سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
معیارهای خرید ساعت
فیگورات
27/فروردین/1399

ساعتهای1000دلاری و بالاتر

راهنمای خرید ساعت

برای ساعتهای $1000 و بالاتر:

زمانیکه دریافتید که خرید یک ساعت، یک کار سلیقه ای است، انتظارات تان هم بالا می رود. به اضافه اینکه، حمله شما به دنیای ساعت سازی موجب شده که چند چیز را دریابید. بعضی از این چیزها در زمان انتخاب ساعت موردعلاقه تان، ترجیح دادن یک موتور مکانیکی بر یک موتور کوارتز، و نام برند ساعت است. نه تنها این، بلکه یاد گرفته اید که برچسب مد فقط موجب می شود که لباسهایتان بهتر جلوه کند، اما این مساله همیشه در مورد دنیای ساعتهای لوکس صدق نمی کند؛ به رغم این واقعیت که آنها واقعا یک خط ساعت دارند. همچنین ممکن است از آن نوع افرادی باشید که در بین ساعتهای مختلف بزرگ شده اید و سلیقه متفاوتی داشته باشید. دلیل آن هرچه که باشد، اگر می خواهید $1000 یا بیشتر برای ساعت خرج کنید، در هنگام خرید یک ساعت لوکس در رده متوسط، بهتر است که به موارد زیر توجه داشته باشید.

1. موتور مکانیکی

اگر می خواهید یک ساعت مردانه به قیمت $1000 بخرید، به احتمال زیاد آن ساعت یک موتور مکانیکی خواهد داشت. اگر نه، مطمئن شوید که یک نوع خاص از موتور کوارتز است، همچون Superquartz (مانند موتور کوارتز Breitling’s thermoline که دقیق است و تنها 5 ثانیه در سال خطا دارد). در غیر اینصورت، نام ساعت لوکس با موتور مکانیکی همراه است. چرا؟ پاسخ این سوال آسان نیست، زیرا ساعتهای کوارتز واقعا قابل اعتمادتر و دقیق تر هستند. به اضافه اینکه یک موتور مکانیکی نیاز به باتری ندارد، و بیانگر شیوه کلاسیک کار کردن ساعتها است، و آن تیک تیکش، یک ارزش احساسی خاصی را به آن می دهد که موتورهای کوارتز از آن بی بهره اند.

2. پوشش ضد بازتاب

دشمن در اینجا "تابش خیره کننده" است، و وقتی که می خواهید نوشته های روی ساعت را بخوانید، دوست ندارید که این درخشش مزاحم تان شود. در زیر نور، صفحه نمایش یک ساعت فوق العاده را با یک ساعت نه چندان گران مقایسه کنید، آنوقت متوجه می شوید که منظور من چیست. شبیه پوشش ضد بازتاب (AR) روی عینکها، روی کریستال های ساعت هم، واقعا پوشش می تواند به طور چشمگیری موجب بهبود خوانا بودن نوشته ها شود. دو جا وجود دارد که از پوشش AR استفاده می شود، یکی در جلو و دیگری در پشت یک کریستال. ترجیحا می خواهید که در هر دو طرف، پوششی وجود داشته باشد، اما حداقل باید در پایین هم وجود داشته باشد. یک موضوع مربوط به پوشش AR، این است که ممکن است به تدریج پاک شود و لازم باشد که ترمیم شود، یا اینکه اگر ساعت تان را زیاد می پوشید، به یک کریستال یاقوت کبود جدید نیاز داشته باشد. در پایان، هرچقدر که یک کریستال یاقوت کبود انحنای بیشتری داشته باشد، احتمال اینکه یک پوشش AR روی آن بخواهید هم بیشتر است، که اغلب به آن پوشش دوتایی AR گفته می شود (که در هر دو طرف کریستال به کار می رود).

3. اتصالات پیچی در بندساعت

این یک مفهوم ساده است. بندهای فلزی، اتصالاتی دارند که به هم وصل می شوند. از دو نوع آیتم استفاده می شود تا این اتصالات را نگه دارند: میله های پیچی و میخ. میخ ها، میله های کوچکی هستند که سبک و کیفیت های متفاوتی دارند. آنها با فشار یک چکش کوچک یا دستگاهی وارد بند ساعت می شوند. برای تنظیم بند، باید از یک ابزار با فشار کم استفاده کرد تا این میخ ها را برداشت و سپس مجدد انها را در جایشان وارد کرد. گزینه دیگر، میله های پیچی کوچکی هستند که با استفاده از یک پیچ گوشتی کوچک به بند وصل می شوند. اینها بهتر هستند، زیرا کیفیت بالاتری داشته و بهتر به نظر می رسند و بادوام تر هستند. اگر ابزار مناسب را داشته باشید، هردو نوع میله اتصال را خودتان می توانید تنظیم کنید. گاهی اوقات، از یک چسب حرارتی برای نگه داشتن پیچ ها در سر جایشان استفاده می شود، که باید گرم شود تا بتوان پیچ را باز کرد.

