سبد خرید من
جمع کل :
-
تخفیف :
-
مالیات :
-
قابل پرداخت :
-
ده ابزار یک کلکسیونر ساعت
فیگورات
14/خرداد/1399

ده ابزاری که یک ساعت دوست حرفه ای بایستی داشته باشد

ده ابزار ضروری کلکسیونرهای ساعت

هر کلکسیونر ساعت به خوبی میداند که یکی از کمترین نگرانی های یک ساعت دوست حرفه ای وقتی است که حرف از جمع آوری ساعت در کلکسیون شخصی پیش میاد. همیشه این نگرانی وجود دارد که ساعت کارکرده ای که چشمتان را گرفته ،  فارغ از جعبه  و یا اوراق معتبر  خوب کار میکند یا خیر!؟  یا مورد داشته ایم کسانی یک دراور کامل کنار گذاشته اند برای جمع اوری بندهای مختلف ساعت.
  از مجلات و کاتالوگ های ساعت که بیشتر از یک طبقه از کتاب منزل رو به خود اختصاص میدهند بگذریم ، میرسیم به بوفه منزل یا اتاق این دوستان که با ساعت های کهنه و ناب رومیزی دلبری میکنند! از.....گرفته تا......!و در نهایت قسمت جذاب داستان اینجاست که اگر یک میز تحریر خالی هم در خانه باشد مطمئنا میرسد به وسایل و ابزاری که برای باز کردن درب پشت ساعت.
مایلم که توجه شما رو به ده وسیله متداول و ضروری که یک ساعت دوست حرفه ای باید داشته باشد جلب کنم. البته ممکن است اغلب شما عزیزان این موارد و را روی میزهای تحریرتان داشته باشید چه بسا یهتر و مفصل تر! این مقاله برای دوستانی است که تازه در این مسیر قرارگرفته اند میتواند راهنمای مفید و موثری باشد. در هرصورت امیدوارم خوندن این مقاله برای شما نیز خالی از لطف نباشد. 

 

1. آچار پین فنری

راستش بخواید برای تعویض در اوردن بند چرمی ساعتتون یک عدد اچار پین فنری خوب لازم دارید. البته سایت هایی هم هستن که به ازای هر بند چرمی که از اونها خرید میکنید یک اچار هم در کنار بند به شما داده میشه. مثل فروشگاه فیگورات. به ما اعتماد کنید ما خیلی از ابزارهای چینی ارزان را امتحان کرده ام. آنها خیلی زود خراب می شوند. اما قبل از آن، وقتی که می خواهید بند ساعت تان را عوض کنید، پایه های آن را خط می اندازند. مطمئنا یک ابزار خوب به این معنا نیست که می توانید با آن بند ساعت تان را عوض کنید، بدون اینکه هیچ خراشی روی آن بیفتد. اما مسلما ابزار خوب، ضریب خطایتان را پایین می آورد.  گذشته از اینها، خیلی از شرکت های ساعت سازی در کشور سوییس از ابزارهای کوچک مارک Bergeon (مثل 6767) استفاده می کنند تا ماشین آلات پیچیده این برند .

 

2 . چاقوی برای پشت قاب

امروزه معمولا پشت قاب های ساعت، پیچی که به قاب ساعت پیچ می شوند. این یک نوع قاب ساعت ها موثر برای محافظت از موتور ساعت است. چرا که اغلب اطمینان می دهد آب وارد ساعت تان نمی شود. البته برای ساعت هایی که پشت قابشان به صورت فشاری است، به یک چاقوی خوب و با کیفیت مخصوص پشت قاب نیاز دارید. آخرین باری که کرونوگراف محبوب تان را به ساعت سازی دادید، به خاطر آورید؛ ساعت ساز یک ابزار چاقو ارتشی مانند سوئیسی را برداشت و به پشت قاب زد. ما راجع به همین صحبت می کنیم. در واقع، یک چاقوی پشت قاب، یک چاقوی ارتشی سوئیسی با لبه ای است که برای باز کردن پشت ساعت طراحی شده است. اغلب روی کناره های ساعت ها ، یک فضای کوچک وجود دارد. باید لبه چاقو را در آن فضا قرار دهید و محکم اما با احتیاط فشار دهید تا اینکه احساس کنید لبه چاقو پشت قاب افتاده است. چاقو را بالا و پایین ببرید تا پشت قاب را درآورید

