سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
معیارهای خرید ساعت
فیگورات
31/فروردین/1399

ساعتهای 20000 دلاری و بالاتر

 برای ساعتهای $20000 و بالاتر:

تعداد زیادی از خریداران ساعتهای فوق العاده لوکس، دقیقا می دانند که با هر خرید جدید، به چه چیزی می رسند. سالها عشق ورزیدن به ساعت، موجب شده تا خوب بدانند که مدلهای جدید چه چیزی باید داشته باشند، و همچنین مطلوبیت مدلهای قدیمی هم مطرح است. پیش از درک کامل ارزش خرید یک ساعت فوق العاده لوکس ($20000 و خیلی بالاتر)، به سالها مطالعه نیاز است. این مساله به ایجاد درکی از ساعتهای با ارزش و گران و یک خرید صرفا احساسی با ارزش خرید کمتر ستاره ای کمک می کند. ساعتهای نزدیک به نقطه اوج دنیای لوکس، که دوست دارید آنها را خریداری کنید، صفات مطلوب مشترک مختلفی دارند. با درنظر گرفتن همه اینها با هم، باید در فرایند تصمیم گیری تان برای خرید یک ساعت فوق العاده لوکس، این عوامل را درنظر بگیرید. در این بخش سوم و پایانی، باید هر چه منطقی تر، این موارد را در کنار موارد ذکر شده در دو مقاله قبلی درنظر بگیرید. وقتی که هزینه زیادی برای یک ساعت می کنید، موارد زیر را درنظر بگیرید:

  1. ساخت فلزی گرانبها

لازم به ذکر است که یک ساعت فوق العاده گران باید از فلزات با کیفیت ساخته شده باشد. این بدان معناست که از بهترین فلز ممکن استفده شده باشد، و البته ایده خوبی است برای اینکه مطمئن شوید که فلزات به کارر فته در آن، واقعا با ارزش هستند یا خیر. برای مثال، یک ساعت لوکس را درنظر بگیرید که 18k طلا دارد، در برابر ساعتی که از تیتانیوم ساخته شده است. ارزش کدامیک بیشتر است؟ نه تنها این، بلکه ایده خوبی برای بررسی این مساله است که چقدر از فلزات با ارزش در آن بکار رفته است. بخشهای از قاب؟ تمام قاب؟ آیا عقربه ها و نشانه های ساعت هم از طلا هستند؟ وقتی که درباره ساعتهای $20000 و بالاتر حرف می زنیم، انتظار داریم که مقدار قابل توجهی از فلزات باارزش در ساخت آنها به کارر فته باشد. مطمئنا، رایج ترین فلزات، رنگهای مختلف طلا (زرد، رزی، صورتی، قرمز، سفید، و غیره) و پلاتین هستند. نقره به ندرت برای قاب استفاده می شود، و تا حدودی برای صفحات نمایش ساعتهایی با ظاهر سنتی به کار می رود. هچنین نیازی نیست، بگوییم که سنگهای قیمتی هم اجزای مطلوبی برای این نوع ساعتها به شمار می روند، که بسته به سبک و نوع ساعت از آنها استفاده می شود.

  1. جواهرات طبیعی و باکیفیت

همانطور که اشاره کردم، اگر می خواهید ساعتی با جواهرات گران قیمت بخرید، باید به طور دقیق آنها را بررسی کنید. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، اصالت سنگها است. دو گزینه مهم، طبیعی بودن یا ساختگی بودن هستند. سنگهای طبیعی به شیوه سنتی- اغلب از طریق روشهای استخراج معدن- به دست می آیند. یک عشق ذاتی در این مفهوم وجود دارد که یک سنگ از زمین به دست آمده، کشف شده، برش خورده و پلیش داده شده، و سپس در ساعت لوکس شما به کاررفته است. سوا از سنگهای بازیافت شده (گرفته شده از اقلام قدیمی یا فروخته نشده)، گزینه دیگر برای سنگهای طبیعی، سنگهای ساختگی هستند. اینها سنگهای مصنوعی نیستند، بلکه سنگهای واقعی هستند که در لابراتور رشد کرده اند. بنابراین سنگهای واقعی هستند که به طور طبیعی ساخته نشده اند. شاید معروف ترین سنگهای مصنوعی به کاررفته در ساعتها، یاقوت کبود (که در رنگهای مختلف موجود است و البته موجب می شود که ساعت لوکس شما حالت کریستالی پیدا کند)، تا درجه ای الماس، و بسیاری انواع دیگر سنگها (یا سایر فلزات غیرسنگی همچون صدف مروارید باشند که اغلب رشد می کنند و برداشت نمی شوند) باشند. مطمئنا، باارزش ترین سنگها، سنگهای طبیعی هستند.

