیم. یک بند بسته ساعت خیلی خوب به نظر می رسد، زیرا اینطور نشان داده می شود که دور دست شخص بسته شده است. این حالت شبیه وقتی است که ساعت را واقعا دست شان کرده اند. در این حالت، بند چرمی کم و بیش طبیعی تر می ایستد. معمولا لازم است که بند فلزی را مرتب کنید، مخصوصا اگر اتصالات کوچکی هم داشته باشد. استفاده از یک کلیپ C برای نگه داشتن ساعت، از همه مناسب تر است. مزیت بزرگ نوع پلاستیکی آن، این است که به راحتی می توانید اندازه آن را تنظیم کنید. وقتی که از ساعتی با بند چرمی باز عکس می گیرید، پیشنهاد می شود که طوری عکس بگیرید که بند روی قاب نیاید. پس بهتر است که آن را صاف قرار دهید یا بند را به سمت عقب یا کناره ها خم کنید. برای این منظور، کافیت چیزی را زیر قاب قرار دهید تا انتهای بند پایینتر قرار بگیرد، یا اینکه ساعت را به بغل قرار دهید و انتهای بند را کمی به عقب خم کنید. اکثر بندهای فلزی یک گیره تا کردن دارند. می توان با دست کمی به اینها شکل داد. ساعت را در حالتی قرار دهید که متن روی صفحه ساعت (راحت) خوانده شود. پیشنهاد می شود که متن را 90 درجه بچرخانید. با چرخش بیشتر، متن به صورت وارونه قرار می گیرد. که موجب می شود خواندن آن سخت شود. روی قاب پشت ساعت، اغلب چند کلمه یا خط حک شده است. در این صورت، یا می توانید وسط ساعت را به عنوان مرکز عکس درنظر بگیرید، که موجب می شود خواندن آن ساده باشد. و یا اینکه ترکیبی را انتخاب کنید که موجب می شود ساعت یا بخشهای مهم آن برجسته به نظر برسند.

6. ISO

دوربین تان را روی حالت ISO پایین تنظیم کنید. دوربین های فعلی خیلی خوب هستند و تنظیمات پیشرفته ISO  دارند. این خیلی خوب است، اما برای وضوح عکسها اصلا مناسب نیست. اینجاست که سه پایه کمک مهمی می کند. اگر بتوانید حرکت ساعت را متوقف کنید، سرعت شات عکس چندان اهمیتی ندارد. براساس عمق میدانی که می خواهید ایجاد کنید، دیافراگم را انتخاب نمایید.

7. نور روز را پخش کنید

در نور روز می توان به راحتی از اکثر ساعتها عکس گرفت. هوای ابری برای این کار عالی است. در فضای بیرون، اگر مانعی نباشد، ساعت به صورت یکنواخت می درخشد. در فضای داخل، داستان فرق می کند. یک نکته ساده اما بسیار مفید، این است که با استفاده از یک جسم روشن، نور مناسب برای عکاسی را تنظیم کنید. سادگی کلید کار است: از یک جسم سفید استفاده کنید (رنگ سفید یا خاکستری روشن از همه مناسب تر است تا رنگها با هم ترکیب نشوند). من اغلب اوقات از این تکنیک برای عکاسی فوری استفاده می کنم، تا آن شیء بهتر به نظر برسد. برای این کار، از هر چه در دسترس هست استفاده می کنم، مانند یک پاکت نامه، یک جعبه خالی غذای چینی یا پشت آلومینیومی صفحه نمایش مک بوکم. فقط کافیت که ساعت را روی یک میز نزدیک پنجره قرار دهید و جسم روشن را در قسمت سایه ساعت بگذارید و ببینید چه اتفاقی می افتد. کاری که اساسا انجام می دهید، ایجاد یک منبع نور ثانویه است. با حرکت دادن جسم منعکس کننده به سمت ساعت و با دور کردن آن، می توانید نور مناسب را پیدا کنید. انگار با نور بازی می کنید. برعکس، می توانید با استفاده از جسم تیره، نور را از بین ببرید و سایه ایجاد کنید.

با یک جسم سفید، نور را پخش کنید.