نکته مهم: دنبال برندهایی مثل Victorinox یا RENETA بگردید. این برند ها را میتوانید از سایت های فروش لوازم جانبی ساعت مثل ویکی ساعت و یا همین وبسایت فیگورات خرید کنید

3 . توپ پشت قاب

مطمئنا، یک چاقوی پشت قاب در رابطه با ساعت های غواصی یا سایر ساعت های مدرن کمکی به شما نمی کند. ساعت های جدید دیگر پشت قاب شان پرس شده نیست. معمولا پیچی هستند و یا به خود قاب پیچ می شوند. بدیهی است که اگر پیچ گوشتی مناسب در اختیار داشته باشید، با پیچ ها مشکلی نخواهید داشت. بااین حال، برای موارد پیچی است، می توان از توپ پشت قاب استفاده کرد. این توپ مانند یک توپ پلاستیکی معمولی است. شما باید آن را باد کنید تا خوب سفت شود، به طوریکه حتی اگر آن را فشار دهید، شکلش را از دست ندهد. سپس کافیست که آهسته آن را خلاف جهت عقربه های ساعت بپیچید، بدین ترتیب پشت قاب را برایتان باز می کند. با توجه به اینکه این توپ خیلی خوب نمی چسبد، لذا بهتر است از یک ساعت ساز حرفه ای کمک بگیرید. قیمت یک توپ بازکننده پشت قاب حدود هزار تومان است.

نکته مهم: اگر نمی خواهید یک توپ پشت قاب بخرید، می توانید از یک توپ اسکواش استفاده کنید.

4 . نور UV

نور UV یک ابزار جالب و مفید است (البته اگر بدانید چگونه باید از آن استفاده کنید). اغلب به آن نور سیاه گفته می شود. این یک ابزار ارزان قیمت است که می تواند همیشه در دسترس باشد. مخصوصا اگر به ساعت هایی علاقمند باشید که بر انها از جواهرات استفاده شود. این جواهر، چه تریتیوم باشد یا رادیوم یا سوپر لومی نوا، فرقی نمی کند، وقتی با یک نور UV فعال شود، می درخشد. یا می توانید بررسی کنید که آیا صفحه نمایش ساعت جواهر اصل دارد یا نه. همچنین به شما کمک می کند تا ببینید که وقتی آن ساعت در دوران خودش جدید بوده است، آن جواهر چگونه می درخشیده است. آخرین مورد که البته از اهمیت کمتری برخوردار نیست، این است که این یک ابزار مناسب برای تایید اصالت یادداشت های بانکی است که هنگام خرید ساعت به شما ارائه می دهند. گذشته از تمام اینها، نور UV یک ابزار مقرون به صرفه است که می توانید در یک GTG از آن استفاده کرده و مورد توجه همه قرار گیرید.

5 . مغناطیس زدا

در دنیای امروزی، خیلی از چیزهایی که در اطراف ما هستند، می توانند ساعت اتوماتیک ما را مغناطیسی کنند، به طوری که حتی متوجه هم نشویم. به این دلیل، توصیه کردم که ببینید آیا ساعت تان مغناطیسی شده یا نه، و اگر شده بود، آن را مغناطیس زدایی کنید تا سلامتش را حفظ نمایید. اپلیکیشن هایی مثل Lepsi یک راه آسان و رایگان برای بررسی شرایط ساعت است. اگر این اپلیکیشن نشان دهد که ساعت موردعلاقه تان مغناطیسی شده، اصلا نگران نباشید؛ یک راه حل خوب برای آن وجود دارد. یک مغناطیس زدا، ابزار فوق العاده ارزان 100 هزار تومان و در دسترس است. می توانید آن را از  wikisaat.com  یا حتی از بازار ساعت آن را به برق بزنید، ساعت را روی آن قرار دهید، دکمه را فشار دهید، و پس از 10 ثانیه ساعت را بردارید و دکمه را آزاد کنید. کار انجام شده است.