سپس، باید به کیفیت و مقدار سنگها توجه کنید. چند سنگ بسیار شفاف با رنگ خوب، با ارزش تر از طیف گسترده ای از سنگهای ارزانتر خواهد بود. رنگ سنگها و اندازه آنها را به دقت بررسی کنید. درباره مقدار قیراط آنها و منشاء سنگها بپرسید. به طور کلی، شرکتهای ساعت سازی با بازوهای جواهرسازی خوب، بهترین انواع سنگها را در ساعتهای فوق العاده لوکس شان به کار می برند. نیاز نیست که جواهرات باارزش، یک ساعت را فوق العاده لوکس کنند، بلکه اگر مایلید که از انها استفاده شود، می توانید آنها را سفارش دهید.

  1. موتورهای ساخت سازنده

اغلب شرکتهای ساعت سازی در دنیا، موتورهایشان را خودشان نمی سازند، بلکه آنها را از تامین کنندگان مختلف موتور خریداری می کنند. معروف ترین سازنده اروپایی موتورهای ساعت، ETA است و بخشی از یک گروه ساعت سازی بزرگ می باشد. برخی شرکتها، موتورها را می خرند و همانطور انها را استفاده می کنند، و سایر اقلام را تغییر داده یا به موتور اضافه می کنند (ماژول) تا آنها را منحصرتر و پیچیده تر سازند. این مساله شامل انواع مختلف تزئیناتی می شود که ممکن است یک ساعت ساز روی موتور استفاده کند. بهترین ساعت سازان، موتورهایشان را خودشان طراحی کرده و می سازند، حتی اگر سایر اجزای ساعت را خودشان نسازند. درمی یابید که شرکتهای بزرگ همچون پاتک فیلیپ، اودماس پیگوت، جیگر لوکولتر، ا لانگ اند سون، هرکدام موتورهایشان را خودشان می سازند.

داشتن یک موتور انحصاری که توسط یک برند ساعت ساخته شده است، تقریبا همیشه اطمینان می دهد که سطح بالایی از دکوراسیون در یک موتور ساعت فوق العاده زیبا و گاهی اوقات بسیار پیچیده  به کاررفته است. می دانید که چند ساعت اندک هستند که موتور یکسانی دارند، و می توانید به عضویت کلوب انحصاری افرادی درآیید که ساعتهایی با موتورهای ساخت سازنده دارند.

Top Things To Look For In A Luxury Watch Part 3: High End Luxury ABTW Editors' Lists

  1. مهر ژنو

این مهر، گواهی کیفیت و اصالت است. این مهر مستقیما روی موتورهای ساعتهای خاصی می خورد که مقررات سخت گیرانه اعمال شده توسط قوانین سوئیس را رعایت کرده اند. مهر ژنو روی ساعتهای خاصی می خورد که موتورهایی دارند که اغلب در کانتون ژنو در سوئیس ایجاد شده و مونتاژ می شوند. همچنین این موتورها باید علاوه بر محل مبداءشان، الزامات مختلف فنی و دکوراسیون هم داشته باشند. تنها تعداد اگشت شماری از ساعت سازان، موتورهایی با این مهر دارند، و گرفتن آن بسیار سخت است. فقط به این خاطر که یک ساعت این مهر را ندارد، دلیل نمی شود که ساعت بدی باشد، بلکه آن ساعتهایی که مهر ژنو را به رخ می کشند، اغلب ساعتهای فوق العاده لوکس و جذابی هستند.