4. گواهی کرونومتر

این چیزی است که نه تنها تمام ساعتهای لوکس رده متوسط (یا بالا) به هر طریقی دارند، بلکه می تواند به ارزش و اعتبار ساعت تان هم بیفزاید. در حقیقت، تنها درصد خیلی کمی از ساعتهای سوئیسی گواهی COSC کرونومتر را دارند. گواهی کرونومتر فرایندی است که طی آن، موتور ساعت به COSC فرستاده می شود و طی چند روز مورد آزمایش قرار می گیرد. موتور در شرایط متفاوت کار می کند و آزمایش می شود. این آزمایش مختص هر موتوری است، بنابراین چیزی بیشتر از آزمایش طراحی موتور است. طی این آزمایش، نتایج رتبه ساعت مشاهده می شود تا به طور کلی تعیین شود که چقدر دقیق است. برای اینکه یک ساعت گواهی کرونومتر داشته باشد، باید به طور متوسط -4/+6 ثانیه در روز در تمام شرایط دقیق باشد- یعنی موتور نمی تواند در یک روز، کمتر از 4 ثانیه عقب بیفتد یا بیشتر از 6 ثانیه جلو بیفتد. فقط به خاطر اینکه یک ساعت گواهی COSC را ندارد، بدین معنا نیست  که از آزمایش رد شده است، بلکه آن موتور برای آزمایش به COSC فرستاده نشده است. موتوری که گواهی کرونومتر داشته باشد، به شما کمک می کند به اعتبار موتور آن پی ببرید و یک بخش اضافی هم به ساعت تان افزوده می گردد. ساعتهای کوارتز هم می توانند گواهی کرونومتر داشته باشند، اما معیارهای دقت آنها فرق می کند.

5. قاب با کیفیت، پرداخت و پلیش می شود

یادتان می آید که فلز واقعی کروم چه بود؟ همان پلیش سوپر آینه ای روی فولاد بود که رسیدن به آن خیلی سخت بود و لازم بود که همواره پلیش شود. سخت بود، اما زیبا بود. درحالیکه جلوه کروم معروف است، اما به هزینه بالای آن اشاره ای نشده بود. همانطور که در برخی موارد، کروم تقلبی هم امده بود. خاطرات من از کروم تقلبی به دهه 80 برمی گردد، وقتی که می دیدم روی ماشین ها پوسته پوسته می شود. آن کروم واقعی نبود، بلکه یک روکش ارزان قیمت روی یک فلز ارزانتر بود. این مفهوم را به خاطر داشته باشید و آن را برای ساعتها به کار ببرید. تمام ساعتها با سطحی با ظاهر خوب، واقعی نیستند. در بالاترین سطوح، تکه های فولاد آسیاب شده را دارید که برش دقیقی خورده اند و سپس با دست پلیش شده اند. در ارزانترین حالت، فلز مهر شده یا تزریق شده در قالب را دارید که کیفیت و دوام خوبی ندارد. هرچقدر که فلزی زیری بهتر باشد، پلیش و پرداخت آن هم می تواند بهتر باشد. علت اینکه در اینجا از دو عبارت استفاده می کنم، این است که عبارت "پلیش" اغلب برای آن ظاهر آینه ای براق به کار می رود. درحالیکه فلزی که برس خورده یا جلا خورده است، گفته می شود که "پرداخت شده است". فقط یک تفاوت ظریف در واژگان است، اما اغلب به جای هم استفاده می شوند. مانند "پرداخت پلیش خورده". اما درست نیست که بگوییم "پلیش برس خورده". برخی از قاب های خوب، انواع مختلف پلیش رویشان خورده است. و البته تمام پلیش ها هم ظاهر یکسانی را به دست نمی دهند. مثلا کناره های قاب پلیش می خورد اما بالای آن پرداخت می شود. در مورد ساعتهای لوکس، خیلی از این حالتهای متفاوت پیش می آید، اما در ساعتهای لوکس رده متوسط، باید فلز را از نزدیک بررسی کنید تا ببینید که لبه چقدر خوب صیقل داده شده اند، و مطمئن شوید که پلیش و پرداخت انجام گرفته روی فلز، تمیز بوده و مستقیما روی فلز بوده یا اینکه فقط روکشی است که بعد از مدتی پاک می شود. کسی که ساعت ارزانتری دارد، می تواند تصدیق کند که این مساله چگونه می تواند در داخل یک بند فلزی رخ دهد. به طور کلی، یگ پلیش خوب، ظاهرش را برای مدت طولانی حفظ می کند، درحالیکه یک پلیش ارزانتر، سریعا پاک می شود.