8. نور مصنوعی

گام بعدی استفاده از نور مصنوعی است. بسته به اینکه چند تا منبع نور یا فلش دارید، می توانید هرچقدر که می خواهید این ترکیب را پیچیده کنید. بااین حال، استفاده از نور پخش شده، بسیار مهم است. به فکر یک یا چند تا فلش با سافت باکس یا یک چادر نور با لامپ یا فلش باشید. می توانید از مواد اضافی جاذب یا انعکاس دهنده نور هم استفاده کنید. برای در امان ماندن از انعکاس های ناخواسته روی شیشه ساعت، باید جای منابع نوری که استفاده می کنید، را عوض کنید. تجربه من می گوید که باید جای نورها را عوض کنید تا به بهترین نتیجه دست یابید. من شخصا کار عکاسی ساعت را با یک چادر نور و دو لامپ رومیزی ارزان شروع کردم که از مغازه اثاثیه سوئدی تهیه کردم. وقتی که می خواستم کنترل بیشتری روی نور داشته باشم، در بعضی نقاط اینها را با فلش های ارزان دوربین به صورت دستی قرار می دادم. با امتحان چیدمان های مختلف می توانید نتیجه خوبی کسب کنید. اگرچه پیچیدگی بیشتر، لزوما نتیجه بهتری به دست نخواهد داد.

از یک فلش استودیو و چند پخش کننده نور استفاده کنید.

9. ماکرو و کلوزآپ

وقتی عکسهای ماکرو از ساعت می گیرید، می توانید از همان راهنماییها استفاده کنید تا یک عکس قابل قبول بگیرید. اما در حال حاضر، بسیار مهم است که نگاه خوبی به چیزی بیندازید که می خواهید از آن عکس بگیرید، یا اصلا نمی خواهید عکس بگیرید. اگر جزئیات خاصی در عکس تان هست، می توانید قسمتی از تصویر را چاپ کنید، سعی کنید کاملا انها را از عکس خارج کنید- یا اینکه در عکس مشهودتر باشند. همیشه مطمئن شوید که مهمترین جزئیاتی که می خواهید در عکس بیفتند، کاملا قابل مشاهده باشند. برای اینکه بتوانید بعدا عکس را بازسازی کنید، نباید فریم عکس خیلی باریک باشد. کوچک نمایی کنید یا دوربین را عقب ببرید تا حاشیه اضافی داشته باشد. از انجاییکه در عکاسی ماکرو گاهی اوقات خیلی به جسم نزدیک می شوید، لذا ممکن است نور کافی نباشد. پس از یک منبع نور اضافی و یا یک یا چند پخش کننده نور استفاده کنید تا نور مناسب را در محل مورد نظر داشته باشید. من شخصا دوست دارم با لنزهای بلندتر ماکرو (100/150 mm) روی یک جسم فریم کامل کار کنم. وقتی می بینید که این کار خیلی هزینه بر است، می توانید از چند حلقه اضافی استفاده کنید. در اکثر دوربین های معروف این حلقه ها وجود دارند و قیمت شان هم مقرون به صرفه است. استفاده از یک یا چند حلقه واسطه، اطمینان می دهد که حداقل فاصله فوکوس لنزها کوتاه شده است. بدین ترتیب، لنزهای استانداردتان می توانند ناگهان بیشتر فوکوس کنند تا جسم موردنظرتان هم به همان اندازه بزرگتر به نظر برسد.

سخت افزارهای گران قیمت برای یادگیری اصول عکاسی ساعت، ضروری نیستند. جزئیات بالا، با یک دوربین استاندارد و لنز 50mm گرفته شده اند. حداقل فاصله فوکوس این لنز، با استفاده از حلقه های اضافی، تنها چند اینچ کوتاه شده است.

10. تمرین، موجب کسب مهارت می شود

عکاسی ساعت خیلی وقت گیر است و به تمرین زیادی نیاز دارد. علاوه بر اینها، حداقل یک ساعت کار می کنید تا دوربین و نور مناسب را تنظیم کنید. اگر 50 تا عکس یا بیشتر گرفتید و بعد زوایه مناسب را پیدا کردید، اصل تعجب نکنید. پس از این مرحله، تنظیم دقیق شروع می شود که می توانید همان کارها را برای جزئیات کوچک در عکس هم انجام دهید. با های لایت بعضی قسمتهای خاص، می توانید نتیجه مطلوب را کسب کنید. با گذشت زمان متوجه می شوید که محدودیت ها را کنار زده اید و می خواهید به سطح بالاتری بروید. اینجاست که چیزهایی مثل فوکوس (وضوح) و ترکیب چند عکس در یک عکس، مطرح می شوند.

 

 

 

منبع

دسته بندی : مقالات تخصصی