  1. مواد عجیب و غریب

آیا تا به حال شده که از ساعتهای لوکس فلزی یکنواخت خسته شده باشید؟ ظاهرا برخی ساعت سازان خسته شده اند. در چند سال اخیر، یک سری ساعتهای لوکس و جذاب دیده شده است که در ساخت قاب و موتورشان، از مواد جالبی استفاده شده است. طیف این مواد از آلیاژهای خاص منحصر به یک سری ساعت سازان خاص گرفته تا اجزای عجیب و غریبی است که تا به حال درباره شان نشنیده اید، و همچنین شیوه های جدید استفاده از مواد که قبلا از آنها در ساخت ساعت استفاده نشده بود. ساعت سازان در یک تلاش مستمر برای متمایز ساختن خودشان، از مواد عجیب و غریبی برای ساعتهایشان استفاده می کنند، که گاهی اوقات موجب بالا رفتن ارزش یک ساعت هم می شوند.

به عنوان مثال، شرکتهایی همچون پاتک فیلیپ و اولیسه ناردین، در بعضی از موتورهای ساعت هایشان از سیلیکون استفاده می کنند. این ماده عجیب، به روغن کاری نیازی ندارد و درنتیجه این امر موجب طولانی شدن و دقت بیشتر موتور ساعت می گردد. در بیرون ساعت ها، از سرامیک استفاده می شود که بسیار سخت بوده و مانند فلزات به راحتی خش نمی خورد. مواد عجیب و غریب به کاررفته در بیرون یک ساعت فوق العاده لوکس می توانند بسیار متغیر باشند. مطمئنا، استفاده از فولاد، طلا، تیتانیوم و سبکهای مختلف چرم، رایج هستند. این روزها، از موادی همچون لاستیک، کربن جعلی، فیبر کربن، رزین کامپوزیت (اساسا پلاستیک فانتزی)، سنگهای طبیعی، کریستال های یاقوت کبود با اشکال پیچیده، ترکیبات سرامیک، و بسیاری مواد دیگر استفاده می شوند. خط مبنا، دنیایی از مواد جالبی است که می توانید کاربردهای منحصر برخی از آنها را در داخل یا خارج یک ساعت ببینید.

Top Things To Look For In A Luxury Watch Part 3: High End Luxury ABTW Editors' Lists

  1. ساعتها وقت صرف ساخت و مونتاژ دستی می شود

سوالی که همیشه باید از یک ساعت فروش بکنید، این است که "ساخت این ساعت چقدر طول کشیده است؟" آنها باید پاسخ را بدانند، و به آن افتخار کنند- حتی اگرچه که چندین ماه باشد. ساعتهای لوکس، دست ساز بوده و توسط ساعت سازان برتر مونتاژ می شوند. گاهی اوقات تیمی از افراد، در کار ساعت سازی شرکت می کنند، بعضی وقتها هم یک ساعت ساز مدت زیادی مثلا یک سال یا بیشتر را صرف ساخت یک ساعت می کند. از آنجاییکه لازم است هر بخش ساخته شود، تزئین گردد، مونتاژ و آزمایش شود، می توانید تصور کنید که چه فرایند طولانی خواهد بود. هرچقدر که ساخت یک ساعت بیشتر طول بکشد، اصلاحات و دکوراسیون بیشتری را در آن خواهید دید. هیچ مقدار زمان خاصی وجود ندارد که باید به دنبال آن باشید، زیرا این مقدار به شرکت سازنده بستگی دارد. مثلا رولکس از روباتیک و دپارتمان های پیچیده ای برای ساخت ساعت استفاده می کند- اگرچه برای گرانترین ساعتهای آنها، از جواهرسازانی استفاده شده که سنگهای قیمتی را به صورت دستی روی ساعتها کار می گذارند. رولکس می تواند ظرف تنها چند روز یک ساعت بسازد، درحالیکه یک برند کمتر صنعتی می تواند این کار را چندین ماه طول بدهد.

