سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
معیارهای خرید ساعت
فیگورات
26/فروردین/1399

ساعتهای 300دلار و بالاتر

راهنمای خرید ساعت

وقتی ساعت جدید می گیرید، به دنبال چه چیزی در آن می گردید. خوانندگان گرامی کارشناس ساعت را می خواهم با چیزی آشنا کنم که درباره اش صحبت می کنم، و از شما درخواست می کنم اگر مورد جدیدی بود که در اینجا عنوان نشده بود، حتما آن را به فهرست اضافه کنید. برای بقیه افراد، امیدوارم که بتوانم کمکی کرده و آنها را برای تصمیم گیری درباره خرید ساعت راهنمایی کنم و اطلاعاتی را بدهم که برای خیلی از ماها مسلم است. اغلب اوقات از من سوال می شود که مردم باید چه ساعتی بخرند، یا مشخصات یک ساعت خوب چیست. من به سادگی نمی توانم صدها برند ساعت و هزاران سبک شخصی را بررسی کنم- کمکی که در این زمینه می توانم بکنم، یک بررسی اجمالی چیزی است که با توجه به بودجه تان به دنبال آن هستید.

اجازه دهید ابتدا بگویم که این فهرست ها درباره کاربردهای ساعتها بحث نمی کنند. برای من مهم نیست که شما به دنبال یک زمان سنج (کرونومتر) هستید یا یک تقویم دائمی (که لازم نیست آن را تنظیم کنید)، GMT (یک عقربه 24 ساعته برای یک منطقه زمانی دوم) یا هر چیز دیگر.... این سه فهرست به جنبه هایی از ساعت یا ساخت ان اشاره می کنند که اغلب اگنوستیک هستند. به اضافه اینکه، این موارد، چیزهای کلی هستند که به دنبالش هستید. هیچ ساعت کامل و بی عیب و نقصی وجود ندارد، بنابراین فقط مطمئن شوید که ساعتی که به دنبالش هستید، تا حد امکان موارد ذکر شده در زیر را داشته باشد.

در "بخش 1"، درباره ویژگیهایی بحث خواهم کرد که باید در چیزی به دنبالش باشید که آن را یک ساعت لوکس می نامم. قیمت یک چنین ساعتی، $300 یا بیشتر خواهد بود. من آن را پیشنهاد نمی کنم، زیرا ساعتهای مختلفی هستند که با این قیمت، ویژگیهای بهتری دارند و مطمئنا این ویژگیها همان چیزهایی هستند که در ساعتهای رده بالاتر هم آنها را انتظار دارید. سطح قیمت بعدی، $1000 و بالاتر است، و درنهایت، سطح قیمت $20000 به بالا است. این سطح قیمت اخر، شامل چیزهایی در سطح $20000 و همچنین $200000 می شود.

برای ساعتهای $300 و بالاتر

در اینجا طیف گسترده ای از ساعتها وجود دارد که احتمالا متنوع ترین مجموعه ساعتهای در این بازه قرار دارد. برای بعضی از شماها، $300 مبلغ خیلی زیادی برای یک ساعت است، درحالیکه برای برخی دیگر، مبلغ ناچیزی به شمار می رود. اگر در دسته اول قرار دارید، خوب گوش کنید زیرا نکات مهمی را می خواهم بگویم که به دنبالش بوده اید. باز هم باید یادآور شوم که این فقط یک فهرست جزئی است، و مطمئنا چیزهای دیگری هم هست که برای یک ساعت خوب ضروری می باشند.

1. کریستال یاقوت کبود

یک ساعت کریستال، صفحه شفافی دارد. کریستال ها با استفاده از مواد مختلف طی سالیان سال ساخته می شوند، اما چند ماده مهم هستند که امروزه در بازار بیش از بقیه مطرح می باشند. اکثر ساعتهایی که می بینید، یک یا دو نوع کریستال در آنها به کار رفته است؛ شیشه مینرال یا کریستال های یاقوت کبود مصنوعی. کریستال های مینرال، ارزانتر بوده و یک مزیت بر یاقوت کبود دارند: اگر ضربه سختی بخورند، خرد نمی شوند. یعنی ترک می خورند، اما ریز ریز نمی شوند. کریستالهای یاقوت کبود خردشده، نسبتا نادر بوده و معمولا با ضربه خیلی محکم، خرد می شوند. هرچقدر کریستال یاقوت کبود ساعت ضخیمتر باشد، آن ساعت، ساعت بهتری است، زیرا احتمال شکستن آن کمتر می شود. کریستال های یاقوت کبود، به طور باورنکردنی ضدخش هستند. اغلب، ساعتهای شیک را می بینید که قابشان شکسته، اما کریستال تکان نخورده است. از اینرو، کریستال های یاقوت کبود در مقایسه با کریستال های مینرال ارجحیت دارند.

