سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
Oyster Datejust
فیگورات
16/فروردین/1399

نگاهی به ساعت رولکس دیت جاست اویستر

دنیای رولکس

معرفی

مدل Rolex Oyster Perpetual Datejust اولین ساعت مچی بود که یک موتور کرنومتر و تقویم اتوماتیک داشت. این ساعت در سال 1945 منتشر شد و با شماره مرجع 1600، در بین بهترین ساعتها است، البته بعد از ساعتهای Rolex که برخی از آنها یادآور نمادین ترین لحظات در تاریخ ما هستند. این ساعت، قابی با قطر 36mm دارد، و در ابتدا با دو نوع بند منتشر شد: Jubilee و Oyster، و Cyclopes-eye (پنجره ای که تاریخ را 2.5 برابر بزرگتر نشان می دهد). این طراحی، تا سال 2005 ادامه یافت، یعنی وقتی که Rolex یک سری موتورهای ساعت را خودش تولید کرد.

به رغم پس رفت اولیه علاقمندان به Rolex، این مدل جدید Datejust به اندازه نسخه اولیه اش شهرت یافت.

Rolex، در مسابقه اول پیروز شد

در سال 1955، Rolex مدل Turn-o-graph Datejust  به نام Thunderbird را معرفی کرد. این مدل به خلبان های برجسته نیروی هوایی ایالات متحده به خاطر تقدیر از خدمات شان در جنگ ها اهدا شد. Turn-o-graph یک بزل چرخان دارد که روی 60 دقیقه مشخص شده است، و گاهی اوقات هم آن شاره مرجع 1600 روی آن دیده نمی شود. بعضی ها پیشنهاد داده اند که چاک یگر، مردی که دیوار صوتی را شکست، به عنوان تقدیر از طرف نیروی هوایی ایالات متحده، یک ساعت Datejust   هدیه گرفت، اما همانطور که تحقیق ما نشان می دهد، چاک یگر در پرواز رکورد خودش در سال 1947، ساعت Rolex Datejust   را پوشید که تقریبا یک دهه قبل از مدل Turn-o-graph تولید شده بود.

سریعترین مرد در دنیا و ساعت Rolexاش

چارلز " چاک یگر" یکی از قهرمانان امریکایی است که در حالی تاریخ نظامی ما را تغییر داده است که یک ساعت Rolex به دست داشته است. شغل او در جنگ جهانی دوم به عنوان مکانیک هواپیما در نیروی هوایی ایالات متحده آغاز شد. یگر به طور محرمانه در سپتامبر 1942در برنامه آموزشی خلبان هاثبت نام کرد و پس از فارغ التحصیلی، یک خلبان جنگنده موستانگ P-51 شد. حتی پس از اتمام جنگ هم به شغلش در پرواز خاتمه نداد. چاک یگر کمی پس از سقوط آلمان، یک خلبان آزمایشی شد و یک سری هواپیماهای آزمایشی را خلبانی می کرد، از جمله هواپیمای معروف Bell X-1 در Mach 1. اگرچه یگر اولین خلبانی نبود که Mach 2 را شکست داد، و آن افتخار نصیب اسکات کراسفیلد هم شد، اما وی رکورد Mach 2.44 را زد.

گفته می شود که روز قبل از اینکه چاک یگر دیوار صوتی را بشکند، دچار حادثه در اسب سواری شده بود که موجب شد دو تا از دنده هایش بشکند. وی از ترس اینکه به خاطر جراحاتش نتواند پرواز کند، برای درمان به یک دامپزشک مراجعه کرد. هیچ کس به جز همسر یگر و دوستش جک رایدلی، از این حادثه خبر نداشت. در روز پرواز، چاک یگر خیلی وقت گذاشت و زحمت کشید تا دریچه X-1 را خوب ببندد، چون خودش آسیب دیده بود. به گفته بعضی ها، جک رایدلی یک اهرم از دسته جارو ساخت تا در بستن دریچه به دوستش کمک کند.

بعدا از یگر قدردانی شد و به درجه سرتیپ رسید، چرا که موفقیت های فوق العاده ای کسب کرده بود و طی جنگ ویتنام و جنگ سرد، کمکهای شایانی کرده بود.

MLK یک ساعت Rolex می پوشد

ممکن است اتفاقی باشد، اما بسیاری از مردان و زنانی که ساعت Rolex می پوشند، در جهت کسب موفقیت های سیاسی و تاریخی گام برمی دارند؛ بااین حال، هیچ کدام از آنها برجسته تر از مردی نیستند که فرصت زندگی برابر را به نسل ما هدیه داد و تقریبا به تنهایی از معنای اتحاد و آزادی دفاع کرد. آن شخص کسی نیست جز دکتر مارتین لوترکینگ، که با افتخار ساعت طلایی Rolex Oyster Perpetual Datejust Ref.1601 را می پوشید. عکس ها و فیلم های زیادی از دکتر کینگ موجود است که برای افرادی سخنرانی می کند که قبلا متوجه ساعت Rolex روی مچ دستش و رویاهایش نشده بودند.