6. درخشش Super-Luminova

فقط به این خاطر که عقربه ها یا صفحه ساعت درخشان هستند، به این معنا نیست که در تاریکی هم خوب می درخشد. من ساعتهای ارزانتر درخشان را آزمایش کرده ام که لازم بود 30 ثانیه مستقیما انها را در جلوی یک منبع نور قوی قرار دهیم تا ببینیم که اصلا درخشان نیستند. پس از آن، شاید برای حداکثر 10 دقیقه سوسو بزنند. این درخشندگی نیست که برازنده ساعتی باشد که برایش $1000 یا بیشتر هزینه می کنید؛ اگر می خواهید ساعت درخشانی بخرید، باید کیفیت خیلی خوبی داشته باشد. بهترین درخشندگی را SuperLumiNova دارد. مطمئنا، بهترین کیفیت درخشندگی را دارد، اما تنها برندی نیست که درخشندگی خوبی دارد. از اینرو، اگر ساعتی باشد که به خاطر درخشندگی خوبش معروف باشد، اما اسم دیگری داشته باشد، شاید آن هم مناسب باشد. درست تحت نام SuperLumiNova، کیفیت خودش را نشان می دهد. اگر یک ساعت درخشان، اسم خاصی مانند SuperLumiNova یا اسم معروف دیگری نداشته باشد، احتمالا ساعت ارزانی بوده و کیفیت خوبی ندارد. داشتن درخشش خوب، تنها یک ویژگی است. یک ساعت خوب باید لایه های درخشندگی کافی و سطح بزرگی داشته باشد. آزمایش درخشندگی کار آسانی است. نباید به نور زیادی نیاز داشته باشد تا شارژ شود، و تنها کافی است که دست تان را روی ساعت بکشید تا اینکه درخشندگی آن خودش را نشان دهد. بنابراین به خودتان یک لطفی بکنید و مطمئن شوید که یک ساعت با درخشندگی خوب خریده اید، البته اگر اصلا ساعت درخشان انتخاب کنید.

7. شجره نامه برند

توضیح این مساله یک امر بدیهی است، زیرا همه شما تمام برندهای اصلی و معروف را می شناسید، و فقط چند تا برند کمتر معروف هستند که گاهی اوقات بهتر از برندهای اصلی هستند. از انجاییکه صدها شرکت ساعت سازی وجود دارد، لذا نمی توانید تنها به نام شرکت اکتفا کرده و تشخیص دهید که آیا یک برند، با ارزش است یا نه. در عوض، اگر با یک برند آشنایی ندارید، ببینید که آیا شجره نامه ای دارد یا نه. ممکن است فکر کنید که "خب اگر قیمت ساعت مناسب باشد و کیفیت خوبی هم داشته باشد، دیگر چه اهمیتی دارد؟" تعجب خواهید کرد که شجره نامه یک ساعت و برندش چقدر مهم هستند. کافیست از کسی که کلکسیون ساعت جمع می کند درباره برند یا ساعتهای ورد علاقه اش بپرسید. قول می دهم که حداقل برخی از گفته هایش به بحث درباره تاریخچه یا ساخت منحصربفرد یک ساعت و طراحی اش اختصاص می یابد. بنابراین منظور من از شجره نامه برند، جستجو برای برندهای معروفی است که ساعتهای خوب یا طراحی های منحصر ارائه می دهند، یا برندی با یک تاریخچه خاص یا موسس جالب که خودش در اکثر فرایندهای ساعت سازی و طراحی دخالت می کند. اگر با برندی آشنا نبوده و مطمئن نیستید، از شخص دیگری بپرسید.