2. ساخت فلزی محکم

برای بعضی از افراد، ممکن است واضح باشد که یک ساعت فلزی محکم را بردارند، اما تعجب می کنید که چگونه بعضی از ساعتهای ارزانتر، قیمت کمتری دارند. ساعتهای فلزی باید از استیل ضدزنگ درجه 316L ساخته شده باشند. به اضافه اینکه، قاب ساعت و اتصالات بند آن هم باید از فلز محکم باشد، نه فلز تا خورده یا هر چیز توخالی. اگر بند آن هم فلزی باشد، با بررسی اطراف آن به آسانی می توان متوجه شد که از فلز مستحکم ساخته شده یا نه. در ساعتهای این رده، بهترین قاب ها تا حد امکان از فلز بیشتر استفاده می کنند و کمتر از چیزهای دیگر ساخته می شوند. این بدان معناست که حداقل موادی همچون پلاستیک یا غیره در آنها به کار رفته است.

3. موتور سوئیسی یا موتور ژاپنی (اگر یک ساعت ژاپنی است)

سوئیس به خاطر موتورهای ساعت باکیفیتش معروف است، و حتما شما هم این را می دانید. ژاپن هم موتورهای خوبی می سازد، اما تمام موتورها از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند. اغلب اوقات، موتورهای سوئیسی از ETA یا رندا می آیند، خصوصا اگر موتورهای کوارتز باشند (البته همیشه هم اینطور نیست). موتورهای کوارتز ژاپنی معمولا از ساعت سازانی همچون سیکو، سیتیزن و کاسیو هستند. درحالیکه این کشورها تنها سازندگان موتورهای ساعت نیستند، اما این رده قیمت سعی می کند تا حد امکان موتورها را از این مناطق بگیرد. علاوه بر اینکه، اگر یک ساعت، ژاپنی نباشد، سعی کنید ساعتی با موتور سوئیسی پیدا کنید. به طور کلی، باید سعی کنید موتور چینی نخرید، اگرچه که این مساله همیشه دلیل بر کیفیت پایین نیست. ساعتهای ژاپنی به احتمال زیاد از بهترین موتورهای ژاپنی استفاده می کنند، اگرچه موتورهای ژاپنی (اغلب میوتا، که بخشی از سیتیزن است) در ساعتهای سراسر دنیا یافت می شوند. در پایان، در این رده قیمت، خیلی زیاد نگران پیدا کردن ساعت مکانیکی نباشید- یک ساعت با موتور کوارتز مناسب است- حتی اگر موتورهای مکانیکی زیادی با این قیمت وجود داشته باشند.

Top Things To Look For In A Luxury Watch Part 1: Entry Level Luxury ABTW Editors' Lists

4. ساخت محکم

شما می خواهید که ساعت تان محکم و خوب باشد. ببینید که بند آن چقدر خوب به قاب وصل شده است. نباید لق بزند. ساعت را روی مچ دستتان قرار دهید و ببینید که چقدر خوب بسته می شود، سگک آن باید نرم بوده و محکم قفل شود. به علاوه نباید شل بوده و اندازه نباشد. اگر ساعت یک پیچ چرخان دارد، آن را بپیچید و ببینید که وقتی در حالت ایستاده است، چقدر حرکت می کند. وقتی که یک ساعت خوب را دور دستتان می چرخانید، نباید خیلی سرو صدا داشته باشد، و باید به نحوی باشد که نشان دهد به خوبی مونتاژ شده است. این موردی است که اغلب اوقات شرکتهای سوئیسی (حتی در این رده قیمت پایینتر) بندهای فلزی بهتری از سایر کشورها تولید می کنند، حتی بهتر از ژاپن. درست است که یک بند با طراحی سوئیسی، ممکن است در جای دیگری ساخته شده باشد، اما آنها این مناطق را با افتخار انتخاب کرده اند.