6 . لوپ

مطمئنم که این ابزار نیاز به هیچ توضیح اضافی ندارد. احتمالا لوپ هم به اندازه یک نور UV یا بازکننده پشت قاب مفید است. قیمت آن از نوع تک لنزی 50 هزار تومن تا نوع حرفه ای 200 هزار تومن متغیر است، و می توانید نوع مناسب را از بین انواع مختلف آن انتخاب نمایید. باز هم می توایند آن را از وبسایت wikisaat.com اگر نوع حرفه ای آن را می خواهید، به سایت Bergeon سر بزنید. همچنین برخی از برندها در یک سری رویدادهای خاص یا ارائه محصولات شان، این لوپ ها را هدیه می دهند. گاهی اوقات می توانید در هنگام خرید ساعت جدیدتان، آن را هم بگیرید. جدا از این واقعیت که لوپ ها برای بررسی سریال نامبرهای روی موتور ساعت یا شماره سریال ساعت ها بسیار مناسب هستند، اما یک ابزار جانبی بسیار خوب برای عکس برداری هم می باشند. ساعت را روی ان خم کنید یا از آن در پس زمینه عکس استفاده کنید تا تصاویر حرفه ای بگیرید. یا اینکه فقط از آنها برای پی بردن به پیچیدگی های موتور ساعت تان استفاده نمایید.

6 . سایز کردن بند فلزی

وقتی درباره ابزار مفتول فنر صحبت می کردم، گفتم که Bergeon 6767 یک پین پوشر سرش دارد. این یک پین بلند و صاف 5mm است که می توانید برای تنظیم گیره ریز دست بند قدیمی تان از آن استفاده کنید. دستبندهای قدیمی برخلاف مدلهای جدید که پیچی هستند، از پین های بلندی استفاده می کنند تا دستبند را متصل به هم نگه دارند. می توانید با فشار دادن این پین ها به سمت بیرون، دستبند را تنگ و گشاد کنید. برای این منظور، یک ابزار مفتول فنر نمی تواند راه حل چندان مناسبی باشد، زیرا طول سر آن کافی نیست. شما به یک ابزار برداشتن پین Bergeon یا هر تولیدکننده با کیفیت دیگری نیاز دارید. مطمئنا کیفیت از همه مهمتر است. می توانید ابزارهای چینی ارزان قیمتی را پیدا کنید که نلز شما را برطرف کنند

7 . کولیس

یک ابزاری که من غالبا از آن استفاده می کنم، مخصوصا وقتی که درباره ساعت ها مختلف مطلب می نویسم، کولیس دیجیتالی است. نمی توانید تصور کنید که این ابزار کوچک چقدر در خانه مفید است. نه تنها در رابطه با ساعت به کارتان می آید، بلکه باید اعتراف کنم که من از آن برای اکثر چیزها استفاده می کنم. برای شروع، برایتان دقیق اندازه گیری می کند. اغلب اوقات، پایه های ساعت 18mm یا 20mm نیستند، بلکه 18.5، 19mm و غیره می باشند. اگر می خواهید بند مناسبی را برای ساعت تان پیدا کنید، باید اندازه دقیق آن را داشته باشید. بهتر از آن، وقتی که می خواهید بند ساعت تان را عوض کنید، با انبر می توانید اندازه غیرعادی پایه ها را به دست آورید. من از یک پایه تا پایه دیگر ساعت را اندازه می گیرم. یا درباره ضخامت، حتی اندازه گیری پهنای قاب ساعت هم مفید است. وقتی که فکر می کنید نیازی به این اندازه ها ندارید، اما این اندازه ها می توانند تبلیغات تان را بالا ببرند تا امیدوار باشید که می توانید یک ساعت را بفروشید.

8 . ویبرو گراف دیجیتال

بزرگترین اشتباهی که ممکن است مرتکب شویم این است که فکر کنیم وقتی یک ساعت خریده ایم، دیگر لازم نیست هیچ کاری بکنیم و آن ساعت برای همیشه کار خواهد کرد. می دانیم که این موضوع حقیقت ندارد. ساعت های اتوماتیک ، به گونه ای است که موجب می شود وقتی آن را دست تان می کنید، کار کند. ساعت به طور یکنواخت و ثابت کار می کند، یک سری اثرات فیزیکی می گذارد، در برابر مغناطیس مقاومت می کند و غیره. عملکرد آن بسیار حیاتی است، پس لازم است خیلی مراقب آن باشید. به این خاطر، در دسترس داشتن یک نمودار زمان ایده بسیار خوبی است تا بتوانید شرایط موتور ساعت را چک کنید. چه یک مدل حرفه ای را خریداری کنید (€400-500)، یا یک مدل ارزانتر اما باکیفیت مانند دستگاه B200 یا یک اپلیکیشن ساده گوشی ، فرقی نمی کند. مادامیکه درستی و دقت آن را چک می کنید، خوب است.