8. صفحه نمایش قابل مشاهده و تزئین موتور

ساعتهای لوکس رده متوسط، همگی باید حداقل کمی تزئینات داشته باشند، حتی اگر پنهان باشد یا در موتور باشد و نتوانید آن را ببینید. این تزئینات می تواند به سادگی یک پرداخت خاص روی یک روتور موتور اتوماتیک یا یک صفحه نمایش طرح دار باشد- شاید فقط در صفحه کوچک کرونومتر باشد. این ویژگیهای کوچک کمک می کنند تا ساعت، با ارزش تر به نظر برسد، و اثباتی بر این موضوع است که برای زیبایی آن تلاش شده است. به این موضوع توجه داشته باشید (حتی اگر فکر می کنید که شوخی است). چه چیزی موجب شده که هتلهای لاس وگاس بهتر از هتلهای لوکس استاندارد باشند؟ زیرا هتلهای لاس وگاس تزئینات بسیار بیشتر با کمی ریزه کاری ها دارند که بقیه هتلها توجهی به انها نکرده اند. بهترین هتلهای لاس وگاس، یک شخصیت واقعی دارند، نه فقط یک کلیت مقیاس بالا. این همان چیزی است که در اینجا درباره اش صحبت می کنم. لذا، به دنبال چیزهایی همچون حکاکی روی صفحه نمایش، و همچنین یک سری پلیش ها روی موتور باشید. گاهی اوقات، حتی تزئیناتی روی قاب ساعت هم وجود دارد. حتی ساعت Rolex Submariner هم تزئیناتی روی روتور موتور دارد، اگرچه که تنها با نگاه کردن به ظاهر ساعت، متوجه آن نمی شوید. این ویژگیها موجب می شوند که ساعت، جالب تر و بیادماندنی تر شود.

9. طراحی منحصربفرد

لزوما سه نوع طراحی ساعت وجود دارد. اول، طراحی های اصلی هستند که بر اساس هیچ ساعت خاصی از گذشته قرار ندارند. این نوع طراحی ها اغلب ترکیبی بین ساعتهای کلاسیک و تفسیرهای خود طراحان از ساعت سازی است. سپس به ساعتهای معتبر می رسید که تلاش می کنند تا دقیقا یک ساعت خاص، نمادین و منحصر را بازسازی کنند (مثلا تمام ساعتهای معتبر Rolex Submariner یا ساعتهای سبک هوانوردی). پس از آن، ترکیبی بین این دو را دارید، که طراح یک یا چند ظاهر یا سبک معروف را درنظر می گیرد و سلقیه شخصی خودش را به آن می افزاید. تقریبا هر ساعتی در یکی از این سه دسته قرار می گیرد. درحالیکه ساعتهای معتبر زیادی در رده ساعتهای لوکس اولیه و متوسط وجود دارد، باید اصالت بیشتر را در طراحی آنها ببینید. گذشته از آن، هر ساعتی باید تقریبا اصالت کاملی داشته باشد. منظورم این است که این بخشی از قیمت ساعت است. البته که نمی خواهید مردم ساعت $3000 شما را با یک ساعت $300 اشتباه بگیرند، زیرا هردوی آنها یک سبک معتبر دارند، اگرچه که ساعت $300 کیفیت بالایی داشته باشد. تعیین یک طراحی منحصربفرد می تواند با سطحی از مهارت همراه است، زیرا اگر اطلاعی درباره خیلی از ساعتهای موجود در بازار ندارید، ممکن است ندانید که آیا طراحی ان اصل است یا نه. بنابراین یا می توانید از شخص دیگری کمک بگیرید، یا اینکه از عقل تان استفاده کنید و تصمیم بگیرید که آیا آن ساعت به نظر شما منحصربفرد است یا نه.

10. حفظ ارزش

این اصل واقعا برای چند برند مهم به کار می رود، اما شما هم می توانید کارهای زیادی انجام دهید تا مطمئن شوید که ساعت تان با ارزش است. عوامل کلیدی در حفظ ارزش، به غیر از داشتن ساعتی از یکی از برندهای اصلی، مثل رولکس، برایتلینگ، امگا، و غیره، داشتن ساعتی است که تا حد امکان موارد مذکور را داشته باشد و یک ساعت لوکس به نظر برسد. داشتنِ یک موتور خوب، طراحی جذاب و اصیل، و سطح بالای صنعتگری با استفاده از مواد با کیفیت، همگی موجب می شوند که یک ساعت با ارزش شود. اغلب اوقات، نمی توانید ساعتی را به قیمتی بالاتر از انچه که خریده اید، بفروشید، مخصوصا در این رده قیمت، اما مسلما نمی خواهید به بازاری که آن ساعت را ارائه کرده، فحش بدهید. مجددا، اگر از آن نوع اشخاصی هستید که عاشق کلکسیون ساعتش است، تمام این حفظ ارزشها، بی معنی و پوچ است.

منبع