  1. پیچیدگی ها

ساعتهای لوکس فقط موتورهای مکانیکی زیبا ندارند، بلکه موتورهای پیچیده ای دارند. قیمت یک ساعت $2000 اغلب باید به خاطر چیزی بیشتر از تنها نشان دادن وقت باشد، یا اینکه باید زمان را به طور خاصی بگوید. پیچیدگیهای دیگری هم هستند که بر دقت یک ساعت یا جذابیت موتور آن تاثیر می گذارند. سایر پیچیدگیهای رایج در ساعتهای لوکس، تقویم های دائمی، کرونومترهای Rattrapante، سونریس، فیوز و زنجیر، فازهای ماه، و مناطق زمانی مختلف همراه با تایمرهای جهانی می باشند. آگاه باشید که ساعت شما چه پیچیدگیهای دیگری دارد. وقتی به یک ساعت لوکس نگاه می کنید، ممکن است بخواهید مطمئن شوید که چه چیزهای پیچیده دیگری هستند که شما آنها را دوست دارید و در ساعتهای ارزانتر نیستند، تا بدین وسیله از ارزش تصمیم گیری تان برای خرید مطمئن شوید.

Top Things To Look For In A Luxury Watch Part 3: High End Luxury ABTW Editors' Lists

  1. نگاه بسیار لطیف طراح

یک ساعت لوکس باید زیبا باشد. باید وقت و تلاش زیادی برای طراحی آن صرف شده باشد، یعنی زیبایی ساعت نباید مانند تازگی و ارتباط یک کامپیوتر جدید از بین برود. بهترین ساعت سازان در ایجاد طرحهای منحصربفرد، ماهر هستند، اما ساعت سازانی هم هستند که به مدلهای کلاسیک علاقه دارند. باید دقت کنید که بهترین مورد را انتخاب کنید، اما یک سری کارها هست که می توانید انجام دهید تا سوا از تشخیص اینکه آیا یک ساعت، طراح خوبی داشته یا نه، بتوانید اصالت آن را آزمایش کنید. ابتدا بعد از اینکه ساعت را دیدید و در نگاه اول شیفته آن شدید، دوباره به آن نگاه بیندازید. آیا در بار دوم هم احساس خوبی نسبت به آن دارید؟ همچنین، به یک سری ساعتهای خوب دیگر هم نگاه بیندازید. آیا ساعتی که دوست دارید، هنوز هم بعد از دیدن ساعتهای خوب دیگر، ساعت محبوب تان است؟ در پایان- و در این مورد واقعا به من اعتماد کنید- ساعت موردنظر را بپوشید، و از کس دیگری هم بخواهید که آن را بپوشد. دیدن آن روی دست خودتان به خوبی وقتی نیست که آن را روی دست شخص دیگری می بینید. بهترین طراحی روی دست هر کسی، خودش را خوب نشان می دهد. در پایان، وقتی که از دید یک طراح به آن نگاه می کنید، باید مطمئن شوید که ویژگیهای منحصربفردی دارد که موجب می شود مایل باشید آن را بخرید.

  1. تولید محدود

بهترین چیزهای لوکس در زندگی، به مقدار کم بوده و تولیدشان محدود است. به علاوه، وقتی که از یک چیزی زیاد باشد، ارزش آن کم می شود. بنابراین به دنبال نسخه محدود یا ساعتهای با تولید بسیار محدود باشید. بپرسید که از یک مدل خاص چند تا ساخته شده است و اینکه آیا 1000 تا از آن وجود دارد یا 100000تا؟ هرچقدر که یک ساعت محدودتر باشد، انحصاری تر خواهد بود، که یک مولفه اصلی برای کالاهای واقعا لوکس است.

  1. کسب درجه سرمایه گذاری

خریدار خوش شانس یک ساعت فوق العاده لوکس، توان خرید ساعتی را دارد که ارزش آن بالا می رود. از یک سو، برندهای مشخصی وجود دارند که معمولا ارزش انحصاری ترین مدلهایشان افزایش می یابد (همچون پاتک فیلیپ و رولکس)، اما برخی مدلها یا برندهای دیگر ساعت هم ممکن است این کیفیت را داشته باشند. تعیین اینکه آیا ارزش ساعت افزایش خواهد یافت یا خیر، کار دشواری است (مگر اینکه یک ساعت نادر پاتک فیلیپ باشد که در وهله اول به دست آوردن آن دشوار است)، اما تمام سعی تان را بکنید تا از راهنمایی های بالا استفاده برده و ساعتی با درجه سرمایه گذاری را برای خودتان پیدا کنید. در پایان، شما یک ساعت را فقط به خاطر ارزشش نمی خرید (مد و کاربرد هم مهم هستند)، بلکه حداقل خوب است بدانید که چیزی که می خرید، با ارزش است. 

منبع