علی رغم اهمیت ساعت Rolex دکتر کینگ در تاریخ Rolex، تنها یک ساعت Datejust   دیگر وجود دارد که از آن بهتر است. در سال 1950، Rolex 150000 مین ساعتش را  تولید کرد، که نقطه عطف مهمی برای این شرکت محسوب می شد، و آن را به رئیس جمهور آیزنهاور هدیه کرد.

یکی از مهمترین ساعتهای Rolex  در تاریخ

رئیس جمهور دویت دیوید آیزنهاور (lke) یک فرمانده ارشد ناتو، یک ژنرال 5 ستاره، و شخص پشت حمله روز D یا عملیات Overlord، و البته، یکی از موفق ترین روسای جمهور ایالات متحده امریکا بود که ساعت Rolex می پوشید.

رئیس جمهور آیزنهاور یک مرد نظامی بود که از سادگی و کار صادقانه، سخت و باارزش لذت می برد. به این دلیل بود که در سال 1948، ساعت Rolex Datejust Ref.6305 هدیه بسیار مناسبی برای این رئیس جمهور فوق العاده بود. در مقایسه با برخی مدلهای دیگر Rolex، مدل  Datejust lke به خاطر سادگی فوق العاده اش، زیبا است. این یک ساعت واقعی برای یک مرد جدی است که چیزهایی دارد که فقط یک شخص جدی از آنها لذت می برد. ساعت Rolex رئیس جمهور آیزنهاور، از طلای زرد 18 عیار بود و یک بزل شیاردار طلای زرد رنگ، صفحه نمایش نقره ای آفتاب سوخته، نشانگر ساعت، و عقربه های دافین داشت. DDEهای آن، قلاب تاشو و همچنین نمای ساعت را زینت بخشیده اند. پشت ساعت هم پنج ستاره را روی تاریخ 12-19-1950 نشان می دهد. این ستاره ها بیانگر این هستند که او یک ژنرال 5ستاره (یک افتخار بسیار نادر) است و ان تاریخ هم، روزی را نشان می دهد که آیزنهاور به عنوان فرمانده ارشد ناتو منسوب شد. هم ستاره ها و هم نوشته حک شده، روی یک ساعت Rolex سوئیسی پس از مشورت با رئیس جمهور، انجام شده اند. این مدل Datejust یک چرخ دنده تاریخ با اعداد قرمز و یک کرنومتر با گواهی رسمی دارد. بااین حال، آنچه که ساعت Rolex lke را متمایز ساخته، طراحی بینظیر آن است. این ساعت در سال 1948 تولید شد و شباهت های زیادی به مدل Datejust داشت که امروزه هر کسی می تواند ان را خریداری کند. امروزه، این ساعت را حباب بزرگ یا به اختصار lke می نامند.

Rolex به عنوان یک ساعت الهام بخش

پس از چند دهه که ساعت Rolex Oyster Perpetual Datejust یادآور قدرت، پیروزی، اکتشاف، و تاریخ بوده است، همچنان یکی از معروف ترین ساعتها است. شاید به خاطر همبستگی آن با زنان و مردان بزرگی باشد که یک ساعت Datejust پوشیده اند و موجب شده که طرفداران ساعتهای Rolex این مدل نفیس را انتخاب کنند، یا شاید ایده و تصویری که این ساعت به نمایش می گذارد، اینقدر خاص است. Rolex Oyster Perpetual Datejust یک ساعت همه پسند و البته ساده است. بااین حال، عبارت "ساده" را با "صامت" اشتباه نگیرید. این ساعت چیزهای زیادی درباره شخصیت شما به عنوان یک مرد می گوید تا ماشین گران قیمت تان، دفتر کارتان، خانه بزرگ تان، و حتی جت شخصی تان. Rolex Datejust یک ساعت فوق العاده است، فقط کافیست نگاهی به افرادی بیندازید که آن را می پوشند. صرفنظر از اینکه در ارتفاع 45000 پایی یک لباس پرش خلبانی پوشیده باشید، یا یک کت و شلوار رسمی و دستهایتان را روی هم گذاشته باشید، یا یک کت و شلوار در محل کارتان، فرقی نمی کند، این ساعت برای همه شرایط مناسب است.

 

منبع

دسته بندی : دنیای رولکس