5. طراحی شده توسط ساعت سازان واقعی

توجه کنید که دو نوع افراد هستند که ساعتها را طراحی می کنند. یکی آنهایی که مراقب هستند یک ساعت خوب کار کند، و دیگری آنهایی که فقط به ظاهر ساعت توجه می کنند. بهترین ساعتها با استفاده از اصول اساسی طراحی ساعت طراحی می شوند که هم برای عملکرد و هم برای شکل ظاهری ارزش قائل است. گزینه دیگر، ساعتهای مد هستند که ممکن است خوب به نظر برسند، اما درواقع طراحی سطحی و ظاهری دارند. بدترین حالت، ساعتی است که خیلی بد طراحی شده باشد، و حتی خوب هم کار نکند. مثالهایی از این قبیل، زیرصفحه زمان سنج گم شده، علائم اشتباه روی صفحه، مقیاس اندازه گیری غیرقابل استفاده که فقط جنبه نمایشی دارد، و عقربه های خیلی کوتاه یا با اندازه نامناسب است (که من با این مورد آخر کینه قدیمی دارم). آخرین چیزی که می خواهید، این است که ساعت زیبای شما خوب کار کند. بنابراین یک لطفی به خودتان بکنید و یک صفحه نمایش واقعا خوب انتخاب کنید و تمام کاربردهایش را بفهمید و تصمیم بگیرید که آیا با توجه به معیارهای شما، این ویژگیها مفید هستند یا خیر. این یکی از بزرگترین مشکلات در بازار ساعت امروزی است، و افتخار خواهید کرد که ساعتی را پیدا کرده اید که واقعا به صورت کاربردی طراحی شده است.

6. قفل کردن سگک ساعت اگر بند آن فلزی است

ساعتهای ارزانتر با بند فلزی، یک سگک قفل تکی دارند. نوع بند ساعت است که واقعا چفت می شود. بهترین بندهای فلزی، سگک قفل دوتایی یا سه تایی دارند. تصویر زیر، بند ساعتی با یک سگک قفل دوتایی را نشان می دهد. قسمت سمت چپ با چفت شدن روی قسمت پایینی، قفل می شود. این قفل اول است. قسمت دوم، زبانه فلزی کوچکی است که دوباره روی قسمت اول قفل می شود تا اطمینان دهد که بسته است. یک قفل سه تایی، اغلب یک دگمه دارد که باید فشار داده شود، یا اینکه یک سگک قفل دوتایی با یک دگمه اضافی به جای زبانه است. خط پایین، جایی است که بند ساعت ان به آن محکم می شود و روی مچ دستتان ثابت می شود و مهم نیست که چه کار می کنید یا تصادفا ضربه بخورد. 

Top Things To Look For In A Luxury Watch Part 1: Entry Level Luxury ABTW Editors' Lists

7. وزن

وزن ساعت یک مفهوم قطبی شده است. برخی افراد (مثل خود من) عاشق ساعتهای سنگین هستند. برخی دیگر یک چیز خیلی سبک می خواهند. در ساعتهای گرانتر، موادی همچون تیتانیوم می بینید، که سبکتر از فولاد هستند، اما در این رده قیمت، وزن اغلب نشانه کیفیت است. حتی اگر تیتانیوم هم در این ساعتها به کاررود، باز هم به احتمال زیاد تیتانیوم با کیفیت درجه بالا نیست. در این سطح قیمت، فقط یک ساعت با کیفیت خوب فولادی می توانید بخرید. همانطور که گفتم، وزن اغلب نشان دهنده ساختار مستحکمی است که از فولاد با کیفیت استفاده کرده است. بنابراین وزن قاب و بند ساعت این اطمینان را می دهند که ساعت ارزشمند است یا نه.

8. تاج امضا شده و سگک

یک ساعت ساز خوب، اغلب یک ساعت ساز مغرور نیست، و در هر ساعتی که طراحی می کند، وقت می گذارد و برایش زحمت می کشد. این بدان معناست که معمولا چهار جا وجود دارد که می توانید نام ساعت ساز را در آنجا مشاهده کنید. یکی رو صفحه ساعت است، یکی پشت قاب، یکی روی تاج، و یکی هم سگک قفل. اینها به تاج های امضا شده یا سگک های قفل هم معروف هستند. شیوه امضا کردن می تواند متفاوت باشد، اما در این رده قیمتی، معمولا از نوعی حکاکی با لیزر استفاده می شود. ساعتهای گرانتر، لگو دارند و گرافیک آن به صورت برجسته انجام می شود. ساعتهای ارزانتر، یک تاج سگک و خالی دارند که نشان می دهد این قطعات از جای دیگر برداشته شده اند.