9 . پین های فنری با کیفیت خوب

این موضوع، مورد دیگری است که خیلی ها به جزئیات آن توجه کافی ندارند. یک مفتول فنری، آخرین آخرین پیوند امنیتی بین ساعت گران قیمت تان و زمین سیمانی پارکینگ تان است. می شنوم که بعضی ها به من می گویند که بند از پوست تمساح را چند صد یورو برای فلان ساعت شان خریده اند تا با ساعت گرانقیمت Breitling شان ست شود. حالا می دانید که از پین های فنری قبلی ساعتتان کجا آمده اند و چه کیفیتی دارند. بعلاوه یک بند با کیفیت و سالم داشتن مفتول فنری با کیفیت توصیه می شود، و واجب هم هست.

 

10 . پیچ گوشتی

یک ست پیچ گوشتی، حداقل ابزاری است که به آن نیاز دارید. بااین حال، وقتی می خواهید ان را تهیه کنید، پیشنهاد می کنیم نوع با کیفیتش را بخرید. بسیاری از ساعت های مدرن به جای مفتول های فنری عادی از پیچ استفاده می کنند. بندهای فعلی (حتی گاهی اوقات ساعت های گران قیمت) به جای پین فشاری، اتصالات پیچی دارند. من قبلا درباره پشت قاب های پیچ شده صحبت کردم. اگر یک ابزار مفتول فنری خوب بتواند مانع از این شود که روی پایه های ساعت تان خراش بیندازید، درآنصورت تصور کنید که که یک ست پیچ گوشتی خوب در مقایسه با نوع ارزان و بی کیفیت آن، چقدر مفید خواهد بود. آنها سر پیچ را خراب کرده و سطح ان را خراش می اندازند. اینهمه تلاش کنی و در آخر هم ان را خراب کنی، اصلا جالب نیست. به علاوه، می توانید از آنها برای سفت کردن اشیاء دیگر همچون لولای عینک آفتابی هم استفاده کنید. قیمت یک ست خوب چینی حدود 200تومان اگر خوب از آنها مراقبت کنید، چندین سال برایتان کار می کند.

پیشنهاد ما

چند نکته هست که به نظرم مهم است در رابطه با این فهرست به آنها اشاره کنم. به طور کلی، کیفیت حرف اول را می زند. شما می توانید نوع ارزانتر ابزارها را بخرید، اما ارزشی ندارد. اغلب آنها بی کیفیت بوده و به کالایتان آسیب وارد می کنند. البته، باید در حد توان تان هزینه کنید. اگر سالی یکبار از پیچ گوشتی استفاده می کنید، نیازی نیست که نوع 200 دلاری آن را بخرید. یابا چنین چیزی. به ساعت فروشی محلی تان بروید، آنها اغلب این تعمیرات کوچک یا تعویض ها را رایگان انجام می دهند. بااین حال، اگر قصد سرمایه گذاری روی این ابزارها را دارید، مطمئن شوید که طرز کار با آنها را بلدید. از ساعت سازتان بخواهید تکنیک ها را به شما نشان دهد یا ویدئوهای YouTube را نگاه کنید. فیلم های آنلاین بسیار زیادی در این رابطه وجود دارد. این مساله به شما کمک می کند تا ساعت گران قیمت تان یا ابزارهایتان را خراب نکنید.

همیشه با ریسک خودتان، کار تعمیر و تعویض ساعت تان را خودتان انجام دهید. هیچ فروشنده ای مسئولیت هرگونه آسیبی که ممکن است وارد کنید را قبول نمیکند و ما هم فقط فهرستی از ابزارهایی را اشاره کرده ایم که بنظرمان مفید هستند. در عوض، می توانید یک ساعت ارزان از قروشگاه های دایر در ایستگاه های مترو یا فروشگاه محلی بخرید و قبل از آزمایش کردن مهارت تان روی ساعت گران قیمت Patek Philippe 5970 تان، روی آن تمرین کنید. همچنین این مقاله یک تبیلغ با اسپانسری Bergeon یا هر برند دیگری نیست. ما فقط از این جهت به آنها اشاره کردیم که به نظرمان کیفیت شان خوب است و قیمت مقرون به صرفه ای هم دارند.در کل سایت هایی مانند ویکی ساعت خوب است و ابزارهای بسیار متنوعی را با قیمت های مختلف ارائه می دهند. و نکته آخر اینکه، موارد ذکر شده در فهرست، هیچ ترتیب خاصی ندارند. هر آنچه را که لازم دارید و استفاده می کنید، بخرید.

منبع

دسته بندی : مقالات تخصصی