9. درخشش خوب صفحه ساعت

انتظار نمی رود که تمام ساعتها صفحه نمایشی داشته باشند که در تاریکی بدرخشد- این نوع صفحات معمولا مختص ساعتهای رسمی تر و کلاسیک است. بااین حال، تقریبا تمام ساعتهای اسپرت و غیررسمی، نوعی درخشندگی دارند که روی عقربه ها و همچنین جایی روی صفحه دیده می شود. کیفیت درخشندگی، تا حد زیادی متغیر است. برخی آنقدر غیرعملی هستند که حتی نباید وجود داشته باشند. یک مثال این است که نیاز دارید نور درخشانی به مدت یک دقیقه یا بیشتر از صفحه ساعت بتابد، و سپس برای چند دقیقه سوسو بزند. همچنین، درخشندگی دارید که وقتی در معرض نور اتاق یا نور خورشید قرار می گیرد، برای چند ساعت می تابد. ژاپنی ها دوست دارند بیشترین درخشندگی را بسازند، اما درخشش ژاپنی را می توانید در تمام ساعتهای دنیا ببینید (ساعتها هرگز بیانگر منبع درخشش نیستند، اما در صورت امکان دنبال LumiNova یا بهتر از ان SuperLumiNova بگردید). یک جایگزین درخشش، ساعتهایی هستند که در آنها از لوله های گاز تریتیوم استفاده می شود. این لوله ها فقط توسط یک شرکت در سوئیس ساخته می شوند و برای تقریبا 30-25 سال می درخشند. البته لوله های گاز تریتیوم پیدا نمی شوند، زیرا چند برند ساعت بسیار انحصاری از آنها استفاده می کنند، و می توان آنها را به قیمت معقولی خریداری کرد. بااین حال، اکثر ساعتها، درخشندگی دارند. به دنبال سطح صاف و بزرگ و درخشان باشید.

Top Things To Look For In A Luxury Watch Part 1: Entry Level Luxury ABTW Editors' Lists

10. قیمت های ثابت

یک رقم متصل به ساعتهای جدید که معنای زیادی هم ندارد، قیمت خرده فروشی آنهاست. چرا؟ زیرا اکثر اوقات شما مشتاقید قیمت خرده فروشی را بپردازید. پس از اینکه برخی از شما که از شرکتهای ساعت سازی هستید، فحش دادن به من را تمام کردید، اجازه دهید کمی درباره اش توضیح دهم. قیمت های خرده فروشی تنها یک رقم هستند که تعیین می شوند تا اینکه خرده فروشان مجاز بتوانند به مصرف کننده نشان دهند که دارند به شما تخفیف می دهند. درست است که بعضی از ساعتها فقط کمی تخفیف می خورند یا اصلا تخفیف نمی خورند، اما اکثر ساعتها، مخصوصا در این رده قیمتی، زیر قیمت خرده فروشی فروخته می شوند. خوب است که این را بدانید، اما نکته پایانی که می خواهم به آن اشاره کنم، این نیست. به خاطر این واقعیت که قیمتها اغلب زیر قیمت خرده فروشی هستند، لذا می خواهید که قیمت واقعی و ثابت آنها را بپردازید. بگذارید بگویم مثلا یک ساعت به قیمت $500 است، اما اکثر خرده فروشان واقعا آن را به قیمت $400 می فروشند. می خواهید مطمئن شوید، پس بیشتر می گردید تا $400 پرداخت کنید نه $450. در اینجا اعتراض می شود، یعنی وقتی که ارزش یک ساعت لوکس بررسی می شود: اگر یک ساعت توسط دلالان مجاز به قیمت $400 فروخته شود، اما دلالان غیرمجاز (هر کس دیگری) آن را به قیمت $250 بدهند، درآنصورت به ارزش ساعت شک می کنید. این چیزی است که من ان را قیمت گذاری متناقض (ناسازگار) می نامم. انچه که به دنبال آن هستید، ثبات در بین خرده فروشان است تا اینکه قیمتها بین فروشندگان مختلف، تغییر زیادی نداشته باشد